Wpis z mikrobloga

Sytuacja zrobiła się jeszcze ciekawsza. Obiekt najpierw jaśniał, potem osłabł i teraz ma stały blask. Bieżący wykres blasku poniżej.

Ale mam szczęście! Wygląda na to, że miałem obserwować jeden układ zaćmieniowy, a w gratisie dostałem drugi :). Ta zmiana blasku w górę i w dół bierze się z tego, że obydwie gwiazdy w układzie podwójnym są mega-blisko siebie, przez co działają na siebie mocno pływami grawitacyjnymi i się mocno zniekształcają. Przez to jest ciągła zmiana blasku, w miarę jak się gwiazdy wzajemnie okrążają. Jak obydwie są "obok siebie" z punktu widzenia obserwatora na Ziemi, to jest maksimum blasku. Jak jedna chowa się za drugą, to jest minimum blasku (widać wtedy blask tylko jednej gwiazdy). Dokładnie to dzieje się właśnie w tej chwili: ta płaska część blasku z prawej strony wykresu oznacza, że jedna gwiazda schowała się w całości za większym składnikiem układu i teraz jej nie widać. Mało tego! to płaskodenne minimum blasku trwa już jakiś czas, więc różnica w rozmiarach gwiazd musi być naprawdę spora. Co za tym idzie, musi być spora różnica w ich masach. Właśnie takie układy badam na co dzień, więc dzisiejsze odkrycie jest strzałem w dziesiątkę :D.

Jest jeszcze coś. Amplituda zmian wydaje się być ekstremalnie mała. Dla pewności wyciąganych wniosków trzeba będzie poczekać do drugiego minimum blasku, czyli kiedy ten mniejszy składnik układu będzie tranzytował na tle większego. Jeśli minima będą za podobnej głębokości, to znaczy że tak mała amplituda jest niefizyczna. Znaczy, tak, jest, hipotetycznie, możliwe, że ten obiekt jest ultra-ekstremalnym przypadkiem układu kontaktowego, ale w to wątpię. Takie coś byłoby zbyt mało prawdopodobne. Bardziej realnym wytłumaczeniem tak małej amplitudy zmian jest, że w układzie znajduje się trzecia jasna gwiazda, która jest nieco dalej od układu podwójnego i nie daje zaćmień, ale daje sam blask. Takie "trzecie światło" z łatwością spłaszczy amplitudą zmian układu podwójnego, bo przecież przez teleskop te wszystkie trzy gwiazdy są widoczne jako jedna kropka i ich blask się sumuje.

Wracam do kontrolowania kopuły. Chyba dziś zjadę do domu dopiero po wschodzie Słońca :))

Pierwszy wpis z dzisiaj i wprowadzenie: [[klik]](https://www.wykop.pl/wpis/35961457/hej-astromirki-nocna-zmiana-zaczela-sie-wysmienici/)

Wołam @Kulturalny_Jegomosc90: bo pytał o rozwój wydarzeń ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#astronomia #ciekawostki #pracbaza
Takie rzeczy tylko w #astronomiaodkuchni ( ͡° ͜ʖ ͡°)-
AlGanonim - Sytuacja zrobiła się jeszcze ciekawsza. Obiekt najpierw jaśniał, potem os...

źródło: comment_WvEIAUV3K8oBCOB7IGoJQ1Yadr47fXgc.jpg

Pobierz
  • 10