Wpis z mikrobloga

W jaskini znalazłem fragment ludzkiej żuchwy!
Podczas zbierania materiałów do #penetrujedziury w jaskini na południu pustyni Negew chciałem splunąć pod kamień, (żeby nie musieć się po tym później czołgać) i dostrzegłem fragment ludzkiej żuchwy, który widocznie czekał tam na moje splunięcie od setek lat. Miałem niesamowite szczęście, gdyż w żuchwie zachował się jeszcze jeden ząb: dolna 6. To właśnie dzięki zachowanemu zębowi za jakiś czas dowiem się w jakim okresie żył właściciel szczęki i z czego składała się jego dieta co mnie akurat bardzo ciekawi, bo ząb starty był niemal na płasko jakby właściciel nałogowo żuł co najmniej gruz xD
Żuchwę przekazałem do odpowiednich służb zajmujących się identyfikacją takich znalezisk i ciągle czekam na wyniki badań.

PS. Pod postem wrzucę jeszcze jedno zdjęcie - widać na nim (prawdopodobnie?) jakąś postępującą chorobę kości. Czy ktoś z Was szanowni Mirkowie może mi coś więcej powiedzieć na ten temat?
#pytaniedoeksperta

#ciekawostki #chwalesie #medycyna #nauka

Jeśli również interesujesz się wszystkim związanym z penetrowaniem ciasnych, ciemnych i bardzo mokrych miejsc to obserwuj mój autorski tag #penetrujedziury lub zapisz się do mirkolisty: https://mirkolisty.pvu.pl/list/ZBAuu5HIXZY6DUOU
Pobierz KawiakJones - W jaskini znalazłem fragment ludzkiej żuchwy!
Podczas zbierania materi...
źródło: comment_UBf8EhOA2ILlNZ5vppzUd3XIbHagKa69.jpg
  • 28
@wielkiparasol: obok była jeszcze jedna, ale nie sądzę, żeby należały do tego samego denata bo ta kość akurat została podana obróbce.
A czemu tylko jedna? To jaskinia, ale tam się wbrew pozorom wiele dzieje;P Po pierwsze mogło to przywlec jakieś zwierze, których tam całkiem sporo. Druga opcja to że spłynęło to razem z wodą z powierzchni podczas jednej z licznych błyskawicznych powodzi na pustyni.
Pobierz KawiakJones - @wielkiparasol: obok była jeszcze jedna, ale nie sądzę, żeby należały d...
źródło: comment_7zLKCtYsKOzhFE9DP59R9Som1ULQkFIh.jpg
@KawiakJones: te wytarcia żuchwy powstały już po śmierci. Tak samo jak część trzonowców była wyłamana/wypadła już po zgonie - u żyjącego człowieka kość się goi, "zaokrągla", zębodoły tracą "szpiczastość" i zanikają, zostaje tylko sama gola, gładka kość. Tu powierzchnia jest chropowata i dziurawa, widać dokładne "dołki" po zębach, a to oznacza że uszkodzenia powstały po śmierci.
@mesulete: albo wypadły po śmierci, co wydaje się prawdopodobne patrząc na stan kości - mocno pouszkadzana, pozdzierana. Stawiam że duża część uszkodzeń zęba to również ścieranie po śmierci - ale wnioskuje tylko na podstawie ogólnego stanu kości.
@markaina nie sądzę. Nawet dlugo po śmierci zęby całkiem mocno siedzą w kości. Ale oczywiście możesz mieć rację. Natomiast starcie zęba wynika z jego przeciążenia. Przed śmiercią miał tylko trzonowce, niewykluczone, że te 3 zęby to były jego jedyne zęby w żuchwie. Jeśli tak to całą pracę żucia brały na siebie, stąd szybciej się zużywały. Ewentualnie denat zgrzytał zębami przez stres i stąd to starcie. Założę się, że 7 i 8 wyglądały
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@markaina: @mesulete: bardziej pytałem o tą gąbczastosc kości pod 7 i 8. To że żeby tam były ale po jakimś czasie wypadły to wiem bo leżało to pod kamieniami więc i tak fart że chociaż jeden się utrzymal w zuchwie
@mesulete: Zerknij na siekacze. To nie jest kość po wypadnięciu zębów i zagojeniu. To jest mechanicznie, brutalnie starta kość, która nie miała szans się zagoić. Myślę (przypuszczam byłoby odpowiedniejsze - ekspertem nie jestem), że on miał niemal pełen garnitur zębów. Nigdzie nie widać wygładzonej powierzchni żuchwy, jest "obłupana" nawet poniżej linii korzeni zębów. Ja nadal stawiam na masakrację po zgonie - zresztą, to jest fragment. Gdzie reszta? Jak daleko i jakim
@markaina ależ oczywiście, że jest to kość po zabliźnieniu. Jedyne zęby które miał do końca lub niemal końca życia to 6, 7, 8. Reszta kości jest zabliźniona i starta już po śmierci, nie ma innej opcji. Szczególnie kły siedzą głebo w kości i z pewnością byłoby je widać gdyby miał je do śmierci. Albo chociaż ślady po nich w postaci pustych zębodołów.