Wpis z mikrobloga

#historia Poleci ktoś dobrą książkę o gospodarce w późnym średniowieczu w rejonach centralnej Europy (Niemcy, Czechy, Węgry, Polska). Zależy mi głównie na tym obszarze, ale może być szerzej. Trochę szukałem, ale nie zawsze z opisu książki wiem czy to porusza ten temat. Z góry dziękuję :) #sredniowiecze
  • 9
  • Odpowiedz
@Ragnarokk: Jednej jedynej książki na ten temat niestety nie ma. Żeby nie być gołosłownym, zerknij sobie, jak wygląda literatura na fakultet na UW, którego treść pokrywa się w dużej części z twoim pytaniem.

W ogóle jeśli idzie o syntetyczne opracowania całych dziejów gospodarczych w historii powszechnej, to nie jest u nas najlepiej. Dość powiedzieć, że podstawowym podręcznikiem na ten temat jest u nas wskazana pod linkiem niżej książka Kuliszera, wydana u
  • Odpowiedz
@OjciecMarek:
Świetna książka, dokładnie to czego chciałem do tego napisana naprawdę przystępnym dla laika czyli mnie :) Nie skończyłem jeszcze, bo czytam trochę na doskok, ale raz jeszcze dziękuję :)

Swoją drogą w trochę pokrewnym temacie - kojarzysz jakąś książkę/opracowanie nt. logistycznego i finansowego aspektu wojen mniej więcej w tym okresie? Przyznam, że takie nowe spojrzenie na historie, nie przez pryzmat bitw i wydarzeń dość mocno mnie zainspirowało :)
  • Odpowiedz
@Ragnarokk: Po polsku z historii powszechnej jest Wojna w średniowieczu P. Contamine'a (wydana przez Bellonę, gdy przez przypadek publikowali jeszcze rzeczy poważniejsze od Bieszka czy Szydłowskiego xD), a z historii Polski Polska technika wojskowa do 1500 roku A. Nadolskiego. Po angielsku Medieval Warfare M. Keena czy Warfare in the Medieval World B. Careya. No i sporo porozwalanych po pojedynczych rozdziałach, jak np. w History of the Crusades pod redakcją K. Settona.
  • Odpowiedz
@OjciecMarek:
Dla mnie nowe, to miałem na myśli :)

Fanbojem Runcimana nie jestem, tylko że go czytałem nieco więcej niż innych autorów. A Dzieje Wypraw zostały u byłej, więc są już historią :P
Ok, dzięki, ogarnę tytuły co podałeś :)
  • Odpowiedz