Wpis z mikrobloga

Z racji tego, że zbliża się pewnie mały bull run (kiedyś nastąpi) i napłynie sporo nowych osób do krypto, chciałbym przestrzec nowicjusz przed popełnieniem moich błędów. Nie jest to porada inwestycyjna.

Przede wszystkim odradzam inwestycję w PRL (Oyster) mimo że mam tam zamrożoną kasę. Właśnie na ichniejszym reddicie przeczytałem iż wg wielu osób cena Oystera (jak już będzie działający produkt) będzie się wahać w przedziale 1,5 USD za 64 Gb – oczywiście to w sytuacji, w której ktoś będzie chciał używać usługi, której CEO nie ujawnił swoje tożsamości, od firmy, która nie ma żadnego doświadczenia na rynku... Dodam tylko, że jeszcze niedawno ludzie wieścili kwoty rzędy 10-30 USD za sztukę PRL. Ostrzegam. Pamiętajcie, że wciąż jest to wczesna faza jeśli chodzi o wdrążanie technologii – z racji tego krypto wciąż bazuje na spekulacji. Jeśli teraz oyster jest za 0,60 centów (żenujący spadek) to kto przy zdrowych zmysłach wyłoży kasę żeby za rok może mieć x2, kiedy na rynku są wciąż projekty, które jeśli wszystko pójdzie dobrze mogą zrobić x10 x20?

Nie słuchajcie ludzi piszących w Internecie (nie podpisujących się z imienia i nazwiska), że jakiś coin/token będzie warty np. x10 obecnej ceny za 6 miesięcy. Oni nie wiedzą czy jutro będzie krach i wysrywają przypuszczenia od czapy. Są to często płatni naganiacze albo zrozpaczeni „inwestorzy”, którzy potrzebują Twojego kapitału żeby zarobić albo wyjść na zero.

Nie słuchajcie osób, które piszą/mówią, że tylko BTC, a reszta to gówno (tak 95% albo i więcej to szajs, ale często altcoiny dają możliwość większego zarobku zwłaszcza te z niskim MC).

Żeby w cokolwiek inwestować bierzcie pod uwagę Market Cap w stosunku do ilości coinsów w obiegu. Potem na zdrowy rozum pomyślcie czy dany produkt może być warty 3000 miliardów, a jeśli tak do dlaczego? Jeśli masz wątpliwości i sam nie zainwestowałbyś w daną usługę albo nie używał technologii – to masz już pierwszy przebłysk zdrowego rozsądku, którego brakowało większości osób pod koniec 2017 roku.

Przypomnę tylko, że nawet na tym tagu (gdzie kapitał jest raczej niewielki) pewne osoby w każdej swojej wypowiedzi piszą, że wszystko oprócz BTC to gówno. Jedna z tych osób, gdy BTC był w swoim szczytowym momencie pisała, że taniej już nie będzie, że trzeba dokupować. 2 miesiące później stwierdziła, że wtedy sprzedała, bo wiedziała, że będzie taniej (nie wiem gdzie tutaj jest jakakolwiek logika do tej pory nie wierzę, że można w ogóle coś takiego odwalić). Jest też kilka innych fanatyków od altcoinów. Wg mnie ani ludzie od BTC ani od Shitów tak naprawę nie wierzą w te projekty jako przyszłość. Jest to po prostu próba wpompowania większej ilości kasy w dany projekt.

Dlaczego Ci ludzie piszą, że tylko BTC lub inny shitcoin? A no dlatego, że aby zarobić na swojej „Inwestycji” potrzebują Twojego kapitału, żebyś wpompował kasę. Będą pisać, że Bitcoin to przyszłość, a w tym samym momencie realizować wypłaty do FIAT z giełdy na swoje konto bankowe. Takie jest moje przypuszczenie.

Nie słuchajcie ludzi, którzy wrzeszczą walić rząd i nie płacić podatków (nawet dochodowego od wypłaty do fiat). Piszą to najpewniej osobniki, które nawet nie mieszkają w Polsce – dalej nie wiem po co. Może jakaś forma dowartościowania się?

Za nim podejmiecie decyzję o inwestycji. Pamiętajcie:

- nic nie jest pewne (może być tak, że BTC straci swoją dominację),
za nim wyłożysz kasę sprawdź co dany projekt chce zrobić, jaki mają roadmap, zespół (czy cokolwiek kiedyś im się udało), czy na Twój chłopski rozum to w ogóle może się udać (nie zaniżajmy znaczenia intuicji),

- jeśli przegapiłeś okazję i Twój upatrzony coin rośnie jak szalony, nie rób FOMO (przeczytaj co to jest FOMO), przegapiłeś okazję – trudno, będą kolejne,

- nie inwestuj więcej niż możesz stracić (ale pamiętaj, że nawet strata kapitału na nowe felgi do samochodu, których nie potrzebujesz, boli),
jeśli Twój coin/token leci na łeb na szyję zastanów się kilka razy za nim sprzedasz. Czasem dobrze jest uciec do Tethra, jednak pamiętaj o FUD (przeczytaj co to jest FUD) i manipulacjach na giełdach,

- jeśli widzisz kogoś kto zbyt entuzjastycznie podchodzi do danego projektu, prześledź jego historię na forum, co pisał/ła wcześniej (tyczy się to także zagranicznych portali), jeśli widzisz, że taka persona spamuje w podobnym tonie w różnych działach, a czasem nawet działa na zasadzie kopiuj-wklej zastanów się dobrze czy nie jest to naganianie na zasadzie zakupu suplementów na powiększanie penisa,

- nie czerp wiedzy z reddita/twittera poświęconego danemu projektowi, siedzą tam ludzie na zasadzie koła wzajemnej adoracji. Najbardziej aktywni są oczywiście Ci najbardziej zrozpaczeni i marzący o gigantycznych wzrostach. Tematy „Dlaczego uważam, że XXX to przyszłość” czy „Właśnie zrobiłem all in, słuchajcie dlaczego...” nawet nie czytać, zwykły bełkot.

