Wpis z mikrobloga

Marketing na budowie #budujzchaferem

Dzisiaj nieco chaotycznie, ale za 3 godziny jadę na urlop :-) Wybaczcie więc ew. nieścisłości. A artykuł o przenikalności cieplnej i dyfuzji pary wodnej pojawi się na blogu w poniedziałek ( http://blog.poradnik-budowlany.com )

Marketing na budowie (tytuł roboczy :) )

BETON WODOSZCZELNY / WODOODPORNY

Zacznę od czegoś, z czym możesz się spotkać na początku budowy. Niektórzy wykonawcy i - o zgrozo - projektanci, proponują zastosowanie betonu wodoszczelnego, aby odpowiednio zabezpieczyć fundamenty przed wilgocią i wodą. Słowo "wodoszczelny" sugeruje przecież odporność przed wodą, prawda?
Niestety tak nie jest i nazwa wprowadza w błąd. Beton wodoszczelny ma mniejszą nasiąkliwość i używa się go w konkretnych przypadkach, ale w żadnym wypadku nie jest on odporny na wilgoć i wodę. Jeżeli fundamenty są dobrze zabezpieczone (czyli jest wykonana odpowiednia hydroizolacja) to zamawianie droższego betonu "wodoszczelnego" mija się z celem. To wyrzucanie pieniędzy w błoto. Jeżeli natomiast nie masz odpowiedniej hydroizolacji to zastosowanie betonu wodoszczelnego spowoduje, że wilgoć i tak pojawi się w domu tylko... nieco później niż gdyby użyć zwykłego betonu.
Żaden beton nie może zastąpić hydroizolacji.
Zapewne przeczytasz, że wyróżnia się różne stopnie wodoszczelności lub można dodać do betonu różnego rodzaju domieszki, ale wszystko to zmniejszy nasiąkliwość betonu i nie spowoduje, że beton stanie się szczelny.
Tak więc zapamiętaj: beton wodoszczelny nie oznacza, że jest to element szczelny, a jego użycie przy fundamentach musi być bardzo przemyślane.

DYSPERBIT jako hydroizolacja

Wielu wykonawców stosuje dysperbit jako przeciwwilgociową pionową izolację fundamentu. W założeniu ma on chronić fundamenty przez wilgocią. To przekonanie jest tak silne, że niektórzy wykonawcy uważają, że dysperbit jest lekarstwem na wszystko i można go użyć w każdych warunkach.. Otóż nie - dysperbit jest właściwie emulsją i służy gruntowaniu ścian. To, czy przy naszej budowie wystarczy powinny zadecydować wyniki badań geotechnicznych i - oczywiście - projektant.


Folia kubełkowa
Istnieje przeświadczenie, że folia kubełkowa izoluje fundamenty od wody, a jednocześnie pozwala na "wentylowanie", tzn. odprowadza wilgoć. Tymczasem folia kubełkowa chroni przed uszkodzeniami mechanicznymi styropianu i nie stanowi żadnej bariery dla wody i wilgoci. Co ciekawe, wielu wykonawców źle montuję tę folię (co jest przedmiotem wielu niekończących się dyskusji na forach). Otóż gdy folia jest na styropianie to kubełki powinny być skierowane w kierunku gruntu. Dzięki temu podczas nacisku gruntu na fundamenty, kubełki nie uszkodzą styropianu.

