Wpis z mikrobloga

Obejrzalem ostatnio slepnac od swiatel, ktory widzialem ze sie przewijal na wykopie jako najlepszy polski serial aktualnie. I ledwo dotarlem do konca, trzymalo mnie tylko to zeby zobaczyc co w tym serialu jest takiego wspanialego i super. Czekalem i czekalem i sie skonczyl.

O ile ogolnie gra aktorska stoi na dobrym poziomie to scenariusz i rezyserka to lipa.

Zacznijmy od tego co se rzuca od razu w uszy. Przeklinanie. Ale nie normalne przeklinanie. Tylko przeklinanie teatralne. Niedorzeczne i abstrakcyjne kompletnie psujace odbior serialu. #!$%@? trzeba potrafic dobrze rzucic zeby brzmiala naturalnie, a nie #!$%@? nia na lewo i prawo bo jestem taki #!$%@? zly bad ass madafaka mafiozo.
Zeby zobaczyc jak dobrze napisane sa teksty z przeklenstwami to wystarczy obejrzec Psy.

Kolejna sprawa to brak umiejetnosci zaangazowania widza w to co sie dzieje na ekranie. Ja rozumiem ze zamysl bym taki ze pierwsze odcinki sa wolne i ulozone, a pozniej sie zaczyna wszystko sypac i nabierac tempa. Ale jak dopiero w odcinku 6/8 zaczyna sie dziac cos co prowadzi w konkretnym kierunku to jest to juz ewidentny problem. Bo do tego odcinka trzeba dotrwac ogladajac nudne #!$%@? o niczym. No fajnie ze jest spokojny koles dilujacy i sa zli przeklinajacy gangsterzy, ale nie ma fabuly ktora ciekawie laczyla by te postacie (dopiero w 5-6 odcinku cos sie zaczyna dziac).

Tak samo realizacja tego ze na
poczatku mamy spokoj, a pozniej chaos. Zalozenie rozumiem. Ale wrzucanie nagle jakiegos musicalowego szajsu bez ladu i skladu i upchanie wszystkich waznych wydarzen i postaci w 3 ostatnie odcinki jest bardzo slabym pomyslem. Az przypomnailo mi sie glupie anime Haruhi czy cos takiego gdzie 8odcinkow pod rzad puszczali ten sam odcinek. Jak celem bylo zniechecenie do dalszego odbioru to sie udalo.

Podsumowujac perypetie dilujacego Adasia Miauczynskiego ktory chce odpoczac od wszystkiego na plazy razem ze swoja upragniona Malgorzata oceniam na 5/10. Mozna obejrzec, ale po co sie meczyc?

#slepnacodswiatel #serial #hbo
  • 9
@BajerOp: Nie czytalem. Nie zmienia to nic w odbiorze serialu. Znam sporo adaptacji ksiazek gdzie ksiazki czytalo mi sie przyjemnie, a adaptacja byla gniotem. Bo serial/film rzadzi sie innymi prawami niz ksiazka. Slepnac od swiatel jako serial jest po prostu mocno przecietny. Niezaleznie od tego jak wyglada pierwowzor ksiazkowy.
@za-co: apokaliptyczna wizja Kuby i jednocześnie jego modlitwy,(chciał aby to wszystko się skończyło, męczyło go to) ukazanie mrocznej Warszawy, narkotyki, dziwki, seks, przemoc, zabójstwa, celebryci, skorumpowana policja . Bardzo odważnie pokazany mroczny obraz miasta. Zdjęcia, ujęcia (jadące auta w mieście) w serialu w skali światowej...petarda. Gra aktorska Frycza to mistrzostwo :D To bardziej serial podchodzący pod obraz psychologiczny, trzeba dobrze rozkminić co serial/obraz chciał przekazać, jakie są realia. Reżyser to Krzysiu
@Sylviia: Co z tego ze zdjecia byly dobre i muzyka dobra jak prowadzenie fabuly i watkow do dupy? To co sie sprawdzic moze w poltorej godzinnym filmie ktory robi za obraz artystyczny bez wiekszego ladui skladu (vide Mandy z Nickiem Cagem - zdjecia i ujecia super) w serialu juz moze nie przejsc. I na to cierpi ten serial.
Mamy 8h serial gdzie przez 5h nic sie nie dzieje, postacie sa plytkie