Wpis z mikrobloga

Cześć Mirki, potrzebuję speca od elektryki, a mianowicie potrzeba mi wyjaśnić czy indukcja może być podłączona do zwykłego gniazdka. Zamówiłem indukcje 7,35 kW na 230V, w mieszkaniu będzie położona nowa elektryka, ale co za licznikiem to nie wiem. I teraz co człowiek to opinia, jeden mówi że będzie działało dobrze, drugi, że to jebnie... I ja w kropce bo się na tym nie znam.
#elektryka #kuchnia #indukcja #remontujzwykopem #budownictwo
  • 22
@katsurro oblicz sobie prąd i zobacz jakie masz zabezpieczenie na skrzynce. Jak mniejsze to ci będzie wybijać jak włączysz wszystkie grzejniki. Druga sprawa jaka masz umowę z energetyką? Na moje oko nie da tyle rady na jednej fazie. Szczególnie że mówimy o mieszkaniu.
@katsurro: nie jestem ekspertem ale z tego co wiem to zalezy od plyty. Sa takie na 230V, 400V i mogace dzialac na jednym lub drugim napieciu. Prawdopodobnie te na 230V to jest zabawka w porownaniu do tej na 400V. Napiecie zalezy od tego czy masz doprowadzone do mieszkania 2 fazy czy jedna.
@katsurro: masz w mieszkaniu trzy fazy czy jedną? Jeżeli jedną to dowiedz się czy jest możliwość zmiany na trójfazowy licznik, przygoduj instalację pod trzy fazy. i staraj się o zmianę licznika.
@katsurro masz dobre odpowiedzi poniżej. Albo robisz jak bozia nakazała czyli nowa umowa + osobny obwód + zabezpieczenie albo podłączasz i godzisz się że może wybijać korki i potencjalnie przegrzewasz obwód co może kiedyś się odbić czkawką.
no ok, ale wszystkich na raz nie będę włączał. Wystarczy żeby 3 na raz chodziły na jakieś 60-70%


@katsurro: to nie tak - tu chodzi o to że bez trzeciej fazy np w ogóle nie odpalisz trybu "turbo" nawet na jednym palniku - kuchenka będzie prawdopodobnie działać (lepiej zorientować się u producenta albo w sklepie) ale z ograniczoną mocą
@katsurro zobacz na rachunku jaką masz taryfę i jaką moc przyłączeniową. Z dostawcą podpisujesz umowę o większy przydzial mocy (większy abonament) a oni powinni sprawdzić czy są możliwości przyłączeniowe oraz zmienić zabezpieczenie przedlicznikowe jeśli potrzeba. Ty w mieszkaniu robisz oddzielny obwód na własną rękę.
@katsurro: W blokach mieszkania zwykle mają 1f, ale w pionach już jest instalacja trójfazowa, więc da się to przerobić. Ale musisz się udać najpierw do spółdzielni, potem do dystrybutora o zmianę przyłącza. Wymienią wtedy też licznik, a elektryk musi przerobić skrzynkę rozdzielczą w mieszkaniu.

Odbiorników o takiej mocy nie powinno podłączać się typową wtyczką do gniazdka, bo są one projektowane na 10A. Musi być albo specjalna wtyczka, albo podłączone bezpośrednio pod
@Zuowieszczy: Jaha, tyle już się dowiedziałem, że muszę podłączyć bezpośrednio pod instalację.
niestety 3 faz nie mam w pionie, bo nikt wcześniej nie wpadł na tak genialny pomysł jak podłączenie indukcji.. więc spółdzielnia kazała mi na własny koszt ciągnąc trzy fazy z klatki obok..