Wpis z mikrobloga

#pytanie #pytaniedoeksperta odnośnie #wypadek i #prawo

Mirki i Mirabelki

Miał ktoś podobna sytuację lub orientuje się co jeszcze można zrobić w sytuacji gdy mój znajomy będąc w pracy doznał uszczerbku na zdrowiu podczas wypadku? Praca to ochrona, wracali z alarmu na tymczasowe miejsce postojowe, kierowca nie zauważył samochodu który jechał z prawej i mu wyjechał na drogę, auto służbowe całkowicie zniszczone, kierowca jakieś drobne rany a mój znajomy 2 złamane zebra, uszkodzona śledziona, 11 szwów na powiece i trochę poobijany kręgosłup. Skontaktowałem znajomego z firmą walcząca o odszkodowania która mu to ogarnie za 15% uzyskanej kwoty, dodatkowo był ubezpieczony w pracy. Z tego co wiem należą mu się pieniądze z zusu, dodatkowego ubezpieczenia, OC firmowego samochodu o które będzie się ubiegać firma, i teraz pytanie, czy może się czegoś domagać (jeśli tak to czego i jak) od kierowcy który był winnym kolizji? Dodam że po zdjęciu szwów wygląda nieszczególnie (wspominał coś o operacji która poprawi aktualny wygląd oka) i doskwiera mu ciągle ból żeber, kręgosłupa, karku i głowy. Z rzeczy które jeszcze wiem to ma płacone 100% za l4, tylko teraz pytanie jak oni to będą liczyć? Na chwilę obecną 6 tyg l4. Jak coś pominąłem ważnego to pytać.
  • 10
czy może się czegoś domagać (jeśli tak to czego i jak) od kierowcy który był winnym kolizji?


@Silvanesti: Odpowiedzialność cywilną przejmuje ubezpieczyciel OC pojazdu.
Kierowca jedynie może (i pewnie będzie) odpowiadać karnie za spowodowanie wypadku.
pozywajac kierowcę będzie tak jak by pozwał ZUS i co dalej?


@Silvanesti: Nie ZUS, a firmę która ubezpiecza pojazd (obowiązkowe OC pojazdu).
Oczywiście może żądać odszkodowania, może oddać sprawę do sądu (gdyby ubezpieczyciel nie chciał wypłacić po dobroci), tam on będzie przekonywał sąd że się należy, a ubezpieczyciel że się nie należy.
Zapadnie wyrok i będzie jak sąd postanowi.