Wpis z mikrobloga

Dzień dobry #yerbamatewykopclub, Sklepy internetowe handlujące #yerbamate na prawo i lewo przerzucają się zapewnieniami o "naturalnych aromatach", jakie użyte zostały do produkcji. Tymczasem na etykiecie raczej próżno szukać takiej informacji. Mate promuje się jako produkt zdrowotny, wspierający dietę, naturalny etc. Nie chcę wchodzić w kwestię ewentualnej szkodliwości sztucznych aromatów, po prostu uważam, że brak obowiązku podawania tej informacji to ustawodawcze niedopatrzenie, które powinno zostać naprawione.

Niech za przykład posłużą smakowe mieszanki od #taragui. Praktycznie wszystkie polskie sklepy internetowe (chlubne wyjątki w postaci choćby #naturalmarket i #poyerbani) wychwalają rzekome naturalne pochodzenie używanych przez firmę bukietów zapachowych. Choć klasyczne Taragui to nienajgorsza yerba, ich smakowe produkty zawsze wydawały mi się jakby "perfumowane". Dziwi mnie spora popularność tej marki w naszym kraju. W Argentynie, skąd się wywodzi, smakowe Taragui cieszą się znikomym zainteresowaniem.

Przejdźmy do sedna. Napisałem do producenta tej marki z pytaniem o to, jakie stosuje aromaty. Otrzymałem odpowiedź (screen na załączonym obrazku). W wolnym tłumaczeniu: "Cześć Maciek. Używamy aromatów sztucznych identycznych z naturalnymi. Pozdrawiamy!". Sprytne i chętnie używane określenie, ale wszyscy dobrze wiemy, że "identyczność z naturalnymi aromatami" oznacza, że są one po prostu sztuczne. Co na to sklepy #argentynalimited czy choćby #herbatkowo , które opisują ich aromaty jako "naturalne"?
maciek-krok - Dzień dobry #yerbamatewykopclub, Sklepy internetowe handlujące #yerbama...

źródło: comment_winEKXWLgxNpYSbD0I6o3JVYzZjRAJcf.jpg

Pobierz
  • 15
@maciek-krok:
:O Ciekawa sprawa, jestem zdania, iż powinna zawsze widnieć czy aromat jest naturalny/sztuczny.

Sam pisałem do Verde Mate i odpisali mi, że stosują naturalne aromaty. Pisałem też do dystrybutora CBSe i dostałem odpowiedź, iż w yerbach CBSe są stosowane naturalne aromaty (niestety od producenta nie dostałem żadnej odpowiedzi). Choć w paru yerbach od CBSe stosuje się aspartam (w wielu sklepach nie ma nawet tej informacji...)
@maciek-krok: @Heibonna: @Deco209:
Czyli mamy takie informację:

Verde Mate - Naturalne aromaty, informacja z email.
CBSe - Naturalne aromaty (Facebook + sam dodatkowo pisałem do Polskiego dystrybutora).
Amanda - Naturalne aromaty (sam do nich pisałem na facebooku), tu cytat:
"Hello!
Our yerba mate does not contain any additive - except in its flavored versions or Composed with herbs.
in the case of flavored ones they have natural flavoring and
@Velion:
Ta z Pomeleo mnie ciekawi, ostatnio miałem zamawiać :P W sumie to grefruty bardzo lubię.
Teraz piję jakąś Verde z miodem (terere) i smakuje jak gówno, znaczy no nijak smakuje, to żadnego smaku nawet nie ma... Dałem ze 100g i nic, jakbym wodę pił z jakimś słodkim pyłem (ale i tak bardzo lekki smak, prawie zerowe) :(

Ciekawe czy jest jakiś portal do recenzowania Yerby albo jakiś, gdzie można sobie