Wpis z mikrobloga

Coś o energii odnawialnej w Niemczech
Jest wykop "Triumf energii odnawialnej w Niemczech..36%energii pochodzi właśnie że źródeł odnawialnych"
Na pierwszy rzut oka zajebista sprawa.Na drugi..
Niemcy mają najwyższe ceny energii elektrycznej w Europie , płacą ponad 30 centów za kilowato godzinę.W "atomowej " Francji tylko 17 centów.
Między rokiem 2000-2015 koszty przesiadki na ekologiczny prąd kosztował Niemcy 150 000 000 000 euro.Wychodzi 1800 euro ( 8000 zl)na każdego mieszkańca Niemiec.
Do 2025 roku koszty mają wzrosnąć o kolejne 370 000 000 000 euro.

#ciekawostkizniemiec mój tag o Niemczech

https://www.welt.de/wirtschaft/article158668152/Energiewende-kostet-die-Buerger-520-000-000-000-Euro-erstmal.html

https://www.ee-news.ch/de/article/37682/strompreise-deutsche-zahlen-hochste-strompreise-in-europa

#energetyka #neuropa #4konserwy #pieniadze
  • 39
Ale on w przykładzie podał Francję, a nie Polskę.


@nuker92: Ale ja nie o tym piszę. Tylko o tanim prądzie - kolega pisze w takim języku jakim pisze.

to tak jak Niemcy,myśleli że jak zlikwidują


@spokojnie_to_ja: No i? Przy tym wszystkim jądrówki to temat właściwie poboczny. (przy skali zmian)
Elektrownie jądrowe są potwornie kłopotliwe i bardzo, bardzo, bardzo niefajne w razie konfliktu bądź zamachów.

Ale najważniejsze - #!$%@?ć węgiel całkowicie.
@Hipokryzja_Wykopu jakby byli zarabia saudyjska czy Norwegia Mając w parę milionów mieszkańców i miliardy z gazu i ropy to się można bawić w taka ekologię.
Gdzie rząd od lat obiecuje poprawę w służbie zdrowia a z drugiej strony tłumaczy się nie ma więcej kasy służb a zdrowia
@chanelzeg "najwyższe ceny za kWh energii elektrycznej można zauważyć w Niemczech, w Danii oraz w Irlandii"

https://dobryprad.pl/informacje-praktyczne/licznik-na-karte/kwh-cena/

"Najdrożej było w Danii (30,84 eurocentów), Niemczech (29,77 ct)...Polska z kosztem na poziomie 13,52 eurocentów za kWh była ósmym najtańszym państwem UE."
XD

https://finanse.wp.pl/ceny-pradu-w-europie-spadly-zobacz-jak-wypada-polska-na-tle-krajow-ue-6126033163958401a
@Hipokryzja_Wykopu: powietrze jest istotne, ale za tę kasę postawiliby 10 elektrowni atomowych które nie powodują problemów z przesyłem jak OZE, do którego i tak musisz mieć elektrownie konwencjonalne, bo nie wieje cały czas.
@chanelzeg tylko że ta produkcję finansuje niemieckie gospodarstwa ,bo w prądzie jest podatek ekologiczny który robi takie astronomiczne ceny prądu dla zwykłego mieszkańca
Mnie interesuje ci ja zapłacę za prąd a nie za ile elektrownia je eksportuj do Polski
@spokojnie_to_ja:
Wyższe podatki na prądzie niż w Polsce są w niemal całej Europie zachodniej, także w tej części, która tak mocno w OZE nie inwestuje.
Poza tym nie wliczasz do cen prądu w Polsce np. przywilejów górniczych an które już poszło ponad 100 mld złotych, a które są tak na prawdę ksoztem prądu. Tyle, że kasa na to nie idzie z rachunków za prąd, ale bezpośrednio z zdopłat w budżecie.
@spokojnie_to_ja: Owszem interesują, szczególnie, gdy ktoś próbuje dowodzić, że cena prądu wynika z metody produkcji.

