Wpis z mikrobloga

@niggerinthebox:

Dane kończą się na 2000, bezsens.


Nie wszystko da się w sposób czytelny pokazać na jednym wykresie. Ja chciałem się skoncentrować na bezpośrednich skutkach różnych typów transformacji gospodarczej, ponieważ popularne są w Polsce opinie np. "kieżunistów", że Balcerowicz zrujnował Polskę. Porównanie do roku 2000 uznałem za wystarczający okres, w którym na podstawie porównań Polski z 25 innymi krajami można obiektywnie ocenić czy rzeczywiście zrujnował.
@RedRight: Myślę, że zdecydowana większość wyżej wymienionych krajów w porównywanym okresie pozostawała daleka od kapitalizmu. W Polsce sektor prywatny wytwarzał większą część PKB dopiero w 1997 r.
@Miniu30: We wszystkich z tych krajów radykalnie skręcono w stronę kapitalizmu, więc wg ciebie skutki powinny być wspaniałe, tymczasem nawet stosunkowo szczęśliwy kraj Polska ledwo uniknęła porażki, a na pewno nie odniosła sukcesu.
@RedRight: jak najbardziej osiągneła Polska sukces co masz doskonale widoczne na tym wykresie. Po latach zastoju i mizernego rozwoju mamy od lat nieprzerwany wzrost. Tym bardziej że na tym wykresie widać jak republiki ZSRR mają wyraźny spadek jeszcze przed kapitalizmem i rozpadem w 1991 o czym wspominał Raf.
edit zreszta kraje zwiazkowe Jugosławi tak samo lecą na dół jeszcze przed 91 rokiem.
@MarMac:

Jeżeli dane brano z oficjalnych, krajowych opracowań to obawiam się, że zostały zawyżone.


Gdyby dane z oficjalnych publikacji GUS w okresie PRL były fałszowane, to jednocześnie musiałaby istnieć ściśle tajna baza danych dla państwa, która nie byłaby fałszowana. Nie słyszałem o takiej alternatywnej bazie danych. Jeśli jej nie było, to można być pewnym, że oficjalne dane GUS były autentyczne.