Wpis z mikrobloga

Pomnik skryby i kapłana Kaapera, Egipt 2494-2345 rok przed naszą erą. Pomnik wrzeźbiony w jaworze oczy wykonane z kryształu i miedzi. Łagodne spojrzenie i lekki uśmiech spoza czasu. Na reddicie dodał tą rzeźbę użytkownik innuendoPL. Wrzucę za to inne ujęcia rzeźby.

""Nie bądź głupcem, który niczego nie umie. Noc przeszła na ćwiczeniu ciebie, dzień na nauczaniu, ale ty nie słuchasz żadnych pouczeń, tylko robisz, co ci się podoba. Małpa rozumie pewne słowa i została przywieziona z Kusz (prawdopodobnie Nubia). Lwa można wyćwiczyć, konia ujeździć, ale prócz ciebie nie ma nikogo podobnego w całym zamieszkanym świecie. Rozważ to!"

Idea pisma była czystą abstrakcją dla umysłu ludzkiego i brzmi to jak bardzo głupie i ryzykowane stwierdzenie, ale większość (zdecydowana) ludzi na tej planecie nie potrafiła czytać i pisać. "Barbarzyńcy" zawsze byli pod wrażeniem pisma. Prawdopodobnie rozumieli koncept, że da się zapisać ważne słowa i odczytać je później, ale w jaki sposób - o tym nie mieli pojęcia. Była to dla nich magia. Pismo w swojej naturze jest bardzo psychodeliczne, ale wryło się w nasze umysły i nie potrafimy już myśleć bez niego. Przez psychodeliczne mam na myśli: patrzycie na symbole (alfabet) i one manifestują umowne znaczenie zawarte w znakach w waszych umysłach. Całkiem skomplikowany i abstrakcyjny proces, który wymaga bardzo wyrafinowanego poziomu cywilizacyjnego.

Bardzo podoba mi się co napisał do ucznia skryba: "Lwa można wyćwiczyć, konia ujeździć, ale prócz ciebie nie ma nikogo podobnego w całym zamieszkanym świecie. Rozważ to!"

Skryba już ponad 4000 lat temu zdaję sobie sprawę, że człowiek jako jedyne stworzenie pod słońcem posiada potencjał do nauki i wiedzy, więc mówi swojemu uczniowi, żeby nie zaprzepaścił szansy, której ludzie nigdy nie dostali przez tysiące lat przed i po nim. A pismo? Pismo jest furtką do wiedzy, która w obecnych czasach jest niczym niekończący się fraktal.

Gdyby skryba Mahu wiedział, że zaledwie w przeciągu 100 lat w XX wieku (pomimo dwóch gigantycznych wojen) miliardy ludzi (MILIARDY!) zostanie wykształconych według standardów, których on nawet nie mógł wyśnić..."

Wiki
Kiedyś trochę dłużej o innym pomniku skryby

#smoczautopia - Tag do obserwowania. Przegląd przedmiotów z różnych muzeów czasem z dłuższym komentarzem.

#historia #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #artefaktnadzis #gruparatowaniapoziomu #sztuka #myrmekochoria
myrmekochoria - Pomnik skryby i kapłana Kaapera, Egipt 2494-2345 rok przed naszą erą....

źródło: comment_OKJiGPiJK2FXVnWRjrMtqH5rjstZjEIg.jpg

Pobierz
  • 10
@odjatakpawlacz: Moim zdaniem to nie ma tak, że dobrze albo że nie dobrze. Gdybym miał powiedzieć, co cenię w życiu najbardziej, powiedziałbym, że ludzi. Ekhm... Ludzi, którzy podali mi pomocną dłoń, kiedy sobie nie radziłem, kiedy byłem sam. I co ciekawe, to właśnie przypadkowe spotkania wpływają na nasze życie. Chodzi o to, że kiedy wyznaje się pewne wartości, nawet pozornie uniwersalne, bywa, że nie znajduje się zrozumienia, które by tak rzec,