Wpis z mikrobloga

@Piorrroger: Co to za #!$%@? logika z tą inflacją? xD Jak przywiozę 1 000 € do Polski to mogę co najwyżej je sprzedać za PLN -> zwiększyć popyt na złotówkę, złotówka się umacnia a euro słabnie. Mocniejsza złotówka to tańsze produkty z zagranicy i otrzymywanie więcej pieniędzy za eksportowane produkty (to że trudniej je sprzedać to inna rzecz). Gdy ja kupiłem PLN to ktoś się ich pozbył, więc bilans pieniędzy w
@peszmerd: Jak może zwiększać ilość waluty skoro wymieniając euro na pln, ktoś musi mu oddać swoje pln i pozbawić się tym samym mocy nabywczej w Polsce?

Rozumiem, że według tej teorii firmy eksportując swoje usługi dla klientów zagranicznych również wywołują inflację ponieważ ściągają i wprowadzają do Polski kapitał wypracowany pierwotnie za granicą?
@PfefferWerfer: zwiększa ilość waluty przywożąc euro przez granicę. Nic poza tym. Nie dorabiaj teorii - skoro zarobił w DE, tam płacone są podatki i wwozi gotówkę przez granicę zwiększa jej ilość w PL. To nie jest trudne do zrozumienia. Skala jest żadna, mniej więcej taka jak teoria o pierdnięciu zwiększającym efekt cieplarniany, ale w mikroskali - tak wywołuje nadpodaż pieniądza względem produktów.

Wartość czy masz euro czy pln jest taka sama,
@peszmerd:

Wartość czy masz euro czy pln jest taka sama, więc nie tracisz mocy nabywczej w pl.


Nie rozumiem, przecież nawet jeżeli wymienisz online, czy na innym forexie to za każdą taką transakcją stoi osoba która rezygnuje z posiadania PLN, by dostać twoje € w zamian. Nawet jeżeli ktoś ci sprzeda coś za € to tylko przesuwamy wymianę waluty w czasie do momentu płacenia podatków i konieczności wymiany środka płatniczego.

zwiększa
Nie rozumiem, przecież nawet jeżeli wymienisz online, czy na innym forexie to za każdą taką transakcją stoi osoba która rezygnuje z posiadania PLN, by dostać twoje € w zamian. Nawet jeżeli ktoś ci sprzeda coś za € to tylko przesuwamy wymianę waluty w czasie do momentu płacenia podatków i konieczności wymiany środka płatniczego.


@PfefferWerfer: nie masz pojęcia o czym mówisz pozdrawiam