Wpis z mikrobloga

KROWA NA DZIŚ ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Jersey – rasa bydła typu mlecznego. Ze względu na 200 letnią izolację rasa jest bardzo ujednolicona genetycznie. Charakteryzuje się zawartością tłuszczu w mleku dochodzącą do 7%. Wyższa zawartość tłuszczu i kazeiny zwiększa produkcję takich serów jak mozzarela, szwajcarski oraz cheddar. Umaszczenie od jasnocielistego do brunatnoczerwonego, jednolite ale możliwe białe łaty. Budowa bardzo delikatna, drobna. Masa ciała krowy to 350 - 400 kg
a buhaja 650 - 700 kg. Wydajność mleczna wynosi 4500 kg. W Polsce były krzyżowane z innymi rasami bydła mlecznego, szczególnie z polską czerwoną, ale efekty nie były zadowalające. Mają łagodny temperament, są cierpliwe i towarzyskie. Są szczególnie polecane gospodarstwom agroturystycznym oraz początkującym hodowcom.

#codziennakrowa #gruparatowaniapoziomu

Pobierz Abiz - KROWA NA DZIŚ ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Jersey – rasa bydła typu mlecznego. Ze względu na...
źródło: comment_xzK6BulpxL3uqmfJ8ufjmRAUQCblFtg6.jpg
  • 14
@wojtek_bez_portek: @Orzysko: 4500kg mleka na rok (bo rozumiem, że to oznacza sezon) to ponad 10kg dziennie i to nie jest dużo? to ja myślałem, że max 3 litry na raz z takiej krowy można wypompować. Całe życie na wsi i nie wiem takich rzeczy.
@Ejszyn tak jak mowie, wyniki bywają bardzo, bardzo zróżnicowane i krowa dającą 10 litrów mleka dziennie w niektórych oborach jest "całkiem całkiem" a poważny hodowca bydła na mleko chcę mieć 25-35 litrów z krowy dziennie. I to średnio, bo rano 32 i wieczorem 28.