Wpis z mikrobloga

Elektromirki z #elektronika #esp8266 poszukuje sprawdzonego projektu interkomu do domu na kilka stacji łączących się po wifi, najchętniej na ESP8266. Google jakieś wynajduje ale najbardziej obiecujący jest porzucony na etapie "jakieś zakłócenia słychać, ale na pewno da się to rozwiązać".

Od razu dopiszę, że nie odpowiada mi rozwiązanie typu "weź kilka starych telefonów z androidem i... ". NIe chcę telefonów z androidem. Chcę mieć w każdym pokoju mały terminal stojący na biurku/blacie, dzięki któremu chcąc się porozumieć z domownikami w drugim końcu domu nie trzeba będzie drzeć ryja.
  • 11
@dktr: znalazłem w sieci projekt walkie talkie na esp wykorzystujący wyjście TX do wyprowadzania sygnału analogowego, działa to, ale jakość przesyłu jest tak tragiczna, że chyba nie chcę.
Jest jeszcze w internetach kilka projektów telefonów VoiP, muszę nad tym chwilę posiedzieć, może da się znaleźć sensowną implementację, wtedy na jakiejś domowej malinie asteriksa bym postawił jako softswitch, a VoIP by był bardzo eleganckim rozwiązaniem. Ale pytam tutaj, bo temat wydaje się
@Jarek_P: I właśnie te telefony używają tego układu, esp zajmuje się tylko przerzucaniem pakietów - a dokładniej 32 bajtów do i z bufora układu VLSI, koder i enkoder, DSP, DAC jest już w tym scalaku co strasznie ułatwia robotę.
@echelon_: hmmm.... musi być bezprzewodowy, ale jakoś do głowy mi nie przyszło, że w sumie walkie-talkie mi też problem rozwiązuje, dzięki :) Co prawda idzie wtedy w diabły selektywność wywołań, a w przypadku SIPa byłaby to podstawa działania, wręcz wywołanie "do wszystkich" byłoby dodatkowym problemem, ale to się też da zrobić. Pomyślę, dzięki.
@echelon_: selektywność tutaj też się da zrobić, strona nadająca przed zasadniczą ścieżką audio może przecież wysyłać paczkę z kodem, który uruchomi odpowiednie odbiorniki, a jeśli już taki kod zaimplementuję, to nic nie stoi na przeszkodzie, by przesyłać w nich dodatkowe informacje, choćby n/t głośności wywołania (uzyskując w ten sposób rozróżnienie między zwykłą rozmową domowników a odpowiednikiem ryku na całe gardło "NO PRZYJDZIE WRESZCIE JEDEN Z DRUGIM NA KOLACJĘ, CZY MAM WAM
@Jarek_P:

Google jakieś wynajduje ale najbardziej obiecujący jest porzucony na etapie "jakieś zakłócenia słychać, ale na pewno da się to rozwiązać".

Podejrzewam że chodzi o ten projekt http://essentialscrap.com/esptalkie/

Zrobiłem sobie jedno urządzenie na ESP8266, ale tylko odtwarzające dźwięk - po pierwszych testach dodałem dodatkowo sterowanie zasilaniem wzmacniacza głośnika żeby go wyłączyć jak nie odtwarza bo podczas pracy WiFi zakłócenia były słyszalne.
Ogólnie ESP bardzo mocno szarpie prądem szczególnie gdy jest w
Podejrzewam że chodzi o ten projekt


@QBA__: dokładnie o ten projekt chodziło.
Niemniej zacząłem się już wciągać w pomysł podrzucony przez @echelon_ z zejściem na ziemię i wykorzystanie analogowej transmisji. Do prostej komunikacji całkowicie mi to wystarczy, a dorobienie do tego jakiejś prostej logiki zapewniającej selektywność wywołania jest o wiele prostsze do zaprojektowania, niż bawienie się w przesył audio po IP. No i sam fakt, że mogę to w tym momencie
@Jarek_P: Ej ale żeby nie było za różowo to bądź świadom, że częste nadawanie na 433 MHz może popsuć okoliczne piloty do bram garażowych i otwieranie drzwi samochodu z pilota ( ͡° ͜ʖ ͡°)