WENTYLACJA MECHANICZNA Z REKUPERACJĄ
Wentylacja mechaniczna ma wiele zalet i warto ją rozważyć w nowopowstającym budynku. Nie zmniejszy ona twoich rachunków. Ba, rekuperacja może się wręcz nigdy nie zwrócić! Tymczasem producenci prześcigają się w pisaniu tekstów typu: "Sprawność odzysku ciepła wynosi ok. 90%" i "Dzięki nam obniżysz koszty ogrzewania domu!". Być może spotkasz się też z tak zwaną "sprawnością temperaturową", której wysoki procent ma uzasadnić zakup całej instalacji.
Gdzie tu jest haczyk? Rekuperacja pobiera prąd. Prąd kosztuje i należy go uwzględnić w obliczeniach. Jeżeli producenci byliby z nami uczciwi to podawaliby tak zwaną "sprawność energetyczną", która uwzględnia koszt energii elektrycznej. Uwzględnij do tego także koszt i wymianę filtrów i wyjdzie na to, że rekuperacja zwróci się po wielu latach. A po ilu? Kilkunastu, kilkudziesięciu? Trzeba to obliczyć biorąc pod uwagę twój dom, a nie wierzyć reklamom :) Jeżeli więc planujesz wentylację mechaniczną z rekuperacją przede wszystkim dlatego, że chcesz płacić mniej za eksploatację to policz czy jest to opłacalne. I pamiętaj, że informacja o "niższych kosztach ogrzewania domu" sprytnie pomija "wyższe rachunki za prąd...".

OBOWIĄZEK WENTYLACJI MECHANICZNEJ Z REKUPERACJĄ.

Wentylacja mechaniczna nie jest i nie będzie obowiązkowa po wejściu w życie nowych przepisów! Jeżeli ktoś tak twierdzi niech wskaże odpowiednie paragrafy. Obecne przepisy wymuszają taką wentylację gdy strumień powietrza wentylacyjnego wynosi 500 m3/h i więcej - zatem nie dotyczy domów jednorodzinnych!

SPRAWNOŚĆ POMPY CIEPŁA
Przy analizowaniu różnych ofert spotkasz się z parametrem COP. Określa on sprawność pompy ciepła czyli stosunek energii oddanej (ciepła) do pobranej (energii elektrycznej). Producenci chwalą się wysokimi współczynnikami COP tyle, że... on nie ma większego znaczenia. Parametr COP nic nie mówi o efektywności działania pompy ciepła w naszej lokalizacji. Parametr ten jest współczynnikiem mierzonym w warunkach laboratoryjnych dla założonych parametrów pracy pompy. Ten parametr NIC nie mówi o tym, ile będziesz faktycznie płacił za ogrzewanie w twoim domu. Ten parametr nie uwzględnia tego, że przy minusowych temperaturach będziesz musiał dogrzewać się grzałką elektryczną lub użyć innego źródła ciepła. Jeżeli więc znajdziesz gdzieś informację, że "tylko powietrzna pompa ciepła zapewni ci 30% oszczędności" to zażądaj obliczeń, które to potwierdzają.
O pompach ciepła szeroko pisałem tu: https://blog.poradnik-budowlany.com/koszty-ogrzewania-domu/
Jeszcze jedno: na stronach niektórych producentów widziałem "rzetelne" porównania, mające pokazać, że pompa ciepła jest najtańszym źródłem ogrzewania, do którego wzięto m.in. koszt ogrzewania olejem opałowym, który jest jednym z najdroższych sposobów na ogrzanie domu lub pokazane są bardzo niskie koszty ogrzewania domu (nie wspominając o tym, że np. do obliczeń przyjęto dom pasywny…). Bądź ostrożny. Pompa ciepła może, ale wcale nie musi być optymalnym sposobem na ogrzanie twojego domu.

Styropian grafitowy i styropian w kropki.

Słyszałeś, że styropian grafitowy ma lepszy współczynnik przewodzenia ciepła od białego styropianu? Co prawda jest droższy, ale zwróci się z nawiązką obniżając rachunki za ogrzewanie, prawda?
Niestety nie. Współczynnik przewodzenia ciepła (lambda), którą chwalą się producenci to tylko parametr deklarowany. To współczynnik, który został uzyskany w warunkach laboratoryjnych. W rzeczywistości styropian jest nie tylko narażony na różne temperatury, ale także na wilgoć. Nawet nieznaczne zwiększenie wilgoci zwiększa przepływ ciepła w danym materiale. W warunkach rzeczywistych parametry deklarowane nie są możliwe do osiągnięcia, a według wielu badań (źródła) tak zwane wartości obliczeniowe każdego styropianu są te same.
nie ma znaczenia czy kupimy biały, grafitowy czy styropian w kropki bo w praktyce uzyskają one taki sam parametr λ (lambda)!

