Wpis z mikrobloga

#bardzoamatorskaastrofotografia
Przychodzę dziś do Mirków z tagu #astrofotografia #astrofoto #astronomia z kolejnym zdjęciem i aktualizacją moich postępów. Poniżej fragmenty z mojego bloga:

Nauczony doświadczeniem ubieram się grubo na cebule. Za oknem bezchmurne niebo, ale temperatura -5*. Wczoraj udało mi się sporo rzeczy sprawdzić w moim sprzęcie i wykonać kilka testowych fotografii. Dziś w planach klasyka, wielka mgławica w Orionie puki księżyc nie zaślepi okolicy za bardzo, a następnie galaktyka Andromedy. Ubrany, no to hyc, wychodzę i całe niebo zasłonięte gęstą pierzynką z chmur. No niestety nie dziś, ale by nie marnować wieczoru zrobię tutaj małe podsumowanie minionego miesiąca w dziedzinie astrofotografii.

Wczorajszy dzień był tym długo wyczekiwanym dniem bez chmur. Nie mogłem przegapić i skorzystałem. Ślęczałem nad tym od 22:00 dnia 27.11.2018 do 2:00 28.11.2018 w nocy. Na pewno lekcją była temperatura. Kilka kilometrów kółek wykonałem krążąc wokół sprzętu by nie zamarznąć.
Nie spodziewałem się takiego obrotu wydarzeń, ale moje ciuchy które kupiłem z myślą na zimowe górskie wypady tutaj się idealnie sprawdzają. Na nogach porządne zimowe buty, podwójne skarpetki z wełny merino, przy skórze bielizna termoaktywna, a na to spodnie softshelowe i gruba bluza (z swetrem pod spodem, do tego zimowa kurtka i na głowie gruba czapka stylizowana na polarnikach. Super też się sprawdzają zimowe rękawiczki do turystyki zimowej górskiej bo można w nich bez problemu obsługiwać aparat. Na prawdę, w astronomii uprawianej zimą, to ma znaczenie. Człowiek się niewiele rusza i siedzi w jednym miejscu kilka godzin wpatrzony jak nie w wyświetlacz LCD lustrzanki, to na gwiazdy. Trzeba się ubrać jak by było o 10*C mniej niż jest.

Listopad przez większość nocy skrywał przed nami gwiazdy w mojej morskiej mieścince. Nie było dużo okazji, natomiast udało się dokupić kolejny sprzęt.

Zakupiłem stary ruski sprawdzony obiektyw Jupiter 37A o ogniskowej 135mm na gwincie M42. Super sprawa, niewielka cena, sprawdzona konstrukcja, a przejściówka kosztowała niecałe 9zł. Dla takiego amatora jak ja super sprawa, a właśnie chciałem takiej ogniskowej. Obiektywy na gwincie M42 to super sprawa. Długo wahałem się pomiędzy tym Jupiterem, a Tair 3S który również zbiera wiele pochlebnych opinii. Ogniskowa 135mm okazała się świetnym wyborem dla mnie.

Całość: Moje postępy w astrofotografii Listopad 2018

Co do zdjęcia - Celowo znowu Plejady by było widać postęp.
27x30s naświetlania - miało być więcej ale Plejady mi się za domem skitrały. Interwałometru dalej nie mam.
ISO 800
Sony STL-58
Jupiter 37A F3,5
Obróbka DSS i Gimp
Pozdrawiam!
Pobierz
źródło: comment_LwegmIE53z0U0s2H7iBXfnVxGX2imv8K.jpg
  • 6
@Imnotokej: Takie małe wtrącenie - spróbuj zastąpić bieliznę termoaktywną innym materiałem. Termoaktywna nie sprawdza się zbyt dobrze gdy stoisz bez ruchu, ja upolowałem na olx wojskowy komplet bielizny, nie używany, super lekki i super ciepły, coś w rodzaju miękkiego polaru. Można tanio kupić. Mam też podgrzewane akumulatorowo wkładki do butów, można upolować za nieco ponad stówkę, bardzo się przydają.

Samo zdjęcie fajne tylko coś czerwień wyszła w centrum kadru.
@Imnotokej: Trochę aberracji widać, może dałoby się nieco przymknąć przysłonę, albo próbować to jakoś później w PS (przykładowo Astronomy Tools'ami) usunąć.
Do tego widać, że centrum jest jaśniejsze (gradient), możesz użyć gradientXterminatora, bądź (nawet lepiej) wykonać klatki kalibracyjne FLAT.
No i nieco jeszcze zdałoby się odszumić.
Pobierz
źródło: comment_TsSprp7EP3noX6qlKsJPBIm6RpmwhwM2.jpg
@Imnotokej: Bardzo fajne to, widać postęp, mam przyzwoitą lustrzankę i od lat się zbieram do astro.
Próbuję sobie przypomnieć czy miałem kiedyś ten obiektyw czy inny o podobnej ogniskowej na tym samym gwincie do ruskiego zenita. W każdym razie to był najlepszy obiektyw portretowy jakim robiłem fotki prawie 20 lat temu.

Pytania od kompletnego laika astrofotografii:
1. To było robione "z prowadzeniem"? (czy jak się tam fachowo nazywa ustrojstwo podążające za
@Ferengi: Jak będę na ryneczku to chce kupić klasyczne kalesony ( ͡° ͜ʖ ͡°)

@jgoluch: Na pewno to uwzględnię i pokombinuję! Dziękuje :)

@Waldemar_Morawiec: Tak, potrzebny jest montaż paralaktyczny, ja używam EQM-35 PRO. Są też fajne lżejsze i prostsze głowice astrofotograficzne takie jak Star Advbenturer, ludzie na tym robią genialne zdjęcia!
To zdjęcie było robione lustrzanka + obiektyw. Przez teleskop też można, ale na razie
Po co się tak wpina równolegle?


@Waldemar_Morawiec: To szukacz- lunetka, która ma większe pole widzenia i znacznie łatwiej zorientować się, które miejsce na niebie obserwujesz. Można też użyć szukacza kolimatorowego z diodą. Celujesz centralnie teleskopem w jakieś miejsce, np odległą żarówkę. Następnie szukacz regulujesz, żeby wyświetlany punkt pokrywał się również z żarówką. Gdy to zrobisz, wiesz, że oba elementy "patrzą" w to samo miejsce i możesz zestaw skierować w interesujące Cię