Wpis z mikrobloga

Siemka. Mam małą zagwozdkę i pytanie do znawców tematu. Mój syn (lvl 7) interesuje się niebem w nocy, gwiazdami i planetami. W zeszłym roku na dzień dziecka zażyczył sobie teleskop ale uznałem że to może być chwilowa zajawka i pozostawiłem temat do obserwacji. Ale cały czas przy okazji urodzin/imienin/dnia dziecka o tym wspomina no i po takim czasie postanowiłem dłużej nie oponować i takowy mu zakupić. Pytanie do znawców tematu - jestem w stanie kupić dziecku taki teleskop (może być bez statywu - mam od swojego aparatu) w granicach 200-300zł jako pierwszy sprzęt żeby się nie zawiódł (przypominam że jest lvl 7 i niewiele potrzeba :) ? Jeśli tak to co polecacie, na co zwrócić uwagę? Oglądał będzie na działce 50km od miasta - w nocy ciemno jak w d. i żadnej łuny od miasta. Będę wdzięczny za odpowiedzi.

#astronomia #dzieci #optyka #obserwatorium
  • 16
masz jak w banku że nie będzie miał na narkotyki/fajki itd :)


@foxminator2000: dawno tak trafnej uwagi nie słyszałem w relacji hobby vs nuda i głupie pomysły (ʘʘ)

Niestety w tej chwili nie stać mnie na sprzęt za 1500zł, a raczej nie mogę wydać tyle na sprzęt dla dziecka nie mając pewności, że nie pójdzie "w kąt"...( ͡° ʖ̯ ͡°)
@ciksters: Będzie zawiedziony.
Niestety.
Ale bardziej z faktu, że widział różne zdjęcia kosmosu, czy nawet planet, a patrząc przez taki teleskop jak kolega wyżej proponuje - który drastycznie przekracza Twój budżet, a dalej jest słaby - nie zobaczy nic podobnego.

Teleskopy mają sens od 10 cali, może 9.. (moja prywatna opinia), a dalej widać mało porównując do tego czego się spodzuewamy..
@ciksters: No ale masz lornetki typowe do obserwacji nieba. Które nawet w nazwie maja Sky, łatwo mu to wytłymaczyć, że to taka specjalna ;)

I są "wielkie", nie wiem ile ma 7 letnie dziecko, ale dla niego będzie ogromna dlatego warto też mieć statyw ;)
@Kepler777 ja nie mam problemu z tym adapterem, juz od paru lat używam
@ciksters polecam w Twoim budżecie lornetkę, teleskop sensowny, za małą cenę zaczyna się od 8 cali Newtona na giełdzie po 700-900 zł. Doliczyć trzeba jeszcze okulary oczywiście :)