Na koniec obejrzyjcie sobie filmy na YT czy wpisy na Steemit sprzed 3 miesięcy i więcej. Dotyczące „price predictions”. Zrozumiecie wtedy jak bardzo trzeba uważać na to co się czyta, ogląda i słucha w Internecie. Jak bardzo Ci ludzie się mylili, a niektórzy znowu zaczynają wyłaniać się ze swoich nor i wieścić „nowe” analizy wyciągnięte z dupy. Jeśli ktoś sprawia wrażenie osoby nieogarniętej, sprzedawcy garków z 10 krotną marżą to najpewniej tak jest (intuicja).

Życzę Wam pomyślnych inwestycji. Żeby prawo w Polsce było przejrzyste i nie za surowe ;)...
#kryptowaluty
  • 22
@Pynkman: To jest moje spostrzeżenie. W Oystera wszedłem trochę na FOMO krótkoterminowo (myślałem, że dojdzie do 30 usd jak Nano...) i stałem się mimowolnym hodlerem. Nie widzę w jaki sposób Oni chcą konkurować z Amazonem czy Google. Ich jedyny atutu to zdecetralizowany i anonimowy storage - to może być tylko problemem w kwestii tego jak zamierzają kontrolować CO ludzie będą tam wrzucać. A jak zaczną zalewać tangla gównem na które jest
@Sune: Jak uważasz, że 3 USD to GÓRKA to jak zachęcisz przyszłych inwestoró żeby dokupowali jak Oyster będzie po 5 żebyś mógł kupić swoje BMW rocznik 2012? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

@trevoz: Ta przed Airdropem miałbyć po 8. A się okazało, że jeszcze zaczął spadać przed snapshotem.
@Pynkman: Na chwilę obecną to nawet nie wiesz czy 64 Gb jest realne. Także nie mów hop. Wydaje mi się, że chyba nawet Ty pisałeś, że Oyster będzie po 30 usd na reddicie. Napisz mi na jakiej podstawie wyliczyłeś, że Oyster będzie miał MC na poziomie 2,5 miliarda dolarów?

Swoją drogą Wasze wpisy potwierdzają to co napisałem w 1 poście. Absolutnie zero konkretów, faktów (są na reddicie Oystra i ludzie piszą
@PinkyPen: Na konkrety poczekamy do mainnetu, ale takie szkalowanie projektu "bo uwalilem hajs" jest słabe. Przy 512gb i dobrym marketingu może być 30$. Pożyjemy zobaczymy. Na pewno są gorsze scamy z CEO, którzy mają piękne profilowe zdjęcie typu lisk, verge, trx. Bitcconect też nie był anonimowy, a Bitcoin jest. Sam piszesz, że rządy będą chciały ich ścigać. Chyba trudniej będzie ścigać anonimową osobę? Czy też się mylę?
@PinkyPen: Ja z PRL nie uciekam przy pierwszej możliwej okazji, bo uważam, że na long term może się to opłacić. Zobaczymy pod koniec kwietnia jak Mainnet będzie działał, ale ja nie straciłem jeszcze nadziei ( ͡~ ͜ʖ ͡°)
@PinkyPen: Dla początkujących zamiast pisać o jakiś shitcoinach typu PRL to bym polecił najpierw pomyśleć o zarządzaniu ryzykiem. Dla początkujących BTC będzie najlepszą opcją, bo dla początkującego najważniejszą rzeczą jest długoterminowe przetrwanie a nie zyski. Jeśli myślisz, że bull run będzie polegał na tym, że przez X miesięcy cena będzie codziennie rosła bez żadnych spadków to na to bym nie liczył. Samo BTC ma takie volatility, że można wyczyścić sobie konto
Nie słuchajcie ludzi, którzy wrzeszczą walić rząd i nie płacić podatków (nawet dochodowego od wypłaty do fiat). Piszą to najpewniej osobniki, które nawet nie mieszkają w Polsce – dalej nie wiem po co. Może jakaś forma dowartościowania się?


@PinkyPen: unikanie płacenia podatków zwanego optymalizacją warto zacząć od wizyty u specjalistów którzy pozwolą nam to zrobić LEGALNIE, a nie na łapu capu.Są spółki offshore itp
Wiele osób tutaj wypłaciło przez anonimowe bankomaty
@Pynkman: Co to za argument z pupy, że niby anonimowość utrudni ściganie PRL. Czyli z góry zakładasz, że może być wykorzystywany do nielegalnych działań? PRL włąśnie otrzymał potężny cios w postaci partnerstwami BAT ogłoszonymi w ostatnim czasie (przypominam, że jeszcze do niedawna fanatycy ostrygi twierdzili, że PRL zakończy wnerwiające reklamy w sieci, właśnie stracili ten kawałek tortu). Oczywiście mainnet się zbliża i zrozpaczeni fanatcy aktywują się na reddicie i innych stronkach,
@Pynkman: No faktycznie ciężko coś porównywać. BAT ma gotowy projekt i partnerstwo, a Oyster grupę naganiaczy w necie. W dodaku niezorganizowanych, bo jedni piszą, że cena będzie 3 USD na koniec roku, a drudzy, że 30.