Wpis z mikrobloga

Jeremi Przybora - Do ciebie szłam

Kiedy nie było dokąd dalej iść,
którędy ani po co,
gdy los me jutro krył przed moim dziś
bezgwiezdną, gęstą nocą...

Wiedziałam, że mi nie wystarczy sił
na żadną inną drogę,
lecz iść do ciebie przez złych szlaków pył
ja zawsze, zawsze mogę.

Do ciebie szłam, do ciebie, mój miły,
do ciebie szłam, tyś wracał mi siły.
Do ciebie szłam, od kiedy - już nie wiem,
do ciebie szłam przez życie bez ciebie.

#poezja #kabaretstarszychpanow #wiersz a wykonaniu Kaliny Jędrusik - #poezjaspiewana
  • 13
@archive: oczywiście :D i co ciekawe - zazwyczaj w wersji męskiej jest ona żartobliwa... ciekawe dlaczego ;) "O Romeo!" i "O Julietto!", "Czemu zgubilam korale" i "Czemu zgubilas korale" i chyba moja ulubiona - "Jesienna dziewczyna" chociaż tutaj wolę jednak w wersji Jeremiego ;)
@czarujacy_karmelek: Spokojnie ;) Byłem pewny, że to o jesieni i się zdziwiłem, jak włączyłem.
"Owszem, była i dziewczyna, i miłości pajęczyna, co oplotła drżący dwukwiat naszych ciał" - akurat nie lubię tej piosenki (chyba tylko przez to, że jest popularna), ale te wersy, w piosence o pomidorach, mnie urzekają.
No to "Dobranoc i niech Ci sie przyśnią pogodni, zamożni Polacy (...) i wszyscy do czysta wymyci" ;)
@archive: Jeżeli mówimy o wersach, które zapierają dech w piersiach... U mnie wygrywa "S.O.S" i początek, oczywiście śpiewany przez Panią Kalinę: "Nasza miłość jest słaba i głodna
Nasza miłość ma lęk miłowania
Nasza miłość tak niegdyś dorodna
gdy podniebny jej rydwan nas niósł
Ta orlica, ta lwica, ta łania
Niedościgła, zachłanna i lotna
Dziś gorącym uściskom się wzbrania
Pocałunki nie nęcą jej ust
"
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@czarujacy_karmelek: no, to już bardziej poważne, liryczne i prawdziwe.
Przybora często w tekstach nawet o błahych sprawach potrafi zastosować taką konstrukcję, porównanie, czy czy choćby rym, którego nikt inny by nie wymyślił, że szczęka opada :)