Wpis z mikrobloga

1 900 - 1 = 1 899

Tytuł: Nowy wspaniały świat
Autor: Aldous Huxley
Gatunek: fantastyka
★★★★★★★★

Rok 2541. Świat wydaje się idealny. Zostały wyeliminowane wszystkie problemy społeczeństwa. Ludzie nie chorują, nie starzeją się, nie mają zmartwień. Ich całe życie jest do tego stopnia zaplanowane, że nawet ich wygląd i poziom inteligencji jest dopasowany do pracy, którą będą w przyszłości wykonywać. Nie ma tu miejsca na indywidualność, własne przemyślenia. Wszystko jest odgórnie ustalone i uporządkowane, dzięki czemu gospodarka ma zapewniony nieustanny postęp, a społeczeństwo jest zadowolone.

Gdy jednostka czuje, wspólnota szwankuje


Książka przedstawia świat, w którym społeczeństwo zostało w pełni uregulowane. Ludzie są szczęśliwi, bo tak zostało im to wpojone. Nie myślą samodzielnie, bo po co, skoro jest dobrze tak, jak jest. Wydaje mi się, że właśnie to jest przerażające w całej tej rzeczywistości. Ludzie na przestrzeni lat pozwalali na to, aby ostatecznie stać się tylko nic nieznaczącymi robotnikami w wielkiej machinie, którą rządzi grupa wybrańców. Jest tu jeszcze opisany drugi świat, tzw. Rezerwat. Jest to miejsce, w którym ludzie żyją po staremu, czyli tak, jak było przed wprowadzeniem reformy. Podobnie jak pierwszy, on również został mocno przerysowany. Ludzie są tu brudni, chorzy, brutalni, ale...wolni. O ile w tym świecie też są zasady, do których trzeba się stosować (chociażby religijne), a inność jest traktowana bez szacunku, to tutaj ludzie przynajmniej mogą coś odczuwać, jeśli tylko chcą.

Książka jest bardzo krótka, ale im więcej się o niej myśli, tym więcej przychodzi przemyśleń na jej temat. Odczucia po przeczytaniu nie są optymistyczne, mogą być nawet dołujące. Myślę, że warto ją jednak przeczytać, nawet jeśli ktoś rzadko sięga po ten gatunek literatury.

#bookmeter #ksiazki #czytajzwykopem
budgie - 1 900 - 1 = 1 899

Tytuł: Nowy wspaniały świat
Autor: Aldous Huxley
Gatu...

źródło: comment_wlRAIG0Y7SWNuvleaejyIawB0ctjyW5I.jpg

Pobierz
  • 8
  • Odpowiedz
@budgie: Polecam ten cytat:
"- Ale ja chcę - upierał się. - Dzięki temu czuję się, jakbym... - zawahał się na chwilę, szukając w myśli odpowiednich słów - jakbym był bardziej SOBĄ, jeśli wiesz o co mi chodzi. Bardziej samodzielnym, a nie tym absolutnie wtopionym w całość trybem jakiejś machiny. Nie tylko komórką w ciele społecznym. Czy ten widok nie rodzi w tobie podobnego odczucia?"
  • Odpowiedz