Wpis z mikrobloga

#ukraina #ukrainainfo #ukrainskapropaganda

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy masowo wzywa duchownych Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego (UKP PM) z obwodu rówieńskiego na przesłuchania – poinformowała w sobotę służba prasowa UKP PM.

Według UKP PM wezwania na przesłuchanie w charakterze świadka otrzymało 20 duchownych eparchii (diecezji) rówieńskiej oraz „znaczna liczba” duchownych eparchii sarneńskiej. Nie wiadomo, jakiej sprawy dotyczą wezwania.

https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukraina/ukp-pm-poinformowal-o-masowym-wzywaniu-jego-duchownych-przez-sbu/
  • 19
@januszniepije: Samowolki Bartłomieja nie popiera żadna cerkiew. Najbardziej zdecydowanie (poza Rosją) sprzeciwiają się Antiochia, Aleksandria, Gruzja, Bułgaria i Serbia. Z tego co kojarzę również Grecja. Stronę RKP trzymają też duchowni japońscy i amerykanscy. Polska cerkiew też nie jest zachwycona wyskokiem Bartłomieja.

To jest kwestia polityczna tylko dla Ukrainy i Rosji, reszta podchodzi do tego wyłącznie z pozycji teologicznych. I tutaj Bartłomiej i jego wesoła kompania nie mają żadnych argumentów.
@Pas-ze-mna-owce: Nie jestem w temacie, ale dla mnie nie ma to znaczenia. To rozgrywka polityczna. A świętojebliwi mogą to ubrać w jakiekolwiek szaty które oni chcą. Potrafię sobie wyobrazić że Kreml posiada kompromitujące materiały na każdego z tych co się sprzeciwiają, "bo muszą".
@januszniepije: XD

Nie. Ja wiem, ze niektórzy lubią szukać wszędzie mitycznych "ruskich agentów" i nie potrafia przyjąć do wiadomości, że ta sprawa jest polityczna tylko dla dwóch państw. Ani tego, że większośc rozpatruje to ze względów religijnych. Pod względem teologicznym cerkiew ukraińska to schizmatycy, a Bartłomiej nie ma prawa wydawania podobnych orzeczeń (nie jest prawosławnym papieżem).

Cerkwi ukraińskiej nie uznał nikt. A kolejne cerkwie zrywają łącznośc eucharystyczną z Konstantynopolem. Jeśli tego
@Pas-ze-mna-owce:

No spoko, a ja powiem że wszyscy prawosławni bez różnicy to schizmatycy i powinni wrócić na łono Watykanu, a protestanci że katolicy oddalili się od Biblii i nie są prawdziwymi chrześcijanami?. #!$%@? dla naiwnych. Schizma to, schizma sramto. To jest rozgrywka polityczna, tak jak w konflikcie jugosławiańskim nie było konfliktu na tle religijnym to był tylko nośnik (jedno z narzędzi) w danej rozgrywce geopolityczno-etnicznej.
@Pas-ze-mna-owce: ale wciąż nie dopuszczasz myśli że Kreml z jednym z najlepszych wywiadów na świecie, gdzie Cyryl I nie widzi problemu w kontaktach z KGB nie trzyma w kieszeni reszty wysokich rangą duchownych?

Dla mnie prawosławie to jedno z potężniejszych politycznych narzędzi Kremla. Walka o dusze i umysły.

i nie jest to winą prawosławia, nic nie poradzi się na przebiegłość mądrzejszych.
@januszniepije: W największym skrócie: od XVII czy tam XVIII wieku tereny Ukrainy należą do jurysdykcji RKP, bo wtedy Konstantynopol sam przekazał te tereny Moskwie i decyzję zaakceptowały wszystkie patriarchaty. Zgodnie z zasadami, od tego czasu są to ziemie RKP i Konstantynopol nie ma żadnych praw co do nich. Prawosławie nie przewiduje mozliwości "wycofania się" z decyzji albo odebrania ziem innej cerkwi.To ziemie RKP i Konstantynopol nie ma nic do gadania. Bartłomiej
@Pas-ze-mna-owce: to mnie chłopie nie rozśmieszaj i mi dupy nie zawracaj tylko przeczytaj to co żeś napisał. To jest rozgrywka polityczna i nie ma nic wspólnego z duchowością czy religią. Trąbię o tym od samego początku tej konwersacji tylko ty mi tu orbitujesz że "niby tak, ale nie do końca"...