Wpis z mikrobloga

Jest tu ktoś kto wynajmuje jako zwykła osoba fizyczna jedno-dwa mieszkania?
Mam kilka pytań:
- Jak wygląda kwestia zgłaszania do urzędu skarbowego?
- Jak najbardziej się opłaca rozliczać?
- Czy w ogóle warto?
- Czy dam radę samodzielnie przygotować sensowną umowę najmu (oczywiście posiłkując się netem)?

#najem #mieszkanie #prawo
  • 17
@gzres: Wynajmuje z ryczałtem 8,5% i miesięcznie opłacam podatek. Zgłosiłem do US i jest spoko. Nie wiem czy opłaca się tak rozliczać, ale ja nie narzekam ;p . jest full umów w necie, tylko poczytaj trochę o tym.
@ButelkaBezKaucji:
Nie neguję przecież. Piszę "nie do końca tak jest", a nie "zupełnie nie nie masz racji". Czyli czepiam się szczegółów. Nie chce mi się rozpisywać na temat, który jest obszernie omówiony w internecie.
ięcznie opłacam podatek. Zgłosiłem do US i jest spoko. Nie wiem czy opłaca się tak rozliczać, ale ja nie narzekam ;p . jest full umów w necie, tylko poczytaj trochę o tym.


@sorhu: @ButelkaBezKaucji: Komornik eksmituje na najbliższy trawnik jak ma taki papier od notariusza, to mu wystarcza, a nie we wskazane miejsce, więc działa i żadnych lokali socjalnych nie musisz zapewniać, ani gmina. Komornik wywala na najbliższy trawnik, to
@gzres: zgłaszasz do US (zobacz terminy, aby wybrać ryczałt trzeba to zrobić od razu po podpisaniu umowy). Następnie regularnie przelewasz kasę na konto swojego US (urzędy mogą mieć po kilka kont, sprawdź na które masz przelewać) i raz w roku - w styczniu - składasz PIT-28. Ogólnie prosta sprawa.

miesięcznie opłacam podatek.


@Thsa: @gzres: tu polecam zmienić na kwartalne opłacanie, mniej kłopotów z przelewami.