Wpis z mikrobloga

Mam pytanie o rozliczanie paliwa: jednoosobowa działalność gospodarcza z liniowym PIT-em, samochód jako środek trwały bez wypisywania ewidencji pojazdu używany do celów firmowych i prywatnych, firmowe stanowią ponad 90% przejazdów i potrafię to uzasadnić. Wiem, że VAT-u można odliczyć 50%, a pozostałe 50% traktować jak koszty, ale jak rozliczyć kwoty netto z faktur za paliwo przy koszcie uzyskania przychodu? Też 50%? Czy - mogąc to uzasadnić w razie kontroli - właśnie 90%? W ewidencji VAT jako podstawę naliczenia podatku wpisuje się 50% kwoty netto.

I miałbym jeszcze pytanie: co w przypadku jednoczesnego prowadzenia działalności gospodarczej i pracy na etacie? Rozumiem, że pracodawca przekazuje podatek odliczając kwotę wolną itd., a działalność gospodarczą rozliczam niejako osobno na tradycyjnych zasadach?

#ksiegowosc #firma #dzialalnoscgospodarcza
  • 6
@alkan: Kwotę wolną liczy się w pierwszej kolejności w działalności. Jeśli pracujesz jednocześnie na UoP i B2B, to powinieneś przekazać pracodawcy wniosek o zaprzestanie uwzględniania kwoty wolnej w UoP. A jak zapomnisz tego zrobić, to będziesz liczył kwotę wolną podwójnie i będziesz musiał jedną wysokość kwoty wolnej oddać w deklaracji rocznej. A czy są jakieś dodatkowe konsekwencje dla spóźnialskich, tego nie wiem.

Co do paliwa, to liczysz 50% VATu i cała
@MetroStation: Dzięki! Ale chciałbym jeszcze uszczegółowić: mogę odliczyć od przychodu całą kwotę netto za paliwo, nawet jeśli te 10% było na użytek prywatny? o_O A co do kwoty wolnej: czy jest szansa, że pracodawca sam to zrobił bez wniosku? Bo tak naprawdę to ta sama firma, tylko warunki przetargu wymagały, żeby pracownicy byli zatrudnieni na etacie, więc jest umowa o pracę na minimalną krajową + reszta na działalność gospodarczą.
@alkan: Na liniowym nie masz kwoty wolnej, więc odliczana u pracodawcy. Koszty paliwa możesz pomniejszyć symbolicznie, albo wrzucać wszystko i w razie czego tłumaczyć, że przy prywatnych wyjazdach nie bierzesz faktur.
@alkan: szansa jest, ale papier z deklaracją że prowadzisz DG powinni od Ciebie wymagać jako zabezpieczenie przed US.

co w przypadku jednoczesnego prowadzenia działalności gospodarczej i pracy na etacie? Rozumiem, że pracodawca przekazuje podatek odliczając kwotę wolną itd., a działalność gospodarczą rozliczam niejako osobno na tradycyjnych zasadach?


Pracodawca odprowadza Twoje ZUSy. w DG płacisz tylko składkę zdrowotną (~320 zł / msc).

Czy - mogąc to uzasadnić w razie kontroli - właśnie
@alkan: No to sobie zatankuj raz na dwa miesiące pół baku bez faktury, wtedy nie będziesz miał problemów ze swoim 10% na cele prywatne.

A co do kwoty wolnej, to nie doczytałem o liniówce - faktycznie tu nie ma kwoty wolnej, tak samo jak nie ma odliczeń od podatku na dzieci etc.
@Desseres: @MetroStation: A to może spytam się inaczej: dostaję PIT 11 od pracodawcy z dochodem i przekazanym podatkiem z etatu. Wpisuję to do PIT-a 36 jako należności ze stosunku pracy, ale jak to potem traktuję w przychodzie i podatku? Przychód się sumuje, ale podatek dalej liczę tylko od części z DG?