Wpis z mikrobloga

Odtajniony raport amerykańskiego wywiadu z 1946 roku stwierdza: Polacy po wyzwoleniu prześladowali Żydów tak jak naziści

15 maja 1946 roku amerykański wywiad przygotował raport dla Departamentu stanu. Jak można przeczytać w nagłówku „Ten dokument dotyczy fizycznej, ekonomicznej i politycznej kondycji ocalałych Żydów w Polsce od czasu wyzwolenia.” Analizuje on politykę rządu, antysemityzm i możliwości przeżycia Żydów w Polsce. Wnioski przerażają.

Odtajniony raport Departamentu Stanu USA został przekazany Centrum Szymona Wiesenthala, międzynarodowej organizacji żydowskiej z siedzibą w Los Angeles, której głównymi zadaniami jest ochrona praw człowieka i pamięci o Holokauście.

28 lutego, czyli w dniu, w którym polska delegacja przybyła do Izraela dyskutować między innymi o nowelizacji ustawy o IPN, jaka wywołała kryzys w relacjach dyplomatycznych Warszawa-Tel-Awiw, Centrum przekazało skany raportu dużej izraelskiej gazecie. Dokument liczący 28 stron zawiera stwierdzenia, które z dzisiejszej perspektywy brzmią wręcz brutalnie, jednak są to obserwacje poczynione przez zewnętrznych obserwatorów, które miały być dostępne wyłącznie dla wąskiego grona osób.

Już w streszczeniu znajdującym się na pierwszych dwóch stronach czytamy, że polskim Żydom zagraża antysemityzm, który jest tradycyjną cechą polskiej polityki. Dalsza część raportu rozpoczyna się od podkreślenia informacji o tym, że Polacy byli jednymi z tych, którzy najbardziej ucierpieli z rąk niemieckich po 1939 roku oraz od liczbie ponad trzech milionów obywateli polskich żydowskiego pochodzenia, którzy zginęli w czasie okupacji. Autorzy podkreślają jeszcze, że wszelkie uogólnienia dotyczące społeczności żydowskiej, jaka pozostała w Polsce po wojnie, muszą uwzględniać te fakty.

Skala przeraża
Na następnych stronach możemy przeczytać między innymi o tym, że po pogromie w Krakowie (11 sierpnia 1945 roku) wprowadzono prawo stanowiące, że nawoływanie do antysemityzmu jest przestępstwem. A także o tym, że w kraju odczuwalna jest wrogość względem Żydów, a panujące bezprawie nie daje narzędzi do jej kontroli. Szczególnie trudno czyta się jednak stwierdzenia na temat tego, że bez wątpienia ówczesne wystąpienia antyżydowskie są kontynuacją działań skrajnie prawicowych grup działających przed rokiem 1939, kiedy antysemityzm wpisany był w program dużych partii politycznych.

Ten antysemityzm miał ujawniać się także w kręgach emigracyjnych, a w Armii Andersa osiągnąć takie rozmiary, że zmuszał żydowskich żołnierzy do jej opuszczania i szukania dla siebie miejsca w szeregach innych aliantów. Amerykanie raportują również o zabijaniu Żydów przez Armię Krajową oraz o tym, że polskie władze powojenne doradzały Żydom opuszczenie Polski dla własnego bezpieczeństwa. W rozdziale VIII, w paragrafie A przeczytać możemy szczególnie trudny fragment:

„[…] antysemicki wydźwięk w przedwojennej polskiej polityce predysponował wielu Polaków do akceptacji nazistowskich teorii rasowych, a istnieją dowody na to, że Polacy prześladowali żydów równie energicznie, jak Niemcy podczas okupacji.”

Raport brutalnie opisuje sytuację, z którą w okupowanej i powojennej Polsce musieli się mierzyć obywatele pochodzenia żydowskiego. Najbardziej przerażające jest jednak to, że niektóre stwierdzenia, jakie w nim padają, współcześnie znów zyskują na aktualności. Cały raport można pobrać ze strony Centrum Szymona Wiesenthala.

