Wpis z mikrobloga

2 030 - 1 = 2 029

Tytuł: Zrób sobie raj
Autor: Mariusz Szczygieł
Gatunek: literatura faktu
★★★★★★★

Mariusz Szczygieł jest znany ze swojej miłości do Czech. Jak sam autor napisał o książce we wstępie:
"Nie jest obiektywna. Nie rości sobie pretensji do niczego. Jest wyłącznie o tym, co mnie zafascynowało przez ostatnich 10 lat, od kiedy pierwszy raz przyjechałem do tego kraju. Jest wielką notatką z lektur i ze spotkań z ludźmi, których chciałem tam spotkać."

I rzeczywiście tak jest. Autor przedstawia w swoich reportażach Czechów, którzy fascynują, szczególnie nas Polaków z powodu ogólnych podobieństw - pochodzenia, położenia, języka. Jednak przedstawione czeskie charaktery ukazują ich mentalność bardzo inną od naszej. Czesi jawią się jako pogodni indywidualiści, beztrosko podchodzący do życia i uwielbiający się śmiać.

Czechy należą do najbardziej laickich krajów na świecie. Autor w swojej książce mocno skupił się na podejściu Czechów do Boga, wiary, życia oraz tego co ich definiuje jako Czechów, do czego świetnie nawiązuje tytuł książki i okładka. Czy Czesi zrobili sobie raj bez Boga?

Książka w wielu miejscach jest zabawna, Czesi naprawdę zaskakują. Na zachętę do bliższego przyjrzenia się naszym sąsiadom wklejam ich hymn, który jak pisał Szczygieł, jest jedyny w swoim rodzaju, ponieważ nie odwołuje się do waleczności czy wielkich wydarzeń historycznych, a jedynie do tego jak Czechy są piękne xD

Gdzie mój dom
Gdzie jest mój dom,
gdzie jest mój dom?
Woda huczy wśród łąk,
bory szumią pośród skał,
w sadzie pyszni się wiosenny kwiat,
widać że to ziemski raj!
Oto jest ta piękna ziemia,
ziemia czeska – mój dom,
ziemia czeska – mój dom!

Gdzie jest mój dom,
gdzie jest mój dom?
Czy znasz w ziemi, miłej Bogu,
Wrażliwe dusze w zdrowych ciałach,
Umysł jasny, powstanie i pomyślność,
I siłę tę, zgubę przeciwności?
Oto Czechów sławne plemię,
Pośród Czechów jest mój dom,
Pośród Czechów jest mój dom.

#bookmeter #czytajzwykopem #ksiazki
Pobierz
źródło: comment_6hBG0rNLVQZTTGOMOockOLRCutj4KAs4.jpg
  • 4
@MarcelloSolara: "Gottlandu" nie czytałam więc trudno mi porównywać, chociaż z opisu książki, który przed chwilą przeczytałam, tematyka "Zrób sobie raj" rzeczywiście wydaje się zdecydowanie luźniejsza. Zresztą pierwsze zdanie wstępu brzmi "Marzyła mi się książka o moim ulubionym kraju bez napinania się." :)