Wpis z mikrobloga

Wygląda na to, że dalsze opóźnienia kluczowych programów modernizacji są nieuniknione...

Brak planów modernizacji technicznej po 2022 roku
Już 16 miesięcy wynosi opóźnienie w przyjęciu przez Radę Ministrów i MON głównych dokumentów planistycznych dotyczących kierunków rozwoju i modernizacji technicznej Sił Zbrojnych RP w latach 2017-2026. Są one niezbędne do zaplanowania w tym okresie priorytetów modernizacji, wielkości planowanych dostaw oraz ich harmonogramu, a także zagwarantowania środków finansowych na te zakupy. W szczególności dotyczy to programów, których harmonogram dostaw i płatności obejmuje okres po 2022 roku, takich jak np. II faza pozyskania systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Wisła. Brak tych dokumentów w naszej opinii stanowi poważny problem. Podobnie uważają posłowie Platformy Obywatelskiej, którzy w dniu 11 kwietnia br. podczas posiedzenia sejmowej Komisji Obrony Narodowej złożyli wniosek o przeprowadzenie w tej sprawie kontroli przez Najwyższą Izbę Kontroli. Niestety, został on odrzucony przez Komisję.

(...) Podsumujmy jednak fakty. Do dziś, Rada Ministrów nie podjęła jeszcze uchwały w sprawie przyjęcia „Szczegółowych kierunków przebudowy i modernizacji technicznej SZ RP na lata 2017-2026”, a Kancelaria Prezesa Rady Ministrów nie potrafiła udzielić odpowiedzi, kiedy to może nastąpić. Z informacji uzyskanej z MON wynika dodatkowo, że nawet po przyjęciu w/w uchwały RM potrzeba jeszcze „do 5 miesięcy” na opracowanie i przyjęcie „Program Rozwoju Sił Zbrojnych na lata 2017-2026” oraz kolejnych „do 3 miesięcy” na opracowanie i zatwierdzenie PMT na lata 2017-2026. Biorąc pod uwagę powyższy harmonogram zachodzi ryzyko, że nowy PMT może nie zostać przyjęty nawet do końca tego roku. W praktyce działania te pewnie można przyśpieszyć, jednak jak dotąd możemy obserwować jedynie wzrost opóźnienia…

(...) O powadze sytuacji mogą świadczyć także słowa pełnomocnika ministra ON ds. realizacji programu Wisłapłk. Michała Marciniaka, który w jednym z niedawno udzielonych wywiadów jednoznacznie stwierdził, że do zapewnienia finansowania umowy na II fazę programu Wisła konieczne jest wcześniejsze przyjęcie nowego PMT na lata 2017-2026. Podobną sytuację mamy w przypadku kilku innych dużych programów modernizacyjnych, takich jak np. pozyskanie okrętów podwodnych nowego typu kr. Orka czy zakup dywizjonowych modułów ogniowych wyrzutni rakietowych kr. Homar. Bez nowego PMT na lata 2017-2026 podpisanie kontraktów na realizację programów wymagających płatności po 2022 roku prawdopodobnie nie będzie możliwe.


http://dziennikzbrojny.pl/aktualnosci/news,1,10884,aktualnosci-z-polski,brak-planow-modernizacji-technicznej-po-2022-roku

#wojsko #polska #modernizacjawojskapolskiego #neuropa
BaronAlvon_PuciPusia - Wygląda na to, że dalsze opóźnienia kluczowych programów moder...

źródło: comment_U0ioyVIXUnhZ9MpwGc2NcBJQxycnD2cu.jpg

Pobierz