Wpis z mikrobloga

@vesterr: No cóż mogę powiedzieć, działa dobrze. Pamiętaj, że niektóre satelity nadają HRPT na częstotliwości, która jest na granicy możliwości rtlsdr (1707 MHz) i mocno się wtedy grzeje.
  • Odpowiedz
  • 0
@leoha A mógłbyś jako osoba bardziej obeznana powiedzieć mi, który zestaw byłby lepszy. Czy też nie ma między nimi różnicy.
Z tego co wyczytałem antenę i tak muszę sam sobie zrobić z kilku metrów drutu. W 1 zestawie jest podział na podłączenie anteny do niskich i wysokich częstotliwości natomiast w tym 2 tego nie ma. Czy to jest ważne?
  • Odpowiedz
@vesterr: @vesterr: przy częstotliwościach na jakich nadają satelity to wziąłbym drugi zestaw (ma trochę nowszy tuner r820t2, bias-t - wieć można zasilać wzmacniacz bezpośrednio itp, zobacz na wszystkie cechy tutaj: https://www.rtl-sdr.com/buy-rtl-sdr-dvb-t-dongles/), a jeśli masz trochę większy budżet (~$100) to bierz https://www.sdrplay.com/rsp1a/ albo https://airspy.com/airspy-mini/, a jak masz jeszcze większy budżet (~$140) to https://www.crowdsupply.com/lime-micro/limesdr-mini
  • Odpowiedz
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@vesterr: bardzo dobry wybór jak na początek, bierz od razu kilka metrów jakościowego kabla, np. H155, albo tego samego kalibru Trilan 240 - sztywniejszy ale lepszy do stacjonarnej instalacji. Kawałek ze 2m kabla 75omów na linie ćwierćfalowe - jakikolwiek, byle miał miedzianą żyłę i oplot do lutowania. Jak CB, to super anteny są ponoć z pokrywanych linek jubilerskich, takich stalowych <1mm i można wieszać odcinki kilkudziesięciometrowe na luzie między latarniami. To
  • Odpowiedz
  • 0
@pierzak na przegrzewanie mam w zapasie spory radiator po karcie graficznej. Co do słuchania 40 i 80m mam pewne przyszłe problemy gdy tylko sdr do mnie dotrze. Antena będzie zawieszona na 33m. W okolicy nie ma nic wyższego. Niestety do najbliższej latarni będzie więcej niż 40m po przekątnej. Czy zadziałałoby 2x20m/4x20 opuszczone bokiem balkonów? Mam też do dyspozycji 10m w poziomie jeśli jakoś można to wykorzystać.
  • Odpowiedz
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@vesterr: To niestety przywara wynikająca z wszechstronności odbiornika. Brak mu obwodów wejściowych filtrujących do danego zakresu, dlatego podejrzewam że zachodzi jakiś aliasing odbieranego sygnału i szczególnie bardzo mocno nadające stacje FM się pojawiają w różnych miejscach. Np. na CB są dokuczliwe.
Musiałbyś wykosić wszelkie inne transmisje powiedzmy jakimś filtrem pasmowo przepustowym żeby tę interferencję usunąć. W przypadku CB i poniżej, wystarczy filtr dolnoprzepustowy.

Ten bazowy składak też jest dobry, jak mu
  • Odpowiedz
Ten bazowy składak też jest dobry, jak mu zapniesz klocek ferrytowy zaraz przy antenie

@pierzak: Masz na myśli takie położenie?

Potrzebowałbym bym jeszcze od Ciebie jakiegoś nakierowania na dobrą literaturę, instrukcje nt. działania oprogramowania i całej tej otoczki. Teraz jestem jak dziecko we mgle co klika jak małpa losowe przyciski i patrzy co wyjdzie oglądając poradniki z których nic nie wynika.

O ile dobry znalazłem wzór to antena o wąsach 0.23-1m
v.....r - >Ten bazowy składak też jest dobry, jak mu zapniesz klocek ferrytowy zaraz ...

źródło: comment_52FKow3TD1idKyP1FmZ2Acv11pG0fsNq.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@vesterr: Widzę że już w zestawie był ferryt, spoko. Dipol półfalowy pracuje na częstotliwości f=c/(2*L) wyznaczonej przez sumaryczną długosc wąsów L. Jak sie dorwe do PC to napisze ci quick start z fajnymi transmisjami, obycie przyjdzie z czasem
  • Odpowiedz
@vesterr: Dobra już jestem. Dipol w zależności od kąta ustawienia ramion będzie miał różną impedancję w paśmie w którym pracuje. Dla 180* będzie to blisko 75om, a jeśli zagniesz ramiona w kąt 135* to będzie blisko 50om i ten przypadek gwarantuje ci dopasowanie do impedancji wejściowej dongla.

Im dalej uda ci się wystawić antenkę za obrys budynku tym lepiej - u mnie już 1m wystarczył, albo powieszenie na otwartym balkonie za
  • Odpowiedz
Teraz niezbędne dodatki do wypasionej pracy z SDR#. Pierwszym jest oczywiście skaner częstotliwości. Pozwala na automatyczne nastrojenie twojego odbiornika na transmisję, która pojawia się w zakresie odbieranego okna. http://rtl-sdr.ru/page/skaner-poisk-novyh-chastot

Następnym jest Aux FVO. Dzięki niemu możesz sobie ustawić konkretną częstotliwość nasłuchiwaną i jednocześnie jeździć interaktywnym pasmem po całym zakresie okna, ale nie dalej. Można tu postawiać tyle nasłuchów, ile sobie wgrasz jednakowych pluginów Aux FVO. http://www.rtl-sdr.ru/page/obnovlen-plagin-dopolnitelnogo-radiokanala-aux-fvo-1

Do odbioru Meteora i NOAA, to
  • Odpowiedz
@pierzak: Dzięki za obszerne wyjaśnienia.
Poniżej 25MHz złapałem coś hiszpańskiego/portugalskiego.
Na 144.8 MHz całkowita cisza, muszę pomyśleć o jakimś innym ustawieniu anteny- całe okoliczne pasmo milczy.
  • Odpowiedz
albo powieszenie na otwartym balkonie za barierką.

@pierzak: Mam jeszcze jedno pytanie. Czy ilość metalu(bardzo solidny balkon i barierki) w okolicy anteny będzie bardzo wpływać negatywnie na transmisje? Planuję mocować antenę bezpośrednio za wspornikiem pionowym tak aby jak najbardziej ograniczyć jakiś wpływ na sygnał.
  • Odpowiedz
@vesterr: Każdy przewodnik w bezpośredniej okolicy niestety zaburza bliskie pole anteny, wskutek czego zmienia jej parametry. Najczęściej na gorsze. Zalecanym minimum będzie 1/4 długości fali, czyli powiedzmy 0.5-1 metr poza balustradą dla tego twojego dipola.
Ktoś kiedyś zamontował sobie wędkę wzdłuż barierki umocowaną jednym końcem na zawiasie i na czas pracy wystawiał na sztorc od muru ;)
  • Odpowiedz