Wpis z mikrobloga

Tak oto wygląda teren Nadmorskiego Parku Krajobrazowego w okolicy Rzucewa w województwie Pomorskim.
Część chroniona nad Zatoką Pucką.
Czyli leśnicy koszą drewno na potęgę i ciężki sprzęt rozjeżdżając las wywozi drewno.
Tyle się mówi o dewastacji lasów przez wycinkę i nie ma żadnych efektów tego szumu, leśnicy koszą dalej.

#dewastacja #las #rowery #wycinkadrzew #mtb
reddin - Tak oto wygląda teren Nadmorskiego Parku Krajobrazowego w okolicy Rzucewa w ...

źródło: comment_WaCm2Rom6JBrwIgcNv6UiPPXxa6mQIbI.jpg

Pobierz
  • 55
jaka dewastacja? Gdzie się o niej mówi? Drogi wywozowe zaś są od wywożenia drewna i zostaną też wyrównane po wszystkim, aby w przyszłości służyły.

W Polsce funkcjonuje gospodarka zrównoważona, wręcz asekuracyjna. Piękny byłby świat, w którym drewna byśmy nie potrzebowali i dali wszystkim drzewom żyć w spokoju, ale potrzebujemy.


@TP-w-trzeciej-klasie:
No właśnie gdzie się o niej mówi, przecież nie w TVP? Zostaną wyrównane? Tam tak jest od conajmniej roku, nigdy nie
ja #!$%@?ę, drzew nie wycinać, świnek nie zabijać ale mięsko #!$%@?ć, meble kupować. Drzewa były są i będą wycinane żebyśmy mieli papier, meble, opał itp. W zamian są sadzone nowe, tak działa to od lat


@inverter: Wycinanie + dewastacja, to konieczne? Ja chciał bym zobaczyć te dokładne dane, ile nasadzono, ile wycięto i ile rewitalizowane terenów po wycince. Bo narazie to jak jadę to widzę sterty wyciętych bali, zero nasadzeń i
@reddin jest przerzedzaniu (trzebiony), bo poprzedzany naturalne procesy, coby uzyskać bardziej wartościowy surowiec.
Zręby są wykonywane w lasach, które ze względu na swój wiek zaczną zamierać, więc pozyskujemy najlepszy surowiec w odpowiednim momencie.
Drewno jest potrzebne i wierz mi kontrola jest ogromna. A jak nie ufasz rodakom, to sprawdź czym jest FSC i pefc, które certyfikująca obecnie praktycznie wszystkie nadleśnictwa.
Co do jednego się zgodzę. Od dwóch lat brakuje kasy na drogi,
@reddin tam skąd pochodzę od dziesiątek lat prowadzona jest wycinka a powierzchnia lasów nie zmniejszyła się a wręcz przeciwnie bo rolnicy dostawali pieniądze za zalesianie i chętnie z tego korzystali w miejscach gdzie uprawa roślin była nieoplacalna. A drogi lesne są w dużo lepszym stanie niż dekadę temu, zawsze używało się ciężkiego sprzętu do wywózki drzewa z lasu, nie jest to nowy wynalazek
tam skąd pochodzę od dziesiątek lat prowadzona jest wycinka a powierzchnia lasów nie zmniejszyła się a wręcz przeciwnie bo rolnicy dostawali pieniądze za zalesianie i chętnie z tego korzystali w miejscach gdzie uprawa roślin była nieoplacalna. A drogi lesne są w dużo lepszym stanie niż dekadę temu, zawsze używało się ciężkiego sprzętu do wywózki drzewa z lasu, nie jest to nowy wynalazek


@inverter: Nie odpowiedziałeś mi na pytania. Drogi u nas
Co to za błotniki, czy wejdą na 28x1. 4 i czy nie chlapie nic na plecy


@filo86: Zefall no mud, mam je na 29" 2.0 chronią plecy w 85% Przód też daje radę, na papę nie leci.
@reddin To jest odnowienie lasu a nie rewitalizacja. Jest na to prawnie określony okres który wynosi 5 lat. Czasem zręby odnawia się w 2 lub 3 roku po wycince ze względu na ochronę lasu. Jest taki owad jak Szyliniak i niszczy on założone zaraz po zrębach uprawy. Proponuję się doedukować a nie siać ferment.
@reddin zniszczyli mu dróżkę i się żali na Mirko bo nie może przejechać rowerkiem xD Sam jeżdżę rowerem po lasach i to normalne że drogi po zimie tak wyglądają. Jest mokro i robią się koleiny. Kiedy droga wyschnie po czasie wyrówna się pod wpływem samochodów. A tak nawiasem to ty masz pojęcie skąd się bierze drewno na papier meble itp? Czy myślisz #!$%@? że się wyczarowuje?
@piotyr18: Jestem uczulony na typowo polskie podejście do własności wspólnej. I #!$%@? o mnie wiesz, więc wniosków nie wyciągaj, ta trasa normalnie jest uczęszczana przez ludzi także na z dziećmi na rowerach. Zwracam więc uwagę, że nie musi się liczyć tylko interes LP. Rozjechane, zdewastowane lasy mi się nie podobają i mam do tego prawo. Nie da się normalnie przejechać szlakiem do Pucka. Co do jazdy terenowej to możesz wpaść nad
W Polsce funkcjonuje gospodarka zrównoważona, wręcz asekuracyjna.


@TP-w-trzeciej-klasie: Gorzej, że bardzo mało jest ochrony ścisłej. A jest ona również konieczna, ponieważ nawet najlepsza gospodarka jest gorsza od jej braku z punktu widzenia ochrony przyrody. Tymczasem gospodarka jest prowadzona nawet w miejscach gdzie przynosi straty, absurd.

Zręby są wykonywane w lasach, które ze względu na swój wiek zaczną zamierać,


@TP-w-trzeciej-klasie: Nie lasy, a część drzew. Poprawiam, bo brzmi to jakby to
@szybki_zuk z jednej strony prowadzi się gospodarkę tam, gdzie przynosi straty, z drugiej wytycza się dziwne obszary referencyjne/reprezentatywne, ostoje ksylobiontow itd. dużo jest absurdów, ale na koniec dnia o naszej gospodarce leśnej można powiedzieć wiele dobrego. Ale o firmie już łatwiej mówić źle, bo w sferze prawa, zarządzania powinno się wiele zmienić
@TP-w-trzeciej-klasie: Na koniec dnia jest żenująco niski poziom ochrony ścisłej i ogrom zagrożonych gatunków. Nie chodzi mi o to, żeby powiedzieć, że gospodarka jest u nas tragiczna, ale uważam za normalne krytykowanie tego co złe i naciskanie na poprawę zamiast poklepywania się po plecach.

Ciężko się odnieść do tak ogólnego stwierdzenia o dziwnych ostojach i obszarach referencyjnych. Ale skoro tak jak napisałem- mamy zbyt mało powierzchni wolnej od gospodarki to tworzenie
@szybki_zuk tylko nie można ot tak pozostawiać sobie samym powierzchni, bo jednak konieczna jest kontrola zagrożenia od owadów, jak i zagrożenia dla ludzi odwiedzających miejsca.
Na rozmiar zatrudnienia powierzchnie wyłączone z gospodarki (czyli pow. referencyjne/reprezentatywne jak i rezerwaty nie wpływają), bo wciąż jest to teren w zarządzie LP i ktoś pieczę nad tym trzymać musi.
Skąd w Tobie przekonanie, że jest zbyt mało powierzchni wyłączonych z gospodarki? Na codIen zauważam właśnie cos