Wpis z mikrobloga

Dobijająca mnie coraz bardziej zima skłoniła mnie do pewnych przemyśleń (które pojawiały się od czasu do czasu wcześniej). Niestety nie do końca się w tym wszystkim orientuję stąd pytania do towrzyszy #programista15k #dzialalnoscgospodarcza
Jestem słynnym #programista15k i prowadzę działalność gospodarczą w Polsce. Jak na programistę przystało mogę pracować zdalnie z Tajlandii czy innej Malezji. I tutaj pytanie -
1. Rozumiem, że jak większość czasu spędzę w Tajlandii to zmienia mi się rezydencja podatkowa i płacę podatki w Tajlandii? ZUS muszę dalej płacić w PL (przyjmując, że dalej prowadzę działalność gospodarczą w PL)?
2. Czy nie opłaca się w takim razie założyć działalności w innym kraju niż PL (np. w GB). Jak w GB na to patrzą kiedy posiadałbym firmę w GB a większość czasu spędzał w Tajlandii? Ma to sens?

Nie mogę znaleźć żadnego fajnego artykułu na necie na ten temat. Istnieje coś takiego co można poczytać?

#pracazagranica
  • 8
@Pan_Qcek: To wiem, że mogę. Pytania są bardziej o szczegóły takiej operacji. Czy posiadając DG w Polsce i żyjąc w Tajlandii płacę normalnie podatki i ZUS w PL? Tajlandczycy nie będą źli? ;P
@hufsa najlepiej wyślij takie pytanie do urzędu skarbowego. Na luzie Ci odpiszą. Bo mieszkając w obcym kraju lepiej płacić tam podatki i mieć dostęp do ich służby zdrowia etc
@hufsa: Tailandia ma Digital Nomad Visa która ułatwia sprawę pracy tam http://movingnomads.com/blog/digital-nomad-visa-finally-introduced-in-thailand-with-a-4-year-duration/ ja bym poczytał trochę na forach digital nomad. Tailandia jest dosyć często obieranym kierunkiem dla ludzi takich jak ty więc jest bardzo dużo artykułów które krok po kroku opisują co i jak załatwić. Dla uproszeczenia możesz przyjąć że Polska ~= każdy inny kraj UE (mniej więcej) w razie jakby objaśniał ktoś z innego kraju UE.