Źródło: link
Centrum Szymona Wiesenthala.: BREAKING NEWS :: JPOST: 1946 U.S. Document Reveals Poles Treated Jews As Badly As Germans Did
Znalezisko: link

#polska #zydzi #historia #antysemityzm #iiwojnaswiatowa
Pobierz HaHard - Odtajniony raport amerykańskiego wywiadu z 1946 roku stwierdza: Polacy po wy...
źródło: comment_VjTC6QXuCZ0QDnvI2z9MbDVJIhlUMGhv.jpg
  • 14
Szczególnie trudno czyta się jednak stwierdzenia na temat tego, że bez wątpienia ówczesne wystąpienia antyżydowskie są kontynuacją działań skrajnie prawicowych grup działających przed rokiem 1939,


@HaHard: mordercy bez serca w postaci żołnierzy wyklętych wyszli z lasu by wystąpić (protestować?) przeciwko 20 tyś żydom którym udało się przeżyć holokaust? ¯\_(ツ)_/¯

Raport pisał pewnie wielki zwolennik pokoju Jałtańskiego i utrzymania dobrych stosunków z ZSRR, nie odróżniając aparatu bezpieki od Idzka sklepikarza. Możliwe że
mordercy bez serca w postaci żołnierzy wyklętych wyszli z lasu by wystąpić (protestować?) przeciwko 20 tyś żydom którym udało się przeżyć holokaust?


@Amarantus_Ekspandowany: w zacytowanym fragmencie jest mowa o AK a nie NSZ (chociaż wśród Wyklętych i AKowców nie brakowało, w każdym razie wiem co miałeś na myśli). Wyklęci to inny, dług temat. Nie wiem czy widziałeś tę debatę https://youtu.be/hUuIzfWcnHg

Natomiast, wracając do raportu, dotyczy on kondycji ogółu społeczeństwa żydowskiego (co
w zacytowanym fragmencie jest mowa o AK a nie NSZ (chociaż wśród Wyklętych i AKowców nie brakowało, w każdym razie wiem co miałeś na myśli). Wyklęci to inny, dług temat. Nie wiem czy widziałeś tę debatę


@HaHard: To dziwne, jest tam data z połowy 45 r. Czyli po akcji Burza, już w trakcie akcji Burza AK można spokojnie określić ich mianem "żołnierzy wyklętych", a na pewno od stycznia 45 r.

Nie
To dziwne, jest tam data z połowy 45 r. Czyli po akcji Burza, już w trakcie akcji Burza AK można spokojnie określić ich mianem "żołnierzy wyklętych", a na pewno od stycznia 45 r.


@Amarantus_Ekspandowany: prawdopodobnie źle Cię zrozumiałem (albo Ty mnie). Poza tym nie wiem jeszcze jaki okres omawia wspomniany raport, wydje się że obejmuje on i okres sprzed 1945, gdyż:

„[…] antysemicki wydźwięk w przedwojennej polskiej polityce predysponował wielu Polaków
prawdopodobnie źle Cię zrozumiałem (albo Ty mnie). Poza tym nie wiem jeszcze jaki okres omawia wspomniany raport, wydje się że obejmuje on i okres sprzed 1945, gdyż:


@HaHard: To bez znaczenia, ważne kiedy raport był tworzony. Jeżeli był pisany na podstawie danych po 47 r. to dopiero wtedy będzie miał on jakieś znaczenie, gdyż byłby mniej obarczony "polityczną poprawnością".

Nie sądzę. Sprawdź chociażby historię agentki np. Stephanie Czech Rader.


Spokojnie, Alianci
Niestety wg. mnie jakość ta jest wątpliwa ze względu na sytuację geopolityczną.


@Amarantus_Ekspandowany: jakość materiału podchodzącego od źródeł osobowych bywa różna, jednak należy wziąć pod uwagę ogrom wręcz relacji przekazanych przez uciekinierów z Polski. Nawet w minionych dniach dało się usłyszeć opinie ludzi, którzy przetrwali Holokaust (bądź potomków tych osób) zaświadczające, iż Polacy byli gorsi od Niemców a nasz udział w zagładzie był znaczny i niepowetowany.

Niestety wg. mnie jakość ta
jakość materiału podchodzącego od źródeł osobowych bywa różna, jednak należy wziąć pod uwagę ogrom wręcz relacji przekazanych przez uciekinierów z Polski. Nawet w minionych dniach dało się usłyszeć opinie ludzi, którzy przetrwali Holokaust (bądź potomków tych osób) zaświadczające, iż Polacy byli gorsi od Niemców a nasz udział w zagładzie był znaczny i niepowetowany.


