Wpis z mikrobloga

Dzisiaj wyszedł trailer filmu "Kler" i ateiści zaczęli wieszczyć nagły upadek KK. Tak tylko przypomnę, że KK przetrwał:

- prześladowania przez rzymian,
- rewolucję francuską,
- rewolucję bolszewicką,
- wszelkie pomniejsze rewolucje (np. we Włoszech czy Hiszpanii)
- nazizm,
- komunizm.

I nagle miałby upaść od filmu z tej samej półki co "Botoks", reżyserstwa osoby, która bardziej wzoruje się na utartych stereotypach i żartach (vide "Wesele" i "Drogówka"). Naprawdę ktoś tak sądzi?

#kler #katolicyzm #filmy #ateizm
  • 28
Jednak jest faktem, że jest na linii pochyłej i należy spodziewać się jego zmierzchu.


@Liwiia: Nie po raz pierwszy. W porównaniu do poprzednich razów to pikuś.

Dla przykładu można podać jak spadła ilość wierzących i praktykujących w państwach Europy, które kiedyś były uznawane za wybitnie katolickie.


@MMARS: I wzrost w Azji i Afryce oraz USA, które za kilkadziesiąt lat będą odpowiadać za większą część % ludności.
@Ignacy_Loyola: @Ignacy_Loyola:

I wzrost w Azji i Afryce oraz USA, które za kilkadziesiąt lat będą odpowiadać za większą część % ludności.


Masz jakieś wiarygodne dane. Statystykom nie wierzę. Ludzie z Azji, Afryki i USA twierdzą zupełnie coś przeciwnego.

Szczególnie interesuje mnie ta Azja, bo katolicyzm jest tam mało popularny.
@Ignacy_Loyola:

Filipiny mnie zaskoczyły, Singapuru i Hong Kongu nie sprawdzam bo to jakieś promile ludności Azji

Na przykładzie Korei:

brak religii – 46,4% (22 350 000)
chrześcijaństwo – 29,3% (14 100 000):
protestantyzm – 17,8% (8 560 000) (głównie kalwini, zielonoświątkowcy i metodyści)
katolicyzm – 10,9% (5 270 000)
pozostali – 0,5% (260 000)
buddyzm – 22,9% (11 050 000)

źródło

Na przykładzie Chin:

Religia: bez religii (52,2%), religie chińskie (21,9%),
@Walther00: Liczy się tendencja. Porównaj liczbę chrześcijan w Korei sprzed tą z kilkudziesięciu lat.

To co się dzieje obecnie na świecie to odchodzenie od wiary pod wpływem własnych przekonań, nikt do tego nikogo nie zmusza, a to nie jest prosta decyzja.


@Walther00: Tak jak już mówiłem, nominalnie liczba wzrasta.

w takich Czechach 10 lat temu prawie 80% ludności zdeklarowało się jako niewierzący bądź nie zadeklarowali wyznania wcale.


@Walther00: Jako
@Ignacy_Loyola:

Jako niewierzący zadeklarowało się niecałe 35%.


O to dokładnie powiedziałem: Mianem „niewierzących” określiło siebie 34,2% respondentów. 45,2% mieszkańców nie umiało bądź nie chciało określić swojego stosunku względem religii

Najwyraźniej chrześcijaństwo robi odwrót z Europy na koszt niektórych państw Azji i pewnie Afryki, gdzie już dawno chrześcijan jest więcej niż muzułmanów
Najwyraźniej chrześcijaństwo robi odwrót z Europy na koszt niektórych państw Azji i pewnie Afryki, gdzie już dawno chrześcijan jest więcej niż muzułmanów


@Walther00: Jak już mówiłem takie okresy były, za jakiś czas będzie wielki powrót wiary, potem znowu spadek i tak do końca. ¯\_(ツ)_/¯