Wełna (konkretnego producenta) nie stanowi pożywki dla grzybów i pleśni,

To ciekawy przykład półprawdy. Otóż żadna wełna mineralna nie będzie stanowiła pożywki do rozwoju grzybów i pleśni. To tak, jak chwalić się materiałem konstrukcyjnym, że "z naszej cegły można budować domy!". Natomiast jeżeli w przegrodzie zajdzie kondensacja pary wodnej to możliwy będzie rozwój grzybów, glonów i bakterii także na tej wełnie.

DOM PASYWNY

Jestem całym sercem za domami, które mają niski koszt eksploatacji. Uważam, że znacznie lepiej przeznaczyć pieniądze na dobre ocieplenie niż na drogie urządzenia grzewcze, które po jakimś czasie mogą wymagać naprawy lub wymiany. To, czy opłaca się budować dom pasywny zależy od każdego z nas. Jeżeli chcesz być niezależny od wahań zmian cen nośników energii i budujesz dom i dla siebie i dla swoich potomków to dom pasywny jest wyśmienitym rozwiązaniem. Jeżeli oczekujesz niższych rachunków za ogrzewanie i interesuje cię szybki zwrot tej inwestycji to niekoniecznie: inwestycja w lepsze ocieplenie może się zwrócić po kilkunastu lub kilkudziesięciu latach. To, na co chciałbym zwrócić uwagę to reklamy niektórych biur projektowych, które (jak piszą) specjalizują się w domach pasywnych. Tu trzeba ostrożnie ponieważ te biura wykorzystują naszą niewiedzą dotyczącą projektowania domów do znacznego podwyższenia cen (spotkałem się z cenami projektów indywidualnych nawet za 30000 złotych). I cena nie byłaby problemem - w końcu mamy wolny rynek. Pytanie tylko, co za to dostaniemy. Ponieważ, jeżeli dowiesz się, że aby dom był w standardzie pasywnym to musi mieć zwartą bryłę, najlepiej na planie prostokąta, bez lukarn, balkonów i musi być dobrze ocieplony to wydawanie takich pieniędzy na projektu to wyrzucenie ich w błoto. Taki projekt domu pasywnego zrobi każdy porządny projektant.
Jeżeli jednak chcesz wybudować dom pasywny i to powinieneś oczekiwać za tak wysoką cenę:

- Przede wszystkim zaprojektowanie domu, który spełnia twoje oczekiwania, a w drugiej kolejności to, że ma być w standardzie pasywnym (jeżeli więc chcesz mieć budynek w kształcie litery "L", z 2 balkonami to biuro projektowe ma taki budynek zaprojektować, a nie sugerować likwidację balkonów)
- Udowodnienie, że dom będzie w standardzie pasywnym (biuro musi wykonać obliczenia biorąc pod uwagę lokalizację, kierunki świata i źródło ogrzewania).
- Powinieneś otrzymać projekt wykonawczy, aby wykonawcy wiedzieli, co mają dokładnie wykonać (projekt ma nie pozostawiać pola do interpretacji)
- Nadzór nad realizacją.
- Gwarancję. Po wybudowania domu należy przeprowadzić próby szczelności, wprowadzić kamerę termowizyjną i potwierdzić, że wybudowany dom spełnia założenia zawarte w projekcie.
To wszystko nie jest proste i to wszystko musi kosztować. Wydanie 30000 zł za tego rodzaju projekt może mieć wtedy sens bo dzięki temu uzyskasz rzeczywiście dom pasywny. Natomiast płacenie projektantowi grubych pieniędzy za projekt za który nie weźmie odpowiedzialności nie ma sensu - biuro zawsze będzie mogło zwalić winą na wykonawcę, a ty zapłacisz mnóstwo kasy za dom, który ostatecznie będzie tylko energooszczędny.

