Wpis z mikrobloga

Mediana zarobków w Szwajcarii za rok 2016 wyniosła 6502 chf (dla porównania w Polsce 3500 zł).
Ciekawe są tez zarobki w kadrze kierowniczej (starsi i średni menadżerowie). Okazuje ze Szwajcarzy zarabiają najmniej w porównaniu z cudzoziemcami z pozwoleniem B (do 5 lat), C (pobyt stały), czy nawet G (przygranicznicy, pracujący w Szwajcarii, ale nie mieszkający tutaj).
B 12247 chf
C 11107 chf
G 10750 chf
Szwajcar 10136 chf
W niekierowniczych wygrywają Szwajcarzy, przed przygranicznikami, dalej C i B
6 190.-5 694.-5 550.-5 161.

Rożnica w zarobkach kobieta/mężczyzna
Ogółem 6011-6830
Kadry kierownicze 8861-10878
niekierownicze 5607-6121


#swissinfo #szwajcaria #ekonomia #zarobki #ciekawostki
  • 31
@propanbutanmamchytryplan: nikt tam nie przyznaje wnuczkom miliony złotych odszkodowań, za to że babcia zginęła w wypadku pod Smoleńskiem, nikt tam nie toleruje ściągania. W ogóle 1 RP #!$%@? sami Polacy, dajac się przekupywać na prawo i lewo. Wyobrażasz sobie że bogaci Brytyjczycy, Szwajcarzy, Niemcy wyprzedają swoją ojczyznę sąsiednim wrogim krajom?
@Blitzkrung: sporo produktow w DE kosztuje podobnie lub mniej niz w PL, oraz jeszcze mniej w CH przez niski vat(glownie elektronika, ciuchy, buty) - oczywiscie poza jedzeniem, zwlaszcza miesem. najtanszy filet z kurczaka w CH kosztuje okolo 12chf bez promocji o ile dobrze pamietam co daje ~42,5zl, w DE ostatnio placilem 5eur chyba, co daje ~21zl .inny szybki przykład to mięso wołowe w DE(2.99 eur bez promocji za 0,5kg https://www.kaufland.de/angebote/aktuelle-woche/detail.so_id=0012212.html w
@Raf_Alinski: Ceny niech będą nawet 3x wyższe, to i tak masz lepiej skoro mediana zarobków jest 6x, a elektronika, samochody i dobra luksusowe ceny maja podobne do Pl, a nawet niższe, bo VAT to niecałe 8%
@snowboarder: A jak z jakością żarcia? Bo swego czasu tez robiłem zakupy obok (w moim przypadku Francja), ale jakościowo to do szwajcarskich im baaaardzo daleko.
@snowboarder: No ja niestety do DE to musiałbym ładny kawał Szwajcarii przejechać. Wiec zostało mi przepłacanie w CH
A co do Iphone X @Blitzkrung: To już nawet nie chodzi o cenę bo ta wynika z VATu, ale o czas pracy na zakup. W Szwajcarii starczy ci pół miesiąca w najniżej opłacanej branży, w PL 5000 to już dobre zarobki.
@snowboarder: Dobre pytanie. Chociaż w porównaniu z ZH to nie ma aż takiej różnicy. Odpowiedz to federalizm.
Genewa (podobnie jak ZH) nie musi przyciągać mieszkańców i firmy niskimi podatkami, bo i tak jest od groma chętnych.