Wpis z mikrobloga

Obejrzałem pierwszy odcinek talk-show Davida Lettermana na #netflix w którym gościem był Barrack Obama. Polecam obejrzeć każdemu, bo bardzo ciekawa rozmowa. Ale co najbardziej mi się rzuciło z tego wszystkiego to teoria jego co do aktualnej polaryzacji politycznej. Powiedział, że przyczyniają się do tego niestety nowe technologie, które podsuwają nam wiadomości, te które oczekujemy, czyli zamykamy się w bańce naszych przekonań politycznych i nie konfrontujemy tego z inną stroną. Domyślam się, że do tego zliczają się też grupki social media, które są hermetycznie zamknięte itd.

Ogólnie bardzo polecam nawet jeśli nie jesteście za Demokratami w USA (może was tak na oko zażenować jeden czy dwa momenty). Po raz kolejny daje mi do myślenia, że cokolwiek by o nim złego nie powiedzieć to nie można mu zarzucić tego, że jest słabym mówcą - koleś cholernie dobrze to robi i nie dziwi mnie to, że przez dwie kadencje stał się liderem.

Polecam
#neuropa #4konserwy
Pobierz Reepo - Obejrzałem pierwszy odcinek talk-show Davida Lettermana na #netflix w którym ...
źródło: comment_0SGFvtT9LXDhv4Vqe459uTq5yFIAyBfY.jpg
  • 16
@Reepo: latwosc dostepu do informacji jeszcze nigdy nie byla tak duza. Sito koncernow medialnych #!$%@? sie w nicosc. Osobna kwestia jest to, ze ludzie nie weryfikuja i sa naiwni. Osobiscie, wole jednak wersje wspolczesna niz wersje sprzed 15 lat.
@mistrz_tekkena: tak to druga kwestia, ale natura ludzka jest jaka jest, co widać na reddicie czy wykopie, gdzie większość ludzi daje wykop/upvote bez wejścia nawet w artykuł. Konkretnie chodziło Obamie o google, które sprawdza to co przeglądasz i na tej podstawie podsuwa ci konkretne artykuły na temat który wyszukasz. Więc z jednej mamy wysyp nowych mediów praktycznie dla każdego poglądu, nawet wielbiciele pryncypałek mogą założyć stronę gdzieś sobie (#pdk xD). Z
@Reepo: Dlatego właśnie uważam, że w pewnym momencie musi nastąpić takie zachłyśnięcie się tym i przesilenie, że całkiem możliwe jest jakaś reinterpretacji tradycyjnych mediów i ich renesans w jakiej bliżej nieokreślonej wersji 2.0. Problem w tym, że zanim to przesilenie nastąpi może wydarzyć się jeszcze wiele dramatycznych rzeczy, gdyż motłoch czuje się w tych realiach tak dobrze jak niemal nigdy w historii.
@Reepo: tylko to też kwestia osobowości cyfrowej. Duża część życia towarzyskiego i społecznego przeniosła się do internetu. Sam fenomen emotek i xd. W internecie wiele osób czuje się anonimowych, albo zatracają granicę. Łatwiej zwyzywać, czy okłamać cyfrowego awatara niż osobę z którą ma się kontakt wzrokowy. Na dodatek nie wiem czy polaryzacja to wynik tworzenia się zamkniętych baniek (przed 'technologią' redakcje też miały raczej określone poglądy), czy raczej zasypu informacją i
@Reepo:

Ale co najbardziej mi się rzuciło z tego wszystkiego to teoria jego co do aktualnej polaryzacji politycznej. Powiedział, że przyczyniają się do tego niestety nowe technologie, które podsuwają nam wiadomości, te które oczekujemy, czyli zamykamy się w bańce naszych przekonań politycznych i nie konfrontujemy tego z inną stroną.


A to jakaś nowość dla Ciebie, ta teoria?
To nie teoria Obamy. Czytam o tym w zachodnich mediach już od conajmniej dwóch
@naczarak: jestem świadom związku hermetyczności do polaryzacji, to nie było dla mnie nowością, tak samo społeczności internetowe. To o czym nie kminiłem to algorytmy google np. które podsuwają wiadomości dot. polityki takiej jak ty ją widzisz i tyle
Powiedział, że przyczyniają się do tego niestety nowe technologie, które podsuwają nam wiadomości, te które oczekujemy, czyli zamykamy się w bańce naszych przekonań politycznych i nie konfrontujemy tego z inną stroną


@Reepo: Przecież to pieprzenie, ale nic dziwnego biorąc pod uwagę, że obaj dyskutanci czerpią swoją wiedzę z prasówki, którą przygotują im sekretarze. Cała #neuropa jest regularnie konfrontowana z prawicowymi poglądami, pewnie czyta tego więcej niż rzeczy zgodnych z ich światopoglądem.
@Reepo: a to ciekawy temat, bo jak pojawiała się w XIX w prasa i równocześnie likwidowano analfabetyzm, przez co każdy janusz miał możliwość zbierania informacji problem fake newsów był podobny.

Wygląda na to, że ludzie muszą się nauczyc into internety, tak jak musieli nauczyć się into prasa papierowa. Dziś też są gazety o tym, że Jay-Z się zamienił w gada, ale nikt ich nie czyta. Portale z takim contenem regularnie
@Reepo: Nie lubię nurtu politycznego reprezentowanego przez Demokratów jak i samego Obamę, ale jedno zawsze przyznam- klasa i inteligencja niebotyczna, a w porównaniu do następcy to już nie ma nawet co mówić.