Porównaj ceny w hurcie, polską niemiecką i francuską i jeszcze raz napisz, że prąd w Niemczech jest drogi, bo OZE ;]
@Hipokryzja_Wykopu elektrownie jądrowe są strasznie problematyczne w sprawie konfliktów i terroryzmu. Historia to pokazuje. Aktualnie - zero problemów. Najmniej smierci na wytworzoną energię, najmniej problemów właściwie ze wszystkim. A w czasie konfliktu problem jest jak ktoś zbombarduje elektrownie jądrową, bombą jądrową. Co chyba wtedy nie ma znaczenia w co walną. Generacje 3 elektrowni jądrowych są generalnie najbezpieczniejszymi elekteowniami na świecie. Najmniej kłopotliwymi.
@spokojnie_to_ja: podatek nie ma wpływu na produkcję prądu, ma za to na cenę końcową. Zresztą, nie znam struktury ceny prądu w Niemczech. jaki procent tej ceny to podatek ekologiczny, a jaki to na przykład "kara" żeby oszcędzać prąd?
@kurczok ma bo to 7 miliardów euro rocznie z kieszeni podatników
Jeżeli w ostatnich 15 latach Niemcy wydali 150 miliardów euro na przejście na ekologiczną energię to aż 105 miliardów z tego podatku
Przecież mieszkasz w DE, widzisz jak to wygląda... wiatrak na wiatraku (gdzieniegdzie), mieszkam w NL i tam już eliminują "gdzieniegdzie"

głupi Holendrzy

głupi Niemcy

Nie wiedzą co robią.


@Hipokryzja_Wykopu: pamiętam że w trakcie studiów czytałem o terenach sprzyjających efektywności wiatraków (tzw. warunkach wietrzności) zarówno w Niemczech jak i Holandii, w porównaniu z Polską, gdzie teren miał wpływać na mniejszą efektywność wiatraków, więc takie bezpośrednie porównanie nie jest zbyt mądre. Nie znajdę
@spokojnie_to_ja ma bo to 7 miliardów euro rocznie z kieszeni podatników
Jeżeli w ostatnich 15 latach Niemcy wydali 150 miliardów euro na przejście na ekologiczną energię to aż 105 miliardów z tego podatku

Ok, policzmy
7 000 000 000 euro podzielmy przez 80mln niemców, co daje 87,5 euro na niemca. Niech każdy niemiec zużywa 100 kwh miesięcznie, czyli 1200 kwh rocznie. Daje to 7 centów podatku eko. A ja tu zakładam, że
@amitochondrium: no, OP podał tę wartość - jego pytaj o źródło.
Mało nie mało. Nie ważne, nie jest to w każdym razie powód, dla którego prąd w Niemczech jest 2x drozszy niż we francji. (Nie jedyny, w każdym razie). No i, jak mówię, cena detaliczna nic nie mówi o cenie produkcji prądu.
@kurczok: No nic nie mowi o cenie produkcji, ale mowi o tym ile przecietny kowalski doplaca do OZE i chyba taka byla puenta twoich obliczen - wcale nie doplaca duzo, no a moim zdaniem duzo, bo to ponad 20% liczac na danych z dupy. A jezeli chodzi o koszty produkcji, to to jest temat na w ogole inna dyskusje, w ktorej nie mozna pominac takich mechanizmow wsparcia jak gwarantowane ceny skupu
@amitochondrium:
No, dopłaca do OZE 7 centów, czyli w przeliczeni na polskie zarobki i siłę nabywczą - 7 groszy ;] Poważna sprawa. A w zamian ma nowoczesną, rozproszoną infrastrukturę i czystsze powietrze. Good deal moim zdaniem.
@kurczok: Jasne, 7 centow w kilowacie brzmi spoko, ale w ujeciu rocznym to juz sa konkretne kwoty i przeliczenie 1 cent - 1 grosz, nie jest wcale miarodajne, bo w Niemczech sie wcale tak dobrze nie zarabia, w Niemczech sie po prostu godnie zyje. 20% wyzsze koszty energii elektrycznej dla przecietnego gospodarstwa w Polsce to sporo.
Co do czystszego powietrza, na serio wole emisje z duzych osrodkow przemyslowych niz malych piecy,
@amitochondrium: Ale ja nie bronię tych 7 centów. Ja tylko twierdze, że przypisywanie ekopodatkowi wysokich kosztów energii elektrycznej w Niemczech jest nieco nieuzasadnione.

Czy atom jest bardziej przyjazny środowisku niż PV jest kwestią do przedyskutowania, co oczywiście nie oznacza, że jestem przeciwnikiem atomu. Wręcz przeciwnie, jestem całym sercem za budową elektrowni atomowych, bo jakby nie patrzeć, jest to najbezpieczniejsze nieodnawialne źródło energii jakie znamy i za wielką stratę uważam porzucenie budowy
@kurczok: To uwazasz tak samo jak ja, mielibysmy juz najprawdopodobniej zamortyzowane wolne od emisji zrodlo energii elektrycznej, ktore pewnie preznie dzialaloby w base loadzie, a dzieki temu nie trzeba by na sile przedluzac dzialania starych blokow weglowych. Mozna by je po prostu wylaczyc, a nie ladowac pieniadze w cos, co w perspektywie oplat za emisji CO2 moze sie okazac nieoplacalne. I nie mowie tu o przywilejach gorniczych, tylko o wydatkach na