Wpis z mikrobloga

"Oczywiście, że jestem demokratycznym socjalistą. Mówię o tym z dumą, bo wiem, co demokratyczny socjalizm osiągnął w naszym kraju. Mówię o byciu socjalistą poniekąd z uśmiechem, bo wiem, że współczesna historia Szwecji jest pełna wartościowych reform, które wy, prawicowcy, określaliście jako socjalistyczne prześladowania – a które teraz, gdy są już powszechnie uznane, próbujecie sobie przypisać."


Olof Palme w 1982, reszta przemówienia do znalezienia tutaj

„Dlaczego jestem demokratycznym socjalistą” to przemówienie, które Olof Palme wygłosił w telewizyjnej debacie liderów pod koniec kampanii wyborczej w 1982. W latach 1976-1982 w Szwecji rządziła prawica, ale to przemówienie przyczyniło się do wyborczego zwycięstwa Palmego – przypomniało, że socjaldemokracja jest też idealistyczna, a nie tylko technokratyczna. Jest uznawane za jego credo i jest jednym z najbardziej znanych tekstów politycznych we współczesnej historii Szwecji.

#palme #olofpalme #szwecja #socdem #socjalizm #cytatywielkichludzi #cytaty #neuropa #4konserwy #polityka
Pobierz Tom_Ja - > "Oczywiście, że jestem demokratycznym socjalistą. Mówię o tym z dumą, bo w...
źródło: comment_OBt0mquSCZEqaVY3kFWWDqycoFEuvb3k.jpg
  • 6