Wpis z mikrobloga

@ArpeggiaVibration: może inaczej zapytam - szukam jakiegoś miejsca, w którym przeczytam o pomysłach na ekonomię, politykę, ale w ujęciu krytycznym, wyważonym. Tak jak pisałem, nie interesuje mnie prasa, w której głównym wątkiem jest II Wojna Światowa, Wyklęci, obrona godności, wstawania z kolan itd. Chciałbym się dowiedzieć czegoś o konserwatywnym świecie, jak wygląda w teorii realizacja założeń światopoglądu wiązanego z prawicą - czyli minimalny socjal, bujny kapitalizm itd., szukam opinii i tym
@noitakto: Polonia Christiana jest najbardziej konserwatywna we właściwym tego słowa znaczeniu.


STALI WSPÓŁPRACOWNICY
Bogusław Bajor, prof. Jacek Bartyzel (czołowa postać polskiego monarchizmu), Grzegorz Braun,
Jan Gać, Krzysztof Gędłek, Valdis Grinsteins,
Roman Motoła, Leonard Przybysz, Marcin Jendrzejczak,
Jacek Kowalski (Tak ten), prof. Grzegorz Kucharczyk,
Arkadiusz Stelmach, Jarosław Szarek

Czasopismo jest związane z TFP, które opiera się na szalenie ważnym dla konserwatystów dziele "Rewolucja i Kontrrewolucja" Plinia Correi de Oliveira oraz dziedzictwie tego
G.....i - @noitakto: Polonia Christiana jest najbardziej konserwatywna we właściwym t...
@noitakto: ale konserwatyzm jest pojęcie bardzo rozległym - są różne wizje ekonomii w konerwatyzmie - interesuje Cię więc prasa konserwatywno-liberalna? W zasadzie te dwa się nadal łapią, tyle że bardzo rzadko jakiekolwiek gazety publikują tylko zagadnienia ekonomiczne - chyba w zasadzie nie ma takich gazet bo ci co nic nie wiedzą o ekonomii nie powinni się z nich uczyć ekonomii a ci co już wiedzą cokolwiek by się zanudzili czytając w
Rewolucja i Kontrrewolucja


@Gigant_Reakcji: sprawdziłem na szybko, o czym ta książka. Pytanie: czy bycie konserwatystą zawsze wiąże się z byciem człowiekiem wierzącym, i opierającym swoją wizję świata idealnego w oparciu o nakazy boskie?
@noitakto: Bycie konserwatystą oznacza uznanie istnienia prawdy obiektywnej, wartości niezmiennych w czasie, o których zachowanie trzeba walczyć. Można być niewierzącym konserwatystą, ale w praktyce z czasem, taki konserwatysta i tak trafia do Kościoła, bo nie da się zignorować tego, że wszystkie te wartości o które walczy są wartościami KK oraz tego, że te uniwersalia muszą z czegoś wynikać. Taka też, po części, była moja droga do uwierzenia w Boga.
@noitakto: Polonia Christiana jest ok, w sensie światopoglądowym, musisz jednak zrozumieć że konserwatyzm obecnie jest przez bardzo wielu ludzi nie dość że różnie rozumiany to jeszcze nawet we właściwym swoim znaczeniu jeszcze sprzed rewolucji francuskiej, jest głównie ideą skupiającą się na kulturze, wartościach i zachowaniu ich znaczenia, fundamentalnych zasad i w opozycji do lewicowej koncepcji burzenia porządku i na zgliszczach zaprowadzania nowego porządku, konserwatyzm promuje stopniową ewolucję sprawdzonych już przez tysiąclecia
@Gigant_Reakcji: ok, dzięki. Bardzo trudno pojąć i zaakceptować mi taki świat, a jak wiadomo, większość sporu wykopowego to dosrywanie sobie nawzajem przez dwa obozy, więc w końcu postanowiłem ugruntować wiedzę, żeby oddzielić prawdziwą konserwę od pieniaczy. To ja zacznę od pch24. Dzięki mireczku i miłego dnia.
@noitakto: Osobiście pch24 poważam nieco mniej niż Polonia Christiana. Pch24 bardziej skupia się na wydarzeniach bieżących i raczej krótkich tekstach. Żeby nie było pch24 też czytam i polecam, ale w ideologicznym kształtowaniu lepszą robotę robi Polonia Christiana ze swoimi długimi artykułami. Również życzę miłego dnia.