Wpis z mikrobloga

Cześć Mirki!
Mam duży problem z zadaniem (jest bardzo nietypowe i wujek google zawiódł). Nie mogę znaleźć sposobu na rozwiązanie. Mianowicie znane są punkty A B C oraz kąty alfa, beta, gama a także długości odcinków FG i EG. Zadanie polega na podaniu wzoru prostej która "pasuje" do tych warunków. Poniżej rysunek by wszystko było bardziej jasne. Wystarczy mi jakieś naprowadzenie jak to policzyć.

#matematyka
Pobierz Zapalka89 - Cześć Mirki!
Mam duży problem z zadaniem (jest bardzo nietypowe i wujek ...
źródło: comment_xdoeyk3Kyi1k5YEtaoBsdnJEZFBFYKac.jpg
  • 16
@Zapalka89:

1) Prosta szukana:
p0: y= a * x + b

2) Zapisz proste (te poziome, od góry) jako:

p1: y = tg(alfa - 90) * x + C
p2: y = -tg(90 - beta) * x + B
p3: y = tg(gamma - 90) * x + A

Nie jestem pewien, czy tu dobrze zapisuję.

3) wyznaczyć punkty przecięcia prostych (układ 2 równań z 2 niewiadomymi):

F - punk przecięcia
@Zapalka89:
W takich zadaniach warto się zastanowić czy zawsze jest jednoznaczna odpowiedź ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Tu tak nie jest

Dla przykładowych danych:
Wszystkie trzy kąty wynoszą 90 stopni. A ma współrzędną y=1, B y=2, C=3, zaś długości podane to sqrt(2).

Każda prosta postaci y=x+C, jak również kazda postaci y=-x+C jest dobra - nie ma jednoznaczności
@wamaga: Właśnie to mnie martwi. Ogólnie to część tego nad czym pracuje. Jest to nieregularny czworokąt przecięty linią. Chciałbym żeby wzór działał tylko gdy kąty są różne od 90 stopni. Wynik znajduje się w narysowanej ćwiartce oraz wyniki po krzyżowaniu prostych są nieprawidłowe. Muszę sprowadzić to do jakiegoś prostego rozwiązania, które da się wpisać w Excel. A i jeszcze jedno utrudnienie dane mogą się nie pokrywać, więc często będzie to rozwiązanie
@v-tec: @wamaga: @wytrzzeszcz: @msd1618: Posłuchałem Waszych sugestii za które dziękuje. Doszedłem do układu 8 równań z 8 nieniedodmowymi. W takim przypadku zostaje mi rozwiązanie z użyciem macierzy. Nie rozumiem w jaki sposób użycie funkcji tangens ma mi w tym pomóc? Z macierzami ostatnio miałem do czynienia 7 lat temu i nie wiem czy warto odświeżać tą wiedzę. Czy Waszym zdaniem to właściwy kierunek?
Pobierz Zapalka89 - @v-tec: @wamaga: @wytrzzeszcz: @msd1618: Posłuchałem Waszych sugestii za ...
źródło: comment_kB4hfQKrC7L1p78IUCfd3gFoTfhrSZiU.jpg
@Zapalka89: Dobra chyba wiem podstawie za wyrażenie związanie z tangensem nowe zmiennie i podstawie je do macierzy. Najbardziej martwią mnie trzy równania w których wszystkie stałe i zmienne są niewiadome.