Wpis z mikrobloga

Tydzień temu dokonałem przełomu, bo tak można nazwać wymianę sterownika kotła. Nowy sterownik kontroluje temperaturę na kotle i buforze, ustawiona temp. załączenia 65 st. C, jak temp. bufora > temp. kotła wyłącza pompę.

Spore udogodnienie, które tylko potwierdza ignorancję montera, który twierdził "łoo panie, po co czujnik na buforze?" Teraz tylko rozpalam co 24 h.

Z ulepszeń pozostały do wykonania:

- docieplenie zbiornika wyrównawczego wełną mineralną
- wstawienie zaworów trójdrożnych przed rozdzielaczami na kaloryfery na piętrach
- wymiana pieca na 5 klasę, prawdopodobnie Defro DS 10 kW.

Opał 25 kg w całości spalony w 4-5 godzin starcza na 24 h grzania przy pogodzie -5 st. C - 0st. C. W bocznych ścianach jedynie zakleiłem dziury pianą PUR, więc jeśli dom by był "obstawiony" sąsiadami z 2 stron to pewnie starczyłoby rozpalanie co drugi dzień. Poniżej w komentarzach wkleję wykresy temperatury przy rozpalaniu i wychładzaniu bufora.

@kurzi5 @dziecielinapala @kibiklops @Solitary_Man @OldNoob @Silikon @Serv_HVAC @anty-fronda @nintendo89 @kocha_to_poczeka @Juzef @kijek_samobijek @Basteq @jaceks653 @tRNA @rumun6925 @Trelik @Fafnucek @PanKracy582 @dump @burtton @PawelW124 @Astroc @W33D420 @lis6502 @mrjetro @Trelik @Fafnucek @dump @pierzak @Dawidu22 @kryniol @Cronox @bialyWilk @mic120
#ogrzewanie #zima #smog
goothic - Tydzień temu dokonałem przełomu, bo tak można nazwać wymianę sterownika kot...

źródło: comment_MuqPRIa9k4MHxiWYJEZik52eGpU58N4w.jpg

Pobierz
  • 22
@goothic: to całkiem podobnie jak ja wykonuje instalacje u klientów :)
z drobnymi różnicami.
polubiłem pompki WILO Yonos Pico, które mają dokładny zakres mocy i przepływu. grundfosy mają u mnie minus za częste zastajanie i większą kawitację niż inne pompki. no i weź spróbuj zwiększyć ciśnienie przy otwartym układzie ( ͡° ͜ʖ ͡°)
między piecem a buforem jest pompka na powrocie, ustawiona na minimalny przepływ 0,5m/h a
@goothic: Zrobiłem buderusa dolniaka na zaworze czterodrożnym, miarkownik ciągu, głowice na każdym grzejniku, jedna pompka grunfosa. Temp załączania pompki 55*C i wszystko chodzi idealnie. Podłogówkę mam na zaworze termostatycznym przelotowym na końcu pętli.
@drlect3r: na CO i CWU jest tylko jedna pompa plus zawór na wejściu do CWU, który zamykam i włączam grzałkę, jak temperatura zejdzie za nisko na buforze. Tak jest zrobione, bo to przeróbka jak dołączałem bufor i z tej samej rury wychodzącej z bufora na CO/CWU idzie dalej do zbiornika wyrównawczego, dlatego zawory trójdrogowe dopiero mogę przed rozdzielaczami na kaloryfery zamontować, a siłownika zaworu nie ma, bo i zaworu brak, tzn.
@drlect3r: jeden problem jest w całej instalacji, mianowicie jak chciałem pompą sterować pogodowo, tzn. włączać/wyłączać po osiągnięciu temperatury zadanej, to albo w momencie postoju dłuższego, albo po włączeniu gdzieś się układ zapowietrza i muszę dopuścić wody i na piętrze odpowietrzać ręcznie na kaloryferach/rozdzielaczu, więc na razie pompa chodzi non stop i termostaty na kaloryferach sterują wszystkim.
@drlect3r: Uważasz, że lepiej ładować w nowy dom duży bufor+kocioł, czy najlepiej podajnik? Z tego co czytam kotły 4/5 klasy niekoniecznie spełniają te normy przy niskich mocach rzędu 5-7 kW, a jak się ma bufor to można chyba niezłe kombinacje spłodzić z pompą ciepła i solarami.
@goothic: u mnie sterownik odpowiada za pompy.
pompy załączają się przy określonej temperaturze.
pompa ma jedynie dawać obieg czynnika. nie służy do sterowanie pogodowo.
u mnie z pieca idzie 60stopni na bufor, a z bufora na instalacje idzie parametr w zalezności od nastawy krzywej grzewczej od pogodówki. dzisiaj jest to 47st przy -1 na dworze.
i do bufora mam podłączony zwykły śmieciak :)

Jeśli chodzi o nowy dom to według mnie
@drlect3r: a nie trzeba by dodatkowo innego źródła ciepła np. właśnie jakiegoś kotła do tej pompy? Może dlatego, że się nie znam, ale trudno mi uwierzyć właśnie w takie perpetuum mobile. Rozumiem, że do tej pompy to dobra by była jeszcze rekuperacja, no i wiadomo, dobre ocieplenie?
@drlect3r: z tą pompą ciepła do opisujesz praktyczne doświadczenia, czy to co wyczytałeś gdzieś? Sporo złego o tym słyszałem, tl:dr w zimie i tak grzałka elektryczna działa cały czas, ale no może technologia idzie do przodu?
@lmateusz: @goothic: rekuperacja to podstawa :)
mam sporo znajomych, którzy mają pompę ciepła i nie ma problemu z grzaniem w zimę.
owszem, dasz źródło ciepła, pompa będzie miała lżej.
tylko to sie mija z sensem... chcesz grzać jednym źródłem ciepła czy trzema?
mija się to z celem.
mniej czytaj, więcej praktykuj :)
@drlect3r: Tak jak mówisz. Ja bym to rozszerzył jeszcze przy nowym:
- gwc z rekuperatorem, to już bardzo dużo daje,
- panele pv na dach,
- folie grzewcze w podłogę/sufit,
- CWU tez elektryczne,
- pompa ciepła opcjonalnie, bo latem jednak trochę schłodzi tez.

Wiadomo, ze to duże koszty, ale są dotacje. Zaoszczędzi się tez sporo na kominach, kotłowni, kaloryferach i rurach, piecu wymienianym co kilka lat itp.