Wpis z mikrobloga

Dziś z platformy BFLC-42 na Cape Canaveral na Florydzie odbędzie się historyczny start rakiety Big Falcon Rocket, która ma dostarczyć pierwsze zapasy na Marsa. Start zaplanowano na godzinę 22:30 czasu polskiego (20:30 UTC). Statek dotrze na czerwoną planetę za trzy miesiące - już 12 września br. Obecnie prognoza pogody daje 80% szans na start zarówno na planowany dzień startu, jak i zapasową datę – 6 lipca.

Wszystkich plusujących zawołam na godzinę przed startem.


#spacex
  • 18
@abraca: mylisz pojęcia. Tankowiec to BFS tylko w wersji tankowca... Czyli leci na orbite zatankowac załogowy BFS lub Cargo. I tyle jego roboty. Leci około 5-6 razy na orbite zatankować załogowy BFS a ten załogowy dopiero po tym leci w podróż na Marsa. Oglądałes w ogóle prezentacje Muska?
@monarchista: Rozmiary tankowca i statku są podobne, albo mogą być podobne, więc ograniczeniem jest waga paliwa. Skoro jakaś połowa statku to zbiornik z paliwem, to tankowiec ma jakieś 1/10 pojemności załadowane paliwem. Może więc przyjąć dużo więcej paliwa na orbicie, w szczególności tyle ile ma statek, żeby i statek i tankowiec miały ten sam zbiornik. Minimalizuje to ryzyko problemów ze statkiem, bo robisz tylko jedno szybkie cumowanko i możesz lecieć, bez
@abraca: Tankowiec wexmie na orbite samo paliwo bo od tego będzie a wiec dużą częśc z tych 150 ton na LEO będzie mogłobyc przeznaczone na paliwo. Nie wiadomo jak bedzie ale to co napisal ten gość wyzej to ja nie mam pojecia o czym on mówi. BFS przed podrozą na marsa bedzie musiał być zatankowany kilka razy. A wiec musi przekursować kilka razy tankowiec na orbite. Jak to zrobią to juz
Hej tutaj jest lista skrótów, które pojawiły się do tej pory w tym wpisie i jego komentarzach.

BFS - Big Falcon Spaceship (see BFR)
LEO - Low Earth Orbit – Niska orbita okołoziemska – orbita o wysokości poniżej 2 000 km.

Jestem botem