Wpis z mikrobloga

Siema Mirasy. Jakiś czas temu pracowałem w tartaku i magnes przed rębakiem wyłapywał takie cudeńka. Jak widać na zdjeciu po wcześniejszym spotkaniu z piłami. Bardzo mnie ciekawi jaka nacja i jaka broń mogła nimi strzelać. A do tego potrzebuje opinii ekspertów. Pomożecie? :) #bron, #militaria, Wołam #gruparatowaniapoziomu
lewitujacytapczan - Siema Mirasy. Jakiś czas temu pracowałem w tartaku i magnes przed...

źródło: comment_LkV0WeNocTYc2RHdMbEER5m9NlN7Yzj7.jpg

Pobierz
  • 16
@gaz24wolga jak rosyjskie, to albo 23, albo 37mm, tzn. mieli też działka lotnicze 20mm, ale coś wątpię w taki obrót spraw.
Tępy przód może oznaczać pocisk przeciwpancerny, który stracił czepiec balistyczny, który jest kawałek cienkiej blachy na czubku. Więcej tu nie pomogę, bo w sumie na oko nie będę średnicy zgadywał.
@lewitujacytapczan: Najlepiej byłoby jakbyś zmierzył średnicę najmniej uszkodzonym pociskom w miejscach najintensywniejszego śladu gwintu, (czerwone odcinki na zdjęciu) za pomocą suwmiarki i podał co ci wyszło.

Jako, że zarówno Niemcy jak i Rosja stosowały bardzo wzajemnie podobne do siebie unitarne kalibry to te zaznaczone na zielono i czerwono mogą należeć kolejno (7.92 Mauser/7.92kurz dla Niemiec) albo (7.62x54/7.62x39 dla Rosji),
Różnice, w średnicy o których mowa, to zaledwie 0,3mm.

Co do pocisku
gaz24wolga - @lewitujacytapczan: Najlepiej byłoby jakbyś zmierzył średnicę najmniej u...

źródło: comment_1zTOUdTtUZ13wLthnf55134OYYYDL9uz.jpg

Pobierz
@lewitujacytapczan: @gaz24wolga: Na moje oko ten najbardziej zagadkowy pocisk jest to destrukt 23mm pocisku typu Бронебойно-зажигательный (БЗ) ewentualnie бронебойно-зажигательно-трассирующим (БЗТ) czyli w tłumaczeniu na przystępniejszy język - przeciwpancerno-zapalający, ewentualnie przeciwpancerno-zapalający-smugowy. Podczas wystrzelenia w epoce stracił czepiec balistyczny i zyskał nacięcia na miedzianym pierścieniu wiodącym. Coś na poparcie mojej tezy: http://myvimu.com/exhibit/21195-23x152-vya23 | https://armyman.info/biop/snaryady/31483-23-mmpatron-s-broneboyno-zazhigatelnym-trassiruyuschim-snaryadom-bzt-23-am-gsh-indeks-9-a-1548-k-aviacionnym-pushkam-am-23-gsh-23-gsh-6-23.html