Wpis z mikrobloga

17. Charles Hurel (fl. 1665 - c. 1692)
Następny tydzień, to następny wpis w tagu #rokzlutniabarokowa :)
Dzisiejszy wpis jest lekko powiązany z poprzednim wpisem o angelice, gdyż dotyczy również kompozytora spoza czołówki komponującego na mniej popularny instrument z rodziny lutni, a konkretnie, to dzisiaj jest o Charlesie Hurelu i jego theorbie. O samym Hurelu nie wiem więcej jak można przeczytać na wiki, za to instrument już gościł pod tagiem w odcinku siódmym i ósmym, ale wtedy był on we włoskim wcieleniu chitarrone, a dziś piszę o jego transplantacji na francuski grunt jako théorbe; strój ma zbliżony do renesansowego, tylko z jedną ciekawą cechą - dwie najwyższe struny są obniżone o oktawę, jest to tzw l'accord rentrant (i nie wiem jak przetłumaczyć to na polski, ale po angielsku mówią na to re-entrant tuning). Instrument był głównie wykorzystywany do realizacji basso continuo (stąd wykorzystanie w operach barokowych), ale doczekał się także skromnego repertuaru jako instrument solowy i najstarszym jaki znam przykładem takich utworów w stylu francuskim jest zbiór Hurela Tablature de luth et de théorbe. Zbiorowi jest poświęcone CD Christophera Wilkego Charles Hurel: Works for Theorbo, ale trochę nagrań można znaleźć na youtube, z których załączam obecnie najciekawsze.

#bojowkalutnibarokowej
#muzyka #muzykadawna #muzykabarokowa #lutnia #teorba
#muzykaklasyczna
laoong - 17. Charles Hurel (fl. 1665 - c. 1692)
Następny tydzień, to następny wpis w...
  • 9
@akrmzow Bycie zielonką wiąże się z koniecznością rozważnego plusowania ( ͡ ͜ʖ ͡)
Na podsumowania trochę za wcześnie, bo jesteśmy dopiero na 17 z 52, ale coś pomyślę, choć z drugiej strony taka trochę archeologia to też frajda ;)
@laoong: o podsumowaniu nie myślałem, po prostu coś na wyższym poziomie ogólności, raczej spóźniony wstęp :P A archeologia fajna rzecz. Ta sugestia to tak bardziej pro publico bono. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@akrmzow Dlatego dałem go za przykład, bo jest numerowany. Ja widzę średnio połowę, co mnie trochę martwi, ale jeśli Ty widzisz wszystko, to może to tylko coś u mnie.
A spóźniony wstęp... no może będzie okazja jak przerobię wszystkich Francuzów, a to już niedługo.
@laoong: ej, kolego, nie uwierzysz. Mihau chyba serio zdjął mi te limity. xD Dzisiaj napisałem sześć komentarzy jeden za drugim, w przeciągu może, ja wiem? Dziesięciu minut? A limit dla zielonek to dwa na piętnaście. A nie dość, że napisałem, to jeszcze z powodzeniem wysłałem. Więc bądź czujny, może się doczekamy naprawy tagów jeszcze w tym roku. ( ͡ ͜ʖ ͡)
@m__b, jeśli to prawda,