@HaHard: Należy brać pod uwagę relacje wszystkich ludzi i każdej ze stron, tak by były one obiektywne. Śmieszą
@HaHard Podejrzewałem, przeglądając m.in. przedwojenne nagłówki gazet, że było źle. Wiedziałem też, że po 1863, tj. po powstaniu styczniowym, także Żydzi zostały kozłem ofiarnym i zostali oskarżeni o celowe wywołanie powstania, chociaż jak na ironię losu, uczestniczyli w walkach i sprowadzili sztucery. Wiedziałem, że parę pogromów zaczęło się od plotek, co obrazuje napięcie w społeczeństwie. No ale żeby było aż tak źle, to jest wręcz smutne. Panowie, macie jakąś wiedzę na temat
Panowie, macie jakąś wiedzę na temat kiedy to się zaczęło i dlaczego?


@IetrusI: na początek mogę odesłać do moich komentarzy (i nie tylko moich) znajdujących się w tym wątku: https://www.wykop.pl/link/4136475/polacy-wydali-lub-zabili-80-90-zydow-uciekajacych-przed-niemcami-the-telegraph/

Jeżeli będziesz miał pytania - po prostu daj znać.

Jakie to ma znaczenie?


@Amarantus_Ekspandowany: podkreślam wyłącznie fakt, iż opinia dotycząca wszechpanującej atmosfery naiwności, czy "spijania sobie z dziobków" w stosunkach pomiędzy ZSRR a Aliantami jest opinią nieprawdziwą. Siłę tego argumentu
podkreślam wyłącznie fakt, iż opinia dotycząca wszechpanującej atmosfery naiwności, czy "spijania sobie z dziobków" w stosunkach pomiędzy ZSRR a Aliantami jest opinią nieprawdziwą


@HaHard: Przecież mówiłem tutaj o narracji dyplomacji oficjalnej. Wiadomym jest, że ZSRR planowało ofensywę na zachód, lecz alianci tworzyli oficjalnie atmosferę przyjacielskich relacji ze strachu, a nie z miłości.

czy zatem śmieszą Cię tezy o wiecznej ofierze? O Chrystusie Narodów? I o pierwszym narodzie ratującym Żydów? Tak jasnej
ale naprawdę bez sensu jest takie upraszczanie.


@Amarantus_Ekspandowany: nie jest bez sensu, według mnie zrzucanie często czytelnych intencji i rozgrywek (nawet nie ujętych w kryteria szeroko pojętej geopolityki, a w widełki polityki międzynarodowej) na karb olbrzymiej skali komplikacji jest zabiegiem nieuprawnionym, ponieważ i rozgrywający i rozgrywani mają świadomość, iż wysyłane przez nich sygnały (w omawianym kontekście) będą przez gawiedź szeroko interpretowana, a zatem - przyjmując, że mamy do czynienia z państwami
Poza tym powiedzenie mówi, iż jeśli referujący nie potrafi wyłożyć skomplikowanego problemu prostymi słowy, oznacza to ni mniej nie więcej tyle, że referujący sam nie rozumie omawianego zagadnienia.


@HaHard: W takim razie my dwoje zostaliśmy zapewne tak ocenieni przez większość nie pulsujących (i zapewne nie czytających) nas wykopowiczów.¯\_(ツ)_/¯
A tak na poważnie, to za dużo tu gdybologi i filozofii, nie mnie to oceniać co mówisz, ale zgadzam się z tobą, pewne
W takim razie my dwoje zostaliśmy zapewne tak ocenieni przez większość nie pulsujących (i zapewne nie czytających) nas wykopowiczów.¯_(ツ)_/¯


@Amarantus_Ekspandowany: jestem w o tyle bardziej komfortowej sytuacji, że już od jakiegoś czasu nie zwracam na to uwagi :). Użytkownicy dają radę, tyle że temat prawdopodobnie nie jest porywający xd

A tak na poważnie


Achh, w takim razie nie napisałem tego co napisałem wyżej :)

Bóg w każdych oczach pełni rolę symbolu,