Wpis z mikrobloga

Johann Wolfgang Goethe urodził się 269 lat temu 28 VIII 1749 r. we Frankfurtcie nad Menem. Był jednym z nawybitniejszych przedstawicieli literatury niemieckiej, myślicielem, a także przyrodnikiem i mężem stanu. Początki jego twórczości wiązały się z historią romantycznej miłości do córki pastora, Friderike Brion, która zainspirowała go do stworzenia słynnych liryk, m. in. Powitanie i rozłąka czy Pieśń majowa.
W latach 1771–75 Goethe stał się głównym reprezentantem romantycznego nurtu Sturm und Drang. W Wetzlar zakochał się w Charlotcie Buff i stworzył słynną powieść epistolarną Cierpienia młodego Wertera (1774), antyoświeceniową deklarację pokolenia romantycznej miłości i kultu wolności jednostki.
Po zerwaniu zaręczyn z Lili Schönemann Goethe przybył do Weimaru, gdzie z przerwami spędził resztę życia. Szczytowym osiągnięciem literackim lat 1775–86 był szereg słynnych utworów lirycznych w tym Król olch.
Nieszczęśliwa miłość do Charlotty von Stein rozpocząła okres klasyki weimarskiej. W tym czasie ukończył m. in. Egmonta (1788). Po powrocie z Włoch do Weimaru Goethe związał się z Christiane Vulpius, prostą dziewczyną z ludu, którą ostatecznie poślubił. Był to okres ścisłej współpracy Goethego z Schillerem (1794–1805). Poeci wspólnie zajeli się przywracaniem znaczenia dziedzictwa antyku dla współczesnej sztuki i kultury niemieckiej. Goethe podjął też ponownie pracę nad Faustem i dokonał ostatecznej redakcji Lat nauki Wilhelma Meistra (1795–96), wzoru Bildungsroman (czyli powieści rozwojowej). Następnie właśnie w tradycji antycznej Goethe napisał epos Herman i Dorota (1797).
W 1806 ukończył cz. 1 Fausta, stanowiącego poetycką summę epoki i najwybitniejsze jego dzieło.
Rozczarowanie niespełnioną miłością do Ulrike von Levetzow przyczyniło się do powstania Trylogii namiętności (1823–24), jednego z najznakomitszych utworów poetyckich Goethego, którego cz. 3 napisał nota bene dla polskiej pianistki Marii Szymanowskiej.
Przed śmiercią Goethe ukończył cz. 2 Fausta, którą potraktował jako swój testament filozoficzno-artystyczny.
Zmarł 186 lat temu, 22 III 1832 w Weimarze.
„Ja jestem częścią owej siły, której władza
pragnie zło zawsze czynić, a dobro sprowadza”. („Faust”)
Zapraszamy na stronę opis odnośnikawww.atticus.pl do wędrówki przez dzieje klasyki literatury światowej.
opis odnośnikahttps://www.atticus.pl/?pag=poz&id=99955
opis odnośnikahttps://www.atticus.pl/?val=goethe&pag=szukaj⟨=&Szukaj=Szukaj
opis odnośnikahttps://www.atticus.pl/?pag=poz&id=74376
opis odnośnikahttps://www.atticus.pl/?pag=poz&id=16911
opis odnośnikahttps://www.atticus.pl/?pag=poz&id=30283
opis odnośnikahttps://www.atticus.pl/?pag=poz&id=82777
#literatura #kultura #sztuka #historia #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne
Atticuspl - Johann Wolfgang Goethe urodził się 269 lat temu 28 VIII 1749 r. we Frankf...
  • 4