Wpis z mikrobloga

Kiedyś pod tagiem #lego (jak sądzę) pewien znawca tematu ładnie opisał, że na przestrzeni lat zestawy dopasowane zostały do potrzeb klientów - bardziej szczegółowe instrukcje, mniej możliwości złożenia z jednego zestawu różnych rzeczy. Krótko mówiąc, upadek kreatywności.
Kojarzy ktoś z Was może ten wpis i mógłby podlinkować?
Ewentualnie - czy ktoś z Was zastanawiał się nad tą tezą? Prawdziwa? Fałszywa?
  • 9
@aswalt: na pewno widać różnicę w "generyczności" zestawów. Przykład: Kiedyś w Legolandzie miałeś jeden rodzaj podwozia, dwa rodzaje kółek (duże i małe) i z tego budowało się wszystkie pojazdy - osobówki, jeepy, ciężarówki itd. Dziś samych kółek i podwozi jest kilka różnych rodzajów - a do tego nie wszystkie ze sobą współpracują (różne ośki). Fakt, że dzięki temu zestawy wyglądają lepiej, bo są bardziej zróżnicowane, ale moim zdaniem to jest wada,
Do tego dodałbym sporo klocków "jednorazowego" użycia - czyli takich, które sprawdzą się tylko w jednej sytuacji. Np. skoro jesteśmy przy pojazdach - dachy. Dzisiejszy dach samochodu może być tylko dachem pojazdu, w starych legolandach mogłeś z tego zrobić okno w budynku, dach, bramę itd.


@size: Oj już nie przesadzaj, ten kryzys był w okolicach roku 2000, potem było tylko lepiej :)
@M_longer: Znasz jakieś dane dotyczące obecnej liczby różnych klocków? Bo mnie się zdaje, że jest więcej niż wtedy, co rusz w większych nowych zestawach napotykałem klocki których nie widziałem na oczy (nawet i czytając recenzje), a składając stare zestawy wydaje mi się, że to nie było aż tak zróżnicowane.
@aswalt: Te nowe modele odbierają całą przyjemność ze składania, mam wrażenie, że więcej czasu zajmuje mi przewracanie kartek. Na dodatek kolorystyczna
Znasz jakieś dane dotyczące obecnej liczby różnych klocków? Bo mnie się zdaje, że jest więcej niż wtedy, co rusz w większych nowych zestawach napotykałem klocki których nie widziałem na oczy (nawet i czytając recenzje), a składając stare zestawy wydaje mi się, że to nie było aż tak zróżnicowane.


@Trumby: Raz do roku jest aktualizowana list części na Bricksecie:
https://brickset.com/news/category-Parts