Jeszcze będę pisał m.in. o
- magicznych matach termoizolacyjnych (niby kilka milimetrów takiej maty ma zapewnić izolację jak 20 cm styropian...)
- i o tym, że przy projektach gotowych biuro projektowe nie bierze odpowiedzialności za projekt (za to odpowiada projektant adaptujący!)

Uciekam na urlop :)
  • 28
@chafer z tą folią kubełkową nieco popłynąłeś. Montuje się ją wyłącznie wytłoczeniami w stronę fundamentu. Stiżki mają za zadanie równomierni rozłożyć nacisk na powierzchni bocznej ściany, a jednocześnie stworzyć przestrzeń wentylacyjną dla uwięzionej przy fundamencie wilgoci.

Robiąc po twojemu, staje się kosztownym ozdobnikiem, bo nie spełnia żadnego z powyższych.
@chafer: Dobra odpuściłem sobie po pierwszym akapicie odnośnie betonu wodoszczelnego. A jak działa technologia białej wanny? Przecież to beton o odpowiedniej klasie nie przepuszcza wody. Jedynie co ją może przepuszczać to styki, które dodatkowo uszczelniasz.
Jeżeli mi sensownie odpowiesz to chętnie przeczytam dalej.
@klema znawcą ani ekspertem nie jestem, ale weźmy to tak na logikę: gdyby betony wodoszczelne faktycznie były w 100% wodoszczelne to istniałyby klasy betonów wodoszczelnych? Pewnie im wyższa klasa betonu to tym bardziej spowalnia podciąganie kapilarne wody. Zwłaszcza, że pierwszy producent w wynikach Google po wpisaniu hasła "beton wodoszczelny" pisze na swojej stronie "Pamiętać jednak należy, że żaden beton nie stanowi 100% ochrony przed wilgocią i zawsze należy zabezpieczyć ściany dostępnymi na
@Kowalns: Jednak projektuje się takie betony. Poczytaj o technologii białej wanny.

Z założenia beton powyżej c30/37 jest wodoszczelny. Zbiorniki się projektuje z takich betonów i nie sprawiają problemów w eksploatacji.
@RoBee: mylisz sie! @chafer poprawnie sformumowal jak sie powinno uzywac folli kubelkowej, ale ja to ujme innaczej, jesli ocieplasz fundament styropianem i dasz folie kubelkowa kubelkami w strone fundamentu to kubelki zawsze pod naciskiem ziemi wbija sie w styropian, bedziesz mial naruszona warstwe izolacji i tyle. dlatego powinno sie dawac kubelkami w druga strone jak to napisal chafer, moze by sie zapytac to po co w ogole dawac taka folie ?
@RoBee: styrodur to kolejny chwyt marketingowy, w cholere drozszy od styropianiu, polecaja bo go twierdza ze jest nienasiąkliwy, gowno prawda, pod wzgledem nasiąkliwosci jest lepszy o 3% od zwyklego styropianu, kumasz ? wciaga 3% mniej wody a kosztuje 2-3 razy wiecej.
@KrowkaAtomowka ale wiesz, że te 3% odnosi się do masy, tak? W praktyce mówimy o dwukrotnie większej nasiąkliwości dla EPS (XPS jest cięższy). W dzisiejszych czasach wyścig zbrojeń producentów materiałów budowlanych to tak naprawdę bieg łeb w łeb. Jeden urwie 1% na jednym parametrze, drugi na innym. Dla ciebie może to być żadna różnica, ale przy obliczaniu przegród jako całości możesz otrzymać diametralnie inne wyniki. No ale idąc twoim tokiem myślenia, to
@KrowkaAtomowka

@RoBee: styrodur to kolejny chwyt marketingowy, w cholere drozszy od styropianiu, polecaja bo go twierdza ze jest nienasiąkliwy, gowno prawda, pod wzgledem nasiąkliwosci jest lepszy o 3% od zwyklego styropianu, kumasz ? wciaga 3% mniej wody a kosztuje 2-3 razy wiecej.


