Wpis z mikrobloga

@Ignacy_Loyola: przecież w Polsce nie możesz odmówić zeznań, chyba że obciążają ciebie lub twoją rodzinę.

Zakazanie tajemnicy adwokackiej albo lekarskiej?

A wiesz że w Polsce są przepisy które respektują taką tajemnicę? A wiesz że nie ma przepisów pozwalających księżom zasłanianie się tajemnicą? I co teraz, przepisy naruszają prawa człowieka!
@NaBu1908: Jak dobrze zrozumiałem kolegę @VCO1 chodziło mu o polskie przepisy.
Tajemnica spowiedzi jest związana z zasada swobody praktyk religijnych (o której mowa w naszej Konstytucji) i wolności wyznawanej religii a te są prawami człowieka.
@Trupi_opos: Oczywiście, zasada dochodzenia sprawiedliwości przed sądem jest prawem człowieka, niemniej zasada ta nie moze być dochodzona za wszelką cenę. Stąd wprowadzono zakaz wykorzystywania dowodów z narkoanalizy, tortur itd.
Należy pamietać, że tajemnica spowiedzi ma za zadanie chronić prawo oskarżonego do jego swobody wyznawanej religii. Obawiałby się on, ze jeżeli ksiądz ma obowiązek składać zeznania objęte tą tajemnicą, oskarżony by do takiej spowiedzi nie przystąpił/zataił popełnienie czynu.
Jeżeli księżulo posiada istotną dla sprawy wiedzę o sprawcy lub czynie, którym sprawca popełnił, powinien tę wiedzę ujawnić, nie zasłaniać się bliżej niesprecyzowanymi "wierzeniami" motywowanymi własnymi przekonaniami.


@Trupi_opos: A jeżeli sprawca chodził do psychologa i zwierzał mu się to psycholog też powinien zeznawać? Co w wypadku adwokata sprawcy?
@Trupi_opos: Obie w swoich skutkach mogą naruszyć konstytucyjne prawa i wolności oskarżonego. Zgodnie z zasada proporcjonalności prawa i wolności obywatela powinny być ograniczane tylko w wymiarze, w którym jest to niezbędne. Uznawane jest w doktrynie nie tylko polskiej ale i ogólnoeuropejskiej (chociaż widać, że teraz Australia sie wyłamuje), że prawo do wolnosci religii tym ograniczeniom nie moze podlegać.
@Trupi_opos: Już pominę zwrot "fantazja i rzeczywistość" bo szkoda słów na to.
Istota procesu karnego właśnie polega na tym, by oskarżonego nie pozbawiać konstytucyjnych praw i wolności poza zakres niezbędny. Przyjęto, że tajemnica spowiedzi nie jest tą niezbędnością.
Nie wiem jak tajemnica spowiedzi narusza porządek społeczny, ale wiem, że jest skutecznym strażnikiem wolności człowieka. Poza tym, ksiądz w spowiedzi spokojnie moze zawrzeć jako pokutę zgłoszenie się do organów ścigania ( 5