Wpis z mikrobloga

Instaluje właśnie linux minta na laptopie dla starszej osoby. Orientuje się ktos z was Mireczki czy jest jakieś oprogramowanie umożliwiające korzystanie z baterii do 50% nawet jak laptop jest podłączony do zasilania? na innym laptopie producent dostarczył takie oprogramowanie na windowsie i żywotność baterii bardzo na tym zyskała.
#linux #linuxmint
  • 9
@Kvothe: Zależy od laptopa. Jak coś innego niż thinkpad ale z hardwareowym wsparciem dla takiego rozwiązania to prawdopodobnie będziesz musiał klepać ręcznie bo producenci mają #!$%@? na standardy.
@Melcma: Nie może gdyż ponieważ hardware w lapku musi ci umożliwić możliwość odłączenia ładowania.
@GandalfCzarny: Mogę się mylić, ale system musi być w stanie w ogóle ci wykryć że ma możliwość odłączenia zasilania nawet jak lapek jest podłączony do zasilania. Bez tego nic nie zrobisz. Do tego dochodzi fakt, że oprócz wykrycia lapek musi mieć taką opcję sprzętowo. Ten lenovo sprzętowo tak ma więc dochodzi tylko ogarnięcie jak to wykryć w systemie. Osobiście jak szukałem kilka lat temu takiego rozwiązania to nic nie było. Teraz
@Kryspin013: Akurat tak sie składa że poprzedni laptop to też lenovo, dokonał żywota po 6 latach, ale bateria po tym czasie pozwalała na te 45-60minut pracy biurowej. Poszukam może coś będzie... irytuje mnie ten support produktów m$
@Kvothe: support jak support. Gdyby byli zgodni z jakimiś standardami to by nie było takich jaj bo sterownik by powstał przez społeczność tak czy siak. Z kolei ich support byłby zamknięty, dziwny i prawdopodobnie przestałby działać po roku albo dwóch przez brak wsparcia i porzucenie. Tak samo jak masz jaja z ACPI. Masz lapki gdzie ACPI działa super genialnie niezależnie od systemu, a masz lapki gdzie działa jedynie po zainstalowaniu sterowników