Wpis z mikrobloga

#budownictwo #elektryka Mireczki pytanko o okablowanie elektryką domku drewnianego. Niedługo chciałbym się za to zabrać i zastanawiam się jak zrobić to najestetyczniej i najbezpieczniej. Ktoś ma doświadczenie z tym tematem? Jakieś fajne pomysły, wykonania, rozwiązania itp.?
  • 5
@limp: Nie mocuj kabli "na sztywno" bo drewno pracuje. Niech każdy dłuższy przewód ma minimalny chociaż nadmiar długości.
W dużej ilości miejsc pewnie nie unikniesz natynkowych puszek czy gniazd, ale myślę że warto pokombinować i schować tyle ile będzie to możliwie.
@limp:

Polecam wykorzystać kable bezhalogenowe, żeby nie rozprzestrzeniały płomienia (N2XH-J). Polecam również robić instalację bezpuszkową (kabel od gniazda do gniazda bez połączeń) aby uniknąć zbędnych miejsc połączeń i eliminować ilość połączeń. Wyjdzie trochę drożej (15-20%) bo musisz wykorzystać większą ilość okablowania + sam kabel jest ok. 10% droższy od standardowego YDY.
@Szaku69: Tylko rurki? A nie mógłbym wykorzystać korytek (wyglądają estetycznie i są w kolorze drewna).
@Vatras14: Spoko, tak zrobię. Nie chcę mieć tam nie wiadomo ile elektryki też, to nie jest duży domek. Czyli puszczam od głównej skrzynki kabel do podstawy ściany (gniazdo) i od niej puszczam kolejny kawałek kabla dalej (drugie gniazdko) right? To ma jakieś ograniczenie? ile razy mogę tak puścić? Masz jakieś konkretne produkty byłbym wdzięczny.

@
@limp zgadza się. Co do ilości gniazd, to musisz mieć projekt elektryczny. Projektant określi ile gniazd na jednym obwodzie może zostać zamontowane. Zapytaj w hurtowni o kabel bezhalogenowy, producent nieistotny