Wpis z mikrobloga

Mirki i Mirabelki,
Mieszkam aktualnie z moją żoną i córką w wynajmowanym mieszkaniu. Koszt miesięczny mieszkania z wszystkimi opłatami wynosi ok. 1350zł.
Mam działkę i chciałbym wybudować dom, bo z każdym miesiącem mam wrażenie wyrzucania pieniędzy w błoto płacąc czynsz zamiast raty kredytu.

Dom chciałbym postawić w systemie szkieletowym, także samo postawienie domu to jakieś 3-4 miesiące i można się wprowadzać, także odpadła by mi ta opłata 1350zł na wynajmowane mieszkanie i od razu koszty życia by mi się zmniejszyły….i tutaj dochodzimy do mojego zmartwienia i zarazem pytania.

Czy bank będzie mi wyliczał zdolność kredytową dodając do kosztów utrzymania ten czynsz za wynajem mieszkania?
Jeśli tak, to w życiu nie będzie mnie stać na zaciągnięcie kredytu na wybudowanie domu. Stąd pytanie jak to wygląda w praktyce.

Czy bank bierze pod uwagę, że koszt 1350zł wynajmowanego mieszkania zniknie jak tylko się wprowadzę do swojego domu i przez to przychylniej wyliczy moją zdolność kredytową? Ktoś ma jakieś doświadczenia w tym temacie?

#kredyt #kredythipoteczny #budowadomu #banki #bankowosc
  • 14
@polwac: No przecież z czegoś ten czynsz płacisz - a to dochód. Później do tego dochodzą obciążenia miesięczne a przecież czynsz na chwilę obecną obciązeniem jest - skąd bank ma wiedzieć, czy budujesz dom na wynajem czy dla siebie :D Także odpowiedź wprost brzmi - bank potraktuje Twój obecny czynsz jako obciązenie domowego budżetu i tym samym bedziesz miał mniejszą zdolność kredytową. Kwestia jest ile jeszcze zarabiasz miesięcznie i jaki procent
@polwac jak brałem kredyt hipoteczny to pytali czy mam jakieś raty itp, więc podałem chyba dwie których kwota oscylowala w granicach 800zl, ale pytanie czy masz jakąś normalną umowę o pracę czy żona pracuje, członkowie rodziny na utrzymaniu też są brani pod uwagę
@polwac: Banki nie patrzą na TWoje rachunki tylko przyjmują minimalne koszty założone w procedurze. W przypadku 3 osobowej rodziny to będzie około 2000zł. Jak sam z siebie oświadczysz, że więcej Cię wynoszą koszty to oczywiście bank przyjmie większe ale jak wpiszesz 500zł to i tak przyjmą 2000zł. Kupno i adaptacja projektu to jest około 10 000zł - ogólnie dobrze jakbyś miał trochę własnych środków jeżeli chcesz zaczynać budowę.
@jonik: Właśnie z tego co się orientowałem to przelicznik jest ok. 800zł na osobę(zależy też od banku) i zastanawiałem się, czy czy jeśli powiedzmy mieścimy się z wszystkimi opłatami i wydatkami na życie w tych 2400zł to taka kwota będzie przyjęta przez bank jako koszty, czy koszt wynajmu bank będzie chciał jeszcze do tego osobno doliczać, co byłoby bez sensu bo nie wydajemy na życie więcej niż 1000zł + 1350 za
@szklarnik: głównie ze względu ma szybkość postawienia takiego domu. Można w nim zamieszkać od razu po zakończeniu prac wykończeniowych. Nie trzeba budynku sezonować ani osuszać.
Takie domy mają też niskie koszty eksploatacji i charakteryzują się bardzo dobrymi parametrami termoizolacyjnymi.
Panuje w nich również korzystny mikroklimat we wnętrzu i odpowiedni poziom wilgoci.

Znajomy ma i bardzo sobie chwali, najważniejsze to znaleźć dobrą firmę, która postawi taki dom bez żadnych wpadek i usterek.
@polwac w przypadku domu szkieletowego ważniejsze od postawienia jest jego prawidłowe uzytkowanie. Kuchnie planujesz mieć w domu czy na zewnątrz ? Jak planujesz miec rozwiazana wentylację łazienki ? Wystarczy, nie być dostatecznie "skupionym" na życiu w tym domu i jego żywotność spada bardzo szybko.