Wpis z mikrobloga

Pytanie fabularne:

Zastanawia mnie, czy gdzieś w książkach, lub w jakimkolwiek innym medium, bo Sapkowski mógł temat olać, jest wyjaśnione w jaki sposób Brouver Hoog jest w stanie wykarmić cały Mahakam? Skoro jest to wielka twierdza górska, góry, zimno, te sprawy, a jednocześnie na masową skalę produkują żelazo i je obrabiają na eksport, to można się domyślić, że jedzenie muszą importować. Jednak wspomniane jest wiele razy, że Mahakam byłoby ciężko zdobyć, a w obliczu zagrożenia krasnoludy są w stanie "zalać kopalnie i wynieść się", a to kłóciłoby się z państwem uzależnionym od importu żywności od ewentualnych najeźdźców.

Ktoś coś?
#wiedzmin
Wołam #fantastyka, bo może w innych powieściach podobne tematy mają innowacyjne wyjasnienia.
  • 4
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@allX: Mahakam to kraina a nie tylko twierdza, u podnoza gory Carbon. A wiec sa tam tez doliny, w ktorych mozna siac zboza, plus moze pola tarasowe. Dochodzi jeszcze hodowla owiec i koz. A krasnoludow jest niewielu.
@jast: wydaje mi się, że gdzieś było powiedziane, że w dolinach mieszkają już ludzie, ale mniejsza o to, bo gdy elfy walczyły z ludźmi, krasnoludy zamknęły się w Mahakamie, by przeczekać a czy hodowla owiec i kóz byłaby do tego wystarczajaca to śmiem wątpić. chociaż te uprawy tarasowe brzmią dość zachęcająco, ale czy to wystarczy by wykarmić górniczą twierdzę? państwa na równinach przecież miewają z tym problemy

i jeszcze czy na
@allX w świecie Panżeja nie ma co się doszukiwać większego sensu, bo to po prostu bez sensu; świat traktuje jako tło, które jest mu potrzebne tylko i wyłącznie do opowiedzenia historii.

Tak czy inaczej, myślę, że krasnoludy po prostu mają bardzo spore zapasy; Hoog jest w cholere restrykcyjny więc takie pierdoły jak racje żywnościowe dla każdego z krasnoludow są dokładnie wyznaczone; tym bardziej mogą sprecyzować ile jedzenia im potrzeba aby przetrzymac te
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Dr_Riv: no właśnie nic mnie tak nie boli w tym uniwersum jak te wszystkie niespójności. W ogóle jak się głębiej zastanawiałem to przecież takie wysokie góry w środku lądu nie mogły wyrosnąć od razu, tylko im głębiej w mahakam tym wyższe góry, więc może mahakam jest o wiele większy niż myślałem

Chociaż może właśnie te niezgodności to idealny powód do dywagacji :)