Wpis z mikrobloga

TROCHĘ DROBIAZGÓW

http://florydziak.com/blogger/2018/04/troche-drobiazgow.html

Dziś mały zbiór drobiazgów które się nazbierały w ciągu ostatnich kilku dni i są warte wzmianki:

Boeing i Rolls-Royce zainwestowały w Reaction Engines. Nadal nie wiadomo czy firmie uda się zbudować rewolucyjny silnik Sabre, jednak ich wymiennik ciepła, nawet w okrojonej wersji ma świetlaną przyszłość. Przede wszystkim w zastosowaniach wojskowych – takie rozwiązanie pozwoliło by osiągnąć prędkości hipersoniczne bez uciekania się do scramjets. Ale także w zastosowaniach cywilnych – schłodzenie powietrza po jego kompresji w silniku odrzutowym pozwoliło by na znaczące zwiększenie jego efektywności i zmniejszenie zużycia paliwa. Jednak widać to podstawowy problem – koszt produkcji silnie schłodzonego paliwa może być wyższy niż zysk związany z jego użyciem i szanse na cywilne zastosowania tych technologii są minimalne. Reaction Engines ma już dużego inwestora w BAE Systems + nagrodę od DARPA na pokazanie zachowania się schładzacza powietrza przy temperaturach na wlocie przekraczających 1000C (odpowiadających warunkom lotu przy MACH 5).

Pani Gwynne Shotwell (która w odróżnieniu od Muska stara się podawać bardziej realne daty) twierdzi że za kilkanaście lat SpaceX będzie dysponował rakietami które rutynowo będą latały na Marsa a także robiły „skoki” pomiędzy różnymi miastami na Ziemi.

SpaceX dostał nowe pieniądze od inwestorów i jego wartość jest obecnie szacowana na 27.4 miliarda dolarów. W pierwszym kwartale wszystkie firmy związane z przemysłem kosmicznym przyciągnęły około miliarda dolarów od inwestorów, ale połowa tej sumy to właśnie SpaceX.

Rosja poinformowała że będzie budować nową, wielką rakietę. Jako że Rosja co jakiś czas informuje o budowie nowej rakiety a potem nic z tego nie powstaje, to nie będę się nad tym rozwodził zanim nie zobaczymy czegoś bardziej konkretnego niż parę obrazków.

Planowany na sobotę start Atlas V 551 z misją AFSPC-11 jest nadal planowany, wiemy już dokładnie o której poleci rakieta – o 19:13 czasu lokalnego. Oficjalnie ładunkiem jest satelita CBAS – nudny satelita komunikacyjny dla wojska który trafi na geostacjonarną. Wojsku się bardzo śpieszy z jego uruchomieniem i stąd użycie Atlas V 551 i dostarczenie satelity bezpośrednio na geostacjonarną a nie na GTO.

jutro KSC organizuje „Yuri’s Night” – mam bilety i planuję się wybrać na tą imprezę. Ma być kilka ciekawych osób, postaram się zrobić trochę zdjęć

wojsko planuje użycie F-35 do zwalczania pocisków balistycznych. Obecny system czujników samolotu jest na tyle dokładny że jest w stanie wykryć start pocisku balistycznego z przyzwoitej odległości. Problemem jest brak broni do zwalczania tychże i dlatego planowane są prace nad budową nowego pocisku rakietowego który by F-35 mógł zabrać i który umiał by dogonić pocisk balistyczny nawet jak tamten opuści już atmosferę. Na razie F-35 ma tylkom przekazywać informacje o wykrytych celach do systemów AEGIS i THAAD.

#spacex #ula #wojsko #boeing #skylon #nasa #florydziak #kosmos #kosmicznapropaganda #eksploracjakomosu #ciekawostki
nawon - TROCHĘ DROBIAZGÓW

http://florydziak.com/blogger/2018/04/troche-drobiazgow....

źródło: comment_tl6ShAFOeMvjVcLCbyfAH5xV4rsgDwnv.jpg

Pobierz
  • 1
Hej tutaj jest lista skrótów, które pojawiły się do tej pory w tym wpisie i jego komentarzach.

GTO - Geostationary Transfer Orbit – Geostacjonarna orbita transferowa – eliptyczna orbita, której perygeum znajduje się na niskiej orbicie okołoziemskiej, a apogeum na (lub powyżej) orbicie geostacjonarnej.
DARPA - (Defense) Advanced Research Projects Agency, DoD
KSC - Kennedy Space Center – Centrum Kosmiczne im. Kennedy’ego – centrum kosmiczne na Cape Canaveral, zarządzane przez NASA.

Jestem