Wpis z mikrobloga

Mam pytanie o możliwe obecnie do wykonania inwestycje dla kwoty 30k.
Obecnie najlepsza do wykonania lokata (ryzyko bliskie zeru) to dająca zysk 78,75zł miesięcznie, co stanowi 0,26% zysku od kapitału miesięcznie. xD

Ktoś ma pomysł na chociaż 1% kapitału miesięcznie (oczywiście po podatkach)? Przy ryzyku nie wiele większym dlatego, że przeznaczyć te pieniądze akurat chciałem na oszczędności, ale ten mikroskopijny zysk z lokaty mnie nie satysfakcjonuje? Jakieś obligacje? Co coś ma większy procent zysku, przy tak samo niskim ryzyku?
#inwestycje #pieniadze #oszczedzanie #inwestowanie
  • 19
@jankowski90: Dzięki za infromację - że nie wiesz jak mógłbyś odpowiedzieć na moje pytanie. Za dużo mi to nie pomogło, oprócz tego, że teraz wiem że ty nie wiesz, czy coś więcej dałoby się osiągnąć niż na tym co mam teraz
@caribbean: Ok, odpowiem bardziej bezpośrednio, bo nie dotarło - nie ma inwestycji o niskim ryzyku (porównywalnym z lokatą) dla inwestycji na kwotę 30k i zwrotem rzędu 12-13%. Tyle oferował Amber Gold, a jak to się skończyło chyba wszyscy wiemy.
Są firmy szukające kapitału w formie pożyczek/obligacji na stopę zwrotu ~8% przed opodatkowaniem. Są też oczywiście oferty z wyższą stopą, ale w ich przypadku masz wysokie ryzyko defaultu, więc ciężko mówić o
@caribbean: pożyczki społecznościowe mogą dać taki zysk. Ale coś za coś - ryzyko jest o wiele większe. Rynek też dosyć niewielki i ciężko w jednym momencie wrzucić taką kwotę pożyczając tylko sensownym ludziom. Jedna niespłacona pożyczka może uwalić zysk z 10 spłaconych.
Zalety to niski próg wejścia (wystarczy nawet kilkadziesiąt złotych) i to, że jeżeli dobrze zdywersyfikujesz pożyczki, to w razie wtopy stracisz tylko część (to nie jest inwestycja typu wszystko
@caribbean: są zagraniczne, gdzie % są niższe, ale tam pożyczasz firmie pożyczkowej, która wcześniej niby weryfikuje PB. Nie pamiętam nazwy, ale na blogu Samcika o tym czytałem kiedyś. Chyba rzadko jest w PLN, więc dochodzi ryzyko kursowe.
Preferuję pożyczanie bezpośrednio ludziom. Rok temu królował portal kokos, ale teraz współpracują tylko z firmami. Największy z pozostałych portali to chyba finansowo.pl. Jest też sekrata, zakra i inne. Oprocentowanie w skali roku to z
@caribbean:

Sprawdź dwie firmy:
fastinvest
mintos

Druga zdobywa nagrody fintechu, naprawdę ładnie się rozwijają - mam w niej jakieś 12% swojego kapitału. Zainwestowane w złotówkach (90%) na ok. 11.5% oraz Tengu (10%) na 17%.

Fastinvest - cały czas się zastanawiam czy to nie jest jakiś wałek. Zasada działalności jest identyczna jak mintosa. Tu mam jakieś 10% swojego kapitału.
@MaybeTomorrow: Hej.
Też jestem spadochroniarzem z kokosa.
Pożyczasz jedynie firmom? Portal to capitalinvest czy jakiś inny? Moglibyśmy powymieniać się doświadczeniami - tzn. ja przeszedłem na finansowo, częściowo sekratę, pożyczam głównie ludziom których znam z kokos, zastanawiałem się nad capitalinvest ale temat na razie odpuściłem.
@shaki24: nad mintosem się zastanawiałem, ale zawsze gdy sprawdzałem takie portale to spłacalność była śmiesznie niska. Ale może była gwarancja kapitału czy coś? Na F mam spłacalność 92-94% i zysk jest bez szału. Ale to głównie przez kilka ryzykownych pożyczek, których dzisiaj bym nie udzielił a psują wynik.
@MaybeTomorrow:
tak, zarowno na mintos jak i na fastinvest jest gwarancja kapitalu. W razie gdy splata jest opozniona 60dni zwrot kapitalu + odsetek za caly okres.
W sumie dobre do dywersyfikacji kapitalu, ale trzeba byc swiadomym, ze jak serwis sie zmyje to traci sie wszystko.

Na finansowo tez juz troche wtopilem, powoli wychodze z najgorszych pozycji, teraz pozyczam jedynie “starym znajomym z kokosa”. Ogolnie jestem do przodu, ale nie tyle ile