Wpis z mikrobloga

Dobra, bo jestem chyba debilką. Czy ktoś może mi powiedzieć, co robię nie tak?

Mój proces obrabiania zdjęć wygląda tak:

1. Zgrywam zdjęcia
2. Zdjęcia zapisuję w aparacie podwójnie, w JPG i w RAWie
3. Wrzucam wszystko do jednego folderu
4. Oglądam zdjęcia w JPG na podglądzie programu Picassa xD (dodam, że zarabiam robiąc zdjęcia, a robię selekcję w Picassie, czaicie xddd żal ? pewnie tak)
5. Wybieram najlepsze ileś-tam-zdjęć i odszukuję po nazwach ich odpowiednika w RAW
6. Przerzucam RAWy do CameraRaw i tam sobie poprawiam pędzlem korygującym punktowo złe oświetlenia (doświetlam twarze itd)
7. Wywołuję do Pohotshopa i tam jeszcze ściemniam i rozjaśniam i wyostrzam i stempluję niechciane rzeczy
8. Zajmuje mi to duuużo czasu bo się z tym pieprzę jak z gównem

Co powinnam zmienić?
#photoshop #zdjecia #fotografia #obrobka #lightroom którego tu brak, a może powinnam z niego korzystać? ;d no i trochę #grafika
  • 16
@mlody_czyzyk23: mając do selekcji ze zlecenia każdorazowo 1000-2000 zdjęć zawsze dokonywałem pierwszej selekcji w PhotoMechanicu, którego bardzo polecam. Nie znalazłem żadnego softu który pozwalałby na szybsze przeglądanie RAWów. Jeśli natomiast z jakiegoś powodu wolisz i tak zapisywać zdjęcia w dwóch formatach, to Lightroom również może się sprawdzić, zwłaszcza jeśli nazwy plików są take same dla obu formatów - wtedy selekcja na kolekcji w JPG, później dorzucasz pulę z RAWami i oszczędzasz
@mlody_czyzyk23 ja do wszystkiego używam lr. Importuje rawy na dysk do katalogów z datą, to idzie z automatu. Można od razu sobie dodawać jakieś słowa kluczowe. Późnej przeglądam i używając flagi odrzucenia (x) zaznaczam zdjęcia, które całkiem się nie nadają. Jak już zrobię wstępną negatywną selekcję, to filtruję tak, żeby widzieć tylko z flagą odrzuconych ctrl+a i wywalam. Później można obrabiać po kolei, albo wybrać najlepsze kadry i oznaczać je flagą (p),