XPS wciąga w odpowiednich warunkach 1,5% wody a zwykły styropian 3% więc na e jest lepszy tylko o 3%
@chafer zarzucilem zarzutów na zakrapianej imprezie z folią kubelkowa. Takiego bólu i pęknięć nie słyszałem. Trzech członków rodziny zaczęła na mnie wrzeszczeć że kubelkami skierowanymi w stronę fundamentu.

Do końca dnia się nie odzywali
Nie zmniejszy ona twoich rachunków. Ba, rekuperacja może się wręcz nigdy nie zwrócić!


@chafer: Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Takie przypadki:
1) Dom istniejący - zmiana wentylacji grawitacyjnej na mechaniczną z odzyskiem ciepła - w rachunkach będzie można zauważyć delikatny wzrost za energię elektryczną/ogrzewanie, ale też będzie znaczna poprawa komfortu
2) Dom istniejący - zmiana wentylacji hybrydowej lub nawiewno-wywiewnej na mechaniczną z odzyskiem ciepła (ilości powietrza porównywalne) - znaczna redukcja
Wóciłem z urlopu i odpowiadam :)

bzdura. Jaka jest jej funkcja w takim przypadku?


@RoBee: Zabezpieczenia styropian przed uszkodzeniami mechanicznymi. Jeżeli byłaby zamontowana w drugą stronę to kubełki wbiłyby się w styropian.

Dobra odpuściłem sobie po pierwszym akapicie odnośnie betonu wodoszczelnego. A jak działa technologia białej wanny? Przecież to beton o odpowiedniej klasie nie przepuszcza wody.


@klema: Biała wanna to trochę inna para kaloszy - możesz użyć np. betonu napowietrzanego
@chafer a słyszeliście o xps? Może budownictwo nie jest dla biedaków, którzy ocieplają fundament eps?

@RoBee: Nie łapię - chodzi o to, żeby nie dawać folii kubełkowej przy xps czy jak?

@przemek_posp:

1) Dom istniejący - zmiana wentylacji grawitacyjnej na mechaniczną z odzyskiem ciepła - w rachunkach będzie można zauważyć delikatny wzrost za energię elektryczną/ogrzewanie, ale też będzie znaczna poprawa komfortu


Dlaczego po zmianie będzie wzrost rachunków za ogrzewanie?

2)
@chafer

Nie łapię - chodzi o to, żeby nie dawać folii kubełkowej przy xps czy jak?


Chodzi o to, że *głównym* zadaniem folii kubełkowej jest powstanie szczeliny dyfuzyjnej pozwalającej odparować wilgoci na styku z izolacją fundamentu, tak aby nie obniżała parametrów tejże. Montując ją zgodnie z zalecenaimi *wszystkich* producentów, czyli kubełkami do fundamentu, nie zniszczymy izolacji z xps, ani też eps (w sposób znacznie wpływający na ich parametry). Ba, zagłębienie w izolacji
@chafer: > Biała wanna to trochę inna para kaloszy - możesz użyć np. betonu napowietrzanego i przy odpowiednim wykonaniu (co nie jest proste) można uzyskać beton "odporny na wilgoć". Ja jednak pisałem o betonie wodoszczelnym, który sam w sobie nie jest na nic odporny: owszem, nie przepuści wody, ale woda będzie w niego nasiąkała. Może to grozić m.in. tym, że wilgoć dostanie się do zbrojenia.

Tu się nie mogę zgodzić. Zgodnie