Wpis z mikrobloga

Czołem Mireczki! Startujemy z kolejną ankietą. Tym razem oceniać będziemy książkę pióra Arkadija i Borisa Strugackich, o jakże alegorycznym tytule: Piknik na skraju drogi. Realia przedstawione w książce wykorzystane zostały w serii gier S.T.A.L.K.E.R.

[spoiler, jeśli nie chcesz czytać krótkiego opisu fabuły, nie rozwijaj!]


[spoiler 2., podsumowanie ankiety dot. Roku 1984.]


#wykopowelektury #ksiazki #literatura
Pobierz LichoToWie - Czołem Mireczki! Startujemy z kolejną ankietą. Tym razem oceniać będziem...
źródło: comment_B3QGiQsof8WggeLD98ye6WYXd4AHI5h2.jpg

NA ILE OCENIASZ: PIKNIK NA SKRAJU DROGI

  • 1 6.6% (30)
  • 2 0.9% (4)
  • 3 1.5% (7)
  • 4 0.7% (3)
  • 5 1.3% (6)
  • 6 4.0% (18)
  • 7 7.7% (35)
  • 8 18.5% (84)
  • 9 21.0% (95)
  • 10 37.7% (171)

Oddanych głosów: 453

  • 54
w Polsce chyba właśnie ta okładka jest najbardziej rozpowszechniona.


@LichoToWie: Jakoś w tamtych czasach chciałem kupić tę książkę i nigdzie nie mogłem jej znaleźć (nie pomyślałem o używanych). W grę nie grałem, ale dzięki niej pojawiło się nowe wydanie z tą okładką. :)
@LichoToWie: Wydaje mi się, że z ankiety powinny być wyłączone oceny poniżej 4. Nie ukrywajmy, gusta są różne, ale nie poddajesz do oceny rynsztoku literatury i po prostu nie ma opcji, by ocenić coś tak nisko, próbując zachować resztki obiektywności. Zwłaszcza liczba jedynek w KAŻDYM głosowaniu wskazuje, że sporo osób robi to po prostu na złość i gdyby zapytać o powód, to żadnego by nie było, bo pewnie nawet nie widzieli
@LichoToWie: Problem w tym, jak "nisko" można postawić granicę. Zjawisko akurat nie jest niczym nowym, wystarczy przejrzeć ankiety dotyczące filmów, seriali czy statystyki serwisów oceniających cokolwiek, włącznie ze sprzętem AGD - z reguły bezpodstawnie dużo ocen z obu krańców skali. Ktoś da 10, bo nostalgia mocno i nic innego nie jest istotne, a ktoś da 1, bo akurat nie lubi tego autora/gatunku/wydawnictwa lub polonistki, która ją polecała :D

Akurat tutaj sam
@LichoToWie: Zresztą, zobacz, ile osób czytało, a ile oceniło. Ewidentnie większość ocen jest za GRĘ Stalker (Zresztą, te wydanie celowo nawiązuje okładką i tytułem, by zachęcić fanów gry. Pewnie gdybyś wstawił starsze wydanie, połowa głosów by nie padła). Grę, która tylko luźno nawiązuje do kilku motywów z książki. To tak, jakby oceniać mangę Battle Royale na podstawie filmów z serii The Hunger Games.
@LichoToWie: Nie ma, ale po Pikniku przeczytałem wszystko inne ich autorstwa i autentycznie żałowałem. Chociaż to pewnie jedna z tych pozycji, w których otwarte zakończenia są najlepsze.

W każdym razie, dziesiątek też jest dużo za dużo, mało kto potrafi nie oszukiwać samego siebie i oceniać sprawiedliwie.
@LichoToWie: Chyba żadna książka nie zrobiła na mnie takiego wrażenia jak ta. Największy kac ksiażkowy jaki miałem, to właśnie po pikniku. Nie powiedziałbym, że to najlepsza książka, jaką czytałem, ale zdecydowanie taka, którą najbardziej zapadła mi w pamięć. Kiedy ludzie pytają mnie jaką książkę mogę polecić, to to jest właśnie to. Ode mnie 10/10.