Wpis z mikrobloga

Numer 67 do kolekcji radiowozów - Nysa 522 KW w malowaniu Policji Municypalnej miasta Tarnów ( ͡° ͜ʖ ͡°) Skala 1/43. Wykonał na moje zamówienie mój kolega - Andrzej (Modele Sambora)

Co nieco na temat historii tej Nyski:

Straż Miejska w Tarnowie została utworzona w 1991 roku. Początkowo jednostka nosiła nazwę Policja Municypalna. Taka nazwa nie była wówczas niczym dziwnym. Podobne nazewnictwo stosowały inne jednostki m.in z Poznania i Nowego Sącza. Dopiero Ustawa o Strażach Gminnych (Miejskich) z 29.08.1997 roku nadała samorządowym formacjom porządkowym nazwę Straż Gminna i Straż Miejska. Pierwszym samochodem jaki otrzymała jednostka z Tarnowa był FSO 125p o numerach rejestracyjnych TAM 0666. Kolejnymi były Polonez MR 87 o numerach rejestracyjnych TAM 1455 i Nysa 522 KW (Konwojowo-Wypadowa) o numerach rejestracyjnych TAM 0005.

Dzięki informacjom, które otrzymałem od Sekretariatu Straży Miejskiej w Tarnowie mogę Wam zarysować pokrótce historię tego pojazdu. Jednostka otrzymała samochód prosto z fabryki. Pomalowana w ciemnozielony, półmatowy lakier Nysa została wyposażona w pojedynczą lampę ostrzegawczą koloru niebieskiego, podwójne syreny i megafony oraz szperacz. Dookoła nadwozia w linii klamek namalowano pas ostrzegawczy koloru białego. Po obu stronach na drzwiach kierowcy i pasażera umieszczono herb miasta Tarnowa, a na drzwiach przesuwanych napis PM, który był skrótem nazwy Policja Municypalna. Po 1997 roku na samochodzie zniknęły napisy PM na rzecz Straż Miejska, a pas ostrzegawczy zmienił kolor na pomarańczowy. Samochód pełnił służbę w latach 1991-1999. Jednostka z Tarnowa otrzymała także drugą Nysę o identycznym malowaniu.

Więcej zdjęć na moim blogu. Zapraszam: http://modelewladka.blogspot.com/2018/05/200-wpis-zsd-nysa-522-kw-policja.html
#motoryzacja #samochody #modele143 #nysa #tarnow #strazmiejska #ciekawostki
Pobierz
źródło: comment_hnbtsJdQ3Wzgrgb4R4at8f34XW9oCYK8.